24 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wchodzi w życie szkockie prawo dotyczące przestępstw z nienawiści, ponieważ krytycy ostrzegają, że będzie ono tłumić mowę

Wchodzi w życie szkockie prawo dotyczące przestępstw z nienawiści, ponieważ krytycy ostrzegają, że będzie ono tłumić mowę

W poniedziałek w Szkocji weszła w życie szeroko zakrojona ustawa wymierzona w mowę nienawiści, obiecująca ochronę przed groźbami i nadużyciami, ale wywołująca krytykę, że może mieć efekt mrożący na wolność słowa.

Ustawa przyjęta przez szkocki parlament w 2021 r. rozszerza ochronę grup marginalizowanych Tworzy nowy ładunek „Nawoływanie do nienawiści”, co oznacza, że ​​przestępstwem jest komunikowanie się lub działanie w sposób, który „rozsądna osoba uznałaby za groźbę, obelgę lub obraźliwe”.

Skazanie może skutkować karą grzywny i karą pozbawienia wolności do lat siedmiu.

Kategorie chronione w rozumieniu prawa obejmują wiek, niepełnosprawność, religię, orientację seksualną i tożsamość transpłciową. Nienawiść rasowa została usunięta, ponieważ jest już objęta ustawą z 1986 r. Nowe prawo nie zalicza również kobiet do grup chronionych; Rządowa grupa zadaniowa zaleciła rozwiązanie problemu mizoginii w odrębnych przepisach.

Autorka Harry'ego Pottera, JK Rowling, krytykowana za swoje uwagi na temat tożsamości płciowej, stwierdziła, że ​​prawo jest „powszechnie podatne na nadużycia ze strony aktywistów” i sprzeciwiła się pominięciu w nim kobiet.

Pani Rowling, która mieszka w Edynburgu, – stwierdził w długim poście w mediach społecznościowych W poniedziałek szkocki parlament stwierdził, że „przywiązuje większą wagę do uczuć mężczyzn, którzy praktykują swoją koncepcję kobiecości, niezależnie od tego, jak bardzo jest ona mizoginistyczna czy oportunistyczna, niż do praw i wolności rzeczywistych kobiet i dziewcząt”.

Dodała: „Obecnie przebywam poza krajem, ale jeśli to, co tutaj napisałem, zostanie uznane za przestępstwo w rozumieniu nowego prawa, nie mogę się doczekać, aż mnie aresztują, kiedy wrócę do ojczyzny Szkota”. oświecenie.”

Nowe prawo od dawna cieszy się poparciem pierwszego ministra Szkocji Humzy Yousafa, wzbudziło jednak obawy dotyczące wpływu, jaki może mieć na wolność słowa. Youssef, który był sekretarzem sprawiedliwości Szkocji w momencie uchwalania ustawy, został w poniedziałek bezpośrednio zapytany o krytykę ze strony pani Rowling i innych osób sprzeciwiających się ustawie.

READ  Rodzina byłego premiera Wielkiej Brytanii przeprasza za związek z niewolnictwem | Aktualności

„To nie policja na Twitterze. To nie aktywiści, nie media. Dzięki Bogu, nawet politycy ostatecznie nie decydują, czy popełniono przestępstwo, czy nie. ” Powiedział Sky News. Powiedział, że zbadanie sprawy będzie należało do „policji i Korony, a próg przestępczości jest niewiarygodnie wysoki”.

Ustawa została wprowadzona po 2018 roku Badanie przeprowadzone przez emerytowanego sędziego Zalecamy ujednolicenie krajowych przepisów dotyczących przestępstw z nienawiści i aktualizację ustawy o porządku publicznym z 1986 r., która obejmuje Wielką Brytanię i Irlandię Północną. Szkocki parlament zatwierdził nową ustawę 82-32 w marcu 2021 r.

Zwolennicy tego ustawodawstwa przez lata gromadzili dla niego poparcie, twierdząc, że konieczne jest zwalczanie molestowania.

„Wiemy, że wpływ ataków fizycznych, werbalnych lub internetowych na osoby, które są ofiarami ataków fizycznych, werbalnych lub internetowych, może być traumatyczny i zmienić życie” – Siobhan Brown, szkocka Minister ds. Ofiar i Bezpieczeństwa Społecznego, stwierdziła w oświadczeniu z okazji wprowadzenia ustawy . „To ustawodawstwo jest kluczowym elementem naszego szerszego podejścia do rozwiązania tej szkody”.

Jednak pojawił się silny sprzeciw wobec tego prawa, w tym ze strony pani Rowling i Szkockiej Partii Konserwatywnej, której przywódca Douglas Ross powiedział Youssefowi. Podczas pytań premiera 14 marca stwierdził, że „kontrowersyjne nowe prawo jest podatne na nadużycia”. W oddzielnej wymianie pytań przeprowadzonej 21 marca Ross stwierdził, że prawo jest „niebezpieczne i niewykonalne” i spodziewa się, że będzie egzekwowane. „Szybko popada w chaos”.

„Osoby takie jak JK Rowling mogą codziennie mieć pod drzwiami policję składającą całkowicie rozsądne oświadczenia” – powiedział.

Yousuf, który jest pochodzenia pakistańskiego, przytoczył ustawę z 1986 r. jako odpowiedni precedens dla nowej ustawy.

„Jeśli mam ochronę przed każdym, kto wzbudza nienawiść ze względu na moją rasę – a dzieje się tak od 1986 r. – dlaczego, u licha, nie miałaby być zapewniona taka ochrona dla kogoś ze względu na jego orientację seksualną, niepełnosprawność lub religię?” Powiedział to parlamentowi 21 marca.

READ  Indonezja ewakuuje mieszkańców po wybuchu wulkanu na wyspie Jawa

Pytanie, w jaki sposób rząd Szkocji Trzeba sobie poradzić z mizoginią Została ona zbadana przez powołaną przez rząd grupę zadaniową, która w 2022 r. zaleciła dodanie ochrony kobiet w odrębnym projekcie ustawy zawierającym elementy podobne do uchwalonej rok wcześniej ustawy o przestępstwach z nienawiści.

Ówczesna premier Nicola Sturgeon Z zadowoleniem przyjął to sprawozdanieObiecała, że ​​jej rząd poświęci tej sprawie pełną uwagę. Jej następca, pan Youssef, również okazał swoje wsparcie, ale w parlamencie nie nastąpił jeszcze żaden poważny ruch.