3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Papież: Niezachwiana świętość Mamy Antoli wynikała z zaufania Bogu

Papież: Niezachwiana świętość Mamy Antoli wynikała z zaufania Bogu

Papież Franciszek przyjął pielgrzymów przybywających z Argentyny z okazji kanonizacji bł. Marii Antonii przez św. Józefa de Paz y Figueroa, znanego jako Mama Antola, i pochwalił jej świętość, wiarę i wytrwałość.

Deborah Castellano-Luboff

„Pamiętajmy, że droga świętości wiąże się z ufnością i wyrzeczeniem”, ponieważ bł. Maria Antonia przybyła do Buenos Aires jedynie z krzyżem i bosymi stopami, „ponieważ nie w sobie, ale w Bogu, pokładała swoje bezpieczeństwo, ufając, że jej ciężka praca apostolska jest jego”.

Papież przypomniał o tym w piątek, kiedy spotkał się w Watykanie z pielgrzymami z Argentyny, którzy przybyli do Rzymu na beatyfikację bł. Marii Antonii przez św. Józefa de Paz y Figueroa.

Urodzona w Argentynie zakonnica, znana jako Mama Antola, założyła Dom Rekolekcji Duchownych w Buenos Aires. Wkrótce kanonizowany święty urodził się w 1730 r. w Celibicy, Santiago del Estero, a zmarł 7 marca 1799 r. w stolicy Argentyny.

Papież Franciszek jako datę jej kanonizacji wybrał 11 lutego 2024 r., w rocznicę pierwszego objawienia się Najświętszej Maryi Panny w Lourdes.

Pomaganie każdemu odkryć piękno naśladowania Chrystusa

„Doświadczyliśmy, czego Bóg chce od każdego z nas, abyśmy mogli odkryć Jego powołanie, każdy w swojej sytuacji życiowej”, jakakolwiek by ona nie była, „będzie zawsze zjednoczeni, aby czynić wszystko na większą chwałę Boga i zbawienia dusz” – powiedział papież Antola.

„Mama Antola doświadczyła tego, czego Bóg pragnie od każdego z nas, abyśmy mogli odkryć Jego powołanie, każdy w swoim stanie życia”.

Powiedział, że błogosławiona Mama Antola czerpała pokarm z tej hipotezy, która leży u podstaw duchowości ignacjańskiej i która umożliwiła jej pracę.

Powiedział, że sprawa ta stała się dla niej ważnym priorytetem, „tak więc jedną z jej głównych trosk, gdy zakon jezuitów został zlikwidowany, było samodzielne prowadzenie rekolekcji duchowych, starając się pomóc każdemu odkryć piękno naśladowania Chrystusa”.


Papież Franciszek z argentyńskimi pielgrzymami w Rzymie z okazji kanonizacji Mamy Antoli

READ  Wojna między Izraelem a Hamasem, negocjacje w sprawie zakładników, kryzys humanitarny w Gazie

Jednak, jak zauważył argentyński papież, „nie było to dla niej łatwe”. Ze względu na niechęć, jaka narodziła się wobec jezuitów, zakazano jej nawet wykonywania ćwiczeń i czyniła to w tajemnicy.

Mocno i radośnie zakorzenieni w Panu

Papież zasugerował, że kolejnym przesłaniem Błogosławionego jest to, aby nie poddawać się w obliczu przeciwności losu, „i nie rezygnować z dobrych intencji przekazywania wszystkim Ewangelii”. Powiedział, że nawet jeśli w pracy lub w rodzinie spotykamy się z nieprzyjaznym środowiskiem, trzeba zachować wiarę i starać się ją promieniować.

„Zakorzenieni w Panu musimy potraktować to jako okazję, w której możemy rzucić wyzwanie naszemu otoczeniu, aby niosło radość Ewangelii” – powiedział.

Dodał: „Jesteśmy zakorzenieni w Panu. Musimy potraktować tę okazję jako okazję, w której możemy rzucić wyzwanie naszemu otoczeniu, aby nieść radość Ewangelii”.

Papież nawoływał wiernych, aby naśladowali oddanie Mamy Antoli św. Józefowi i jej wielką miłość do Eucharystii.

Papież Franciszek zakończył swoje przemówienie wezwaniem pielgrzymów, aby dali świadectwo temu, czym Mama Antola podzieliła się z narodem argentyńskim i całym Kościołem, prosząc ją, aby „pomogła nam w naszej wspólnej pielgrzymce do Domu Ojca”.

Papież Franciszek z argentyńskimi pielgrzymami w Rzymie z okazji kanonizacji Mamy Antoli

Papież Franciszek z argentyńskimi pielgrzymami w Rzymie z okazji kanonizacji Mamy Antoli