1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„Zostawili mnie” – mówi Amerykanin Paul Whelan z rosyjskiego więzienia po nieudanej próbie uwolnienia.

„Zostawili mnie” – mówi Amerykanin Paul Whelan z rosyjskiego więzienia po nieudanej próbie uwolnienia.

Paul Whelan, Amerykanin przetrzymywany w Rosji przez pięć lat pod zarzutem szpiegostwa, które on i rząd USA uznają za bezpodstawne, stwierdził, że „niezgłębione” jest to, że administracja Bidena „pozostawiła mnie w tyle”, podczas gdy inni Amerykanie zostali zwolnieni w 2018 r. Quid pro quo Więźniowie. Whelan powiedział BBC News, partnerowi CBS News, w rozmowie telefonicznej z więzienia, że ​​obawia się, że zostanie wykluczony z jakiejkolwiek przyszłej wymiany więźniów z Rosją.

„Poważna zdrada. To bardzo rozczarowujące”. Powiedział BBC. „Wiem, że Stany Zjednoczone przedstawiły wszelkiego rodzaju propozycje – poważne propozycje – ale Rosjanie nie o to im chodzi. Więc ciągle krążą tam i z powrotem. Jedynym problemem jest to, że to moje życie jest marnowane, kiedy to robią To.”

„To już pięć lat. Nie mogę zrozumieć, że mnie zostawili” – powiedział Whelan, który jest także obywatelem Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kanady.

Na nagraniu wideo opublikowanym przez rosyjskie media państwowe 28 sierpnia 2023 r. widać, jak Paul Whelan odmawia odpowiedzi na pytania.

Rosyjskie media państwowe


Na początku tego miesiąca Departament Stanu USA poinformował, że Rosja tak zrobiła Odrzucił „nową i ważną” propozycję. aby zapewnić uwolnienie Whelana z reporterem Wall Street Journal Iwan Gerszkowiczktóry został aresztowany w Rosji pod bezpodstawnymi oskarżeniami o szpiegostwo podczas podróży prasowej w marcu.

Gershkovitch wciąż oczekuje na proces, ale Whelan, który w 2018 roku został aresztowany pod podobnymi zarzutami podczas ślubu przyjaciela, został skazany na 16 lat więzienia. w więzieniu W 2020 r. On i jego rodzina stanowczo zaprzeczyli wszelkim zarzutom wobec niego i stwierdzili, że jest on wykorzystywany przez Rosję jako pionek polityczny.

Rząd USA sklasyfikował obu mężczyzn jako przetrzymywanych nielegalnie przez Rosję.

W przemówieniu we wtorek na regularnej konferencji prasowej Departamentu Stanu rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller potwierdził, że Rosja odrzuciła „istotne propozycje” uwolnienia dwóch mężczyzn, „z których jedna została złożona zaledwie kilka tygodni temu. Będziemy nadal szukać sposobów komunikacji” .” Z rządem rosyjskim, aby zwrócić ich do ojczyzny.

Ivan Gershkovitch (po lewej) i Paul Whelan są obecnie przetrzymywani w Rosji pod zarzutami szpiegostwa, które według USA są bezpodstawne.

Dziennik Wall Street; Sofia Sandurskaya/AP


Miller nie wyjaśnił szczegółowo, czego Rosja żąda w zamian za uwolnienie mężczyzn, po odrzuceniu niedawnych ofert amerykańskich.

według CBS DetroitBrat Whelana, David, napisał na początku tego miesiąca w e-mailu, że Biały Dom zapewniał rodzinie, że sprawa Paula pozostaje najwyższym priorytetem, ale nie był już pewien, co to oznacza.

„Stanom Zjednoczonym zebranie zasobów i złożenie wyjątkowej oferty uwolnienia Paula zajęło prawie dwanaście miesięcy” – napisał David Whelan w e-mailu. „Oferta została odrzucona. Wróciliśmy do punktu wyjścia, nie bardziej niż tam, gdzie byliśmy 28 grudnia 2018 r. Jeśli nadal są jakieś kamienie do usunięcia, teraz jest czas, aby je odkryć”.

David Whelan powiedział: „Teraz nadszedł czas, aby Biały Dom pokazał, że chce zrobić coś więcej, niż tylko wyrażanie innych frazesów” i wezwał prezydenta Bidena do spotkania z rodziną, co jego zdaniem „bardzo pomoże w osiągnięciu tego celu”. ” Zapewnił nas, że Prezydent dotrzyma słowa złożonego Paulowi i nie przepuści okazji, aby sprowadzić Paula z powrotem do naszej rodziny”.

Stany Zjednoczone negocjowały w przeszłości wymianę więźniów z Rosją, w tym głośną umowę na rok 2022, w ramach której gwiazda koszykówki ujrzała światło dzienne. Brittney Griner zwolniona Przez Moskwę w zamian za uwolnienie przez Stany Zjednoczone długoletnich więźniów Handlarz bronią Wiktor Boutktórego nielegalne działania przyniosły mu przydomek „Kupca Śmierci”.

Whelan powiedział BBC, że warunki w obozie jenieckim, w którym jest przetrzymywany, „poważnie się pogorszyły”, szczególnie ze względu na wilgoć i czarną pleśń, oraz wyraził zaniepokojenie, że ponownie zostanie wykluczony z jakiejkolwiek nowej wymiany więźniów uzgodnionej przez Waszyngton i Moskwę.

„Obawiam się, że umowa mnie pozostawi w tyle” – powiedział w rozmowie telefonicznej. „W każdym przypadku mój trafia na koniec kolejki i zostaje w tyle”.

READ  Chiny oferują bezwizowy wjazd obywatelom Francji, Niemiec i Włoch