12 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

W Opactwie Westminsterskim odbyła się koronacja króla Karola III

W Opactwie Westminsterskim odbyła się koronacja króla Karola III

LONDYN (AP) – Koronacja króla Karola III Sobota w Opactwie Westminsterskim podczas ceremonii przesiąkniętej starożytnym rytuałem i pełnej entuzjazmu w czasie, gdy monarchia stara się zachować znaczenie w podzielonej współczesnej Wielkiej Brytanii.

Zwieńczony pokazami władzy królewskiej Prosto ze średniowiecza Karol ma kulę, miecz i berło oraz wysadzaną klejnotami koronę św. Edwarda umieszczoną na czubku głowy, gdy siedzi na 700-letnim dębowym krześle.

Przed światowymi przywódcami, zagranicznymi członkami rodziny królewskiej, dygnitarzami i kilkoma luminarzami król oświadczył: „Nie przyszedłem służyć, ale aby mi służono” i został przedstawiony jako „niewątpliwie król Wielkiej Brytanii”.

Wewnątrz średniowiecznego klasztoruZabrzmiały trąby, a ponad dwa tysiące wiernych skandowało „Boże, chroń króla!” Na zewnątrz zgromadziły się tysiące żołnierzy, setki tysięcy widzów i dziesiątki demonstrantów.

Było to zwieńczenie siedmioletniej podróży Do króla od następcy do króla.

Dla rodziny królewskiej i rządu ta okazja – nazwana Operacją Złota Kula – była pokazem dziedzictwa, tradycji i spektaklu. Niespotykany na całym świecie.

Dla tłumów zgromadzonych pod deszczowym niebem — z których tysiące obozowały przez noc — była to okazja, by wziąć udział w historycznym wydarzeniu.

Julie Newman, 77-letnia turystka z Kanady, powiedziała, że ​​królewski konwój był „absolutnie piękny. Nie mogłabym prosić o nic lepszego”.

„Ale jesteśmy gotowi wrócić do domu i obejrzeć to wszystko w telewizji” – dodała.

Ale dla kolejnych milionów dzień został powitany szyderstwami, a podziw i szacunek, jakie miała wywołać ceremonia, w dużej mierze się skończyły.

A dla kilku z nich był to powód do protestu. Setki osób, które chcą, aby Wielka Brytania stała się republiką, zebrały się, by krzyczeć „Nie moja!”. Postrzegają monarchię jako instytucję, która broni przywilejów i nierówności w kraju, w którym pogłębia się bieda i zachwiane są więzi społeczne.Kilka osób zostało aresztowanych.

READ  Współzałożyciel Magic Castle, scenarzysta, aktor - Deadline

Gdy dzień się zaczął, klasztor był pełen podniecenia i jarzył się pachnącymi kwiatami i kolorowymi kapeluszami. Napływali dygnitarze: Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych Jill Biden, Pierwsza Dama Olena Zełenska z Ukrainy, Prezydent Francji Emmanuel Macron, ośmiu obecnych i byłych premierów Wielkiej Brytanii, sędziowie w perukach, żołnierze z połyskującymi medalami i celebryci, w tym Judi Dench, Emma Thompsona i Lionela Richiego.

Podczas tradycyjnego nabożeństwa ewangelizacyjnego, nieco zmodyfikowanego do czasów współczesnych, Karol, ubrany w szkarłatne, kremowe aksamitne szaty obszyte futrem, przysięga na Biblię, że jest „prawdziwym protestantem”.

Ale przedmowa do przysięgi koronacyjnej została dodana, aby powiedzieć, że Kościół anglikański „będzie dążył do stworzenia środowiska, w którym ludzie wszystkich wyznań i przekonań będą mogli żyć swobodnie”. Był to pierwszy koncert z udziałem aktorów O religii buddyjskiej, hinduskiej, żydowskiej, muzułmańskiej i sikhijskiej, a także o pierwszych wierzeniach, w których uczestniczyły duchowne kobiety.

Karol został namaszczony olejem z Góry Oliwnej w Ziemi Świętej – część ceremonii tak święta, że ​​była ukryta za parawanami – zanim otrzymał kulę i inne symbole.

Następnie arcybiskup Canterbury Justin Welby założył tiarę na głowę Karola, gdy ten siedział na krześle koronacyjnym – które było oprawione w złoto, teraz znoszone i wygrawerowane graffiti. Pod siedzeniem znajduje się święta płyta znana jako Scone Stone, na której koronowano starożytnych szkockich królów.

Takie wystawne ceremonie odbywają się od ponad 1000 lat Potwierdziły one prawo brytyjskich monarchów do rządzenia. Karol był 40. monarchą zasiadającym na tronie w opactwie – i najstarszym w wieku 74 lat.

W dzisiejszych czasach król nie sprawował już władzy wykonawczej ani politycznej, a nabożeństwo było czysto ceremonialne, ponieważ Karol automatycznie został królem po śmierci swojej matkikrólowa Elżbieta II, we wrześniu.

Monarcha pozostaje głową państwa Wielkiej Brytanii i symbolem tożsamości narodowej – a Karol będzie musiał pracować, aby zjednoczyć wielokulturowy naród A poparcie dla monarchii w tym czasie malało, zwłaszcza wśród młodzieży.

READ  Bob Dylan opowiada o śmierci Robbiego Robertsona, swojego „przyjaciela na całe życie” – Deadline

Podczas gdy większość Brytyjczyków postrzega monarchię w skali od obojętności do umiarkowanego zainteresowania, niektórzy są jej zaciekle przeciwni. Antymonarchiczna grupa Republika poinformowała, że ​​kilku jej członków, w tym jej dyrektor naczelny, zostało aresztowanych po przybyciu na protest w centrum Londynu.

Policja, która ostrzegła, że ​​nie będzie tolerować osób chcących zakłócić dzień, poinformowała, że ​​dokonała 52 aresztowań. Human Rights Watch powiedział, że aresztowania pokojowych demonstrantów to „coś, czego można się spodziewać w Moskwie, a nie w Londynie”.

A wielomilionowy koszt całej przepychu – dokładna liczba nie jest znana – również zaalarmował niektórych w obliczu kryzysu kosztów utrzymania. Oznacza to, że wielu Brytyjczyków ma trudności z opłacaniem rachunków za energię i kupowaniem żywności.

Karol starał się sterować mniejszą, tańszą maszyną królewską XXI wieku, a jego romans był krótszy i mniejszy niż koronacja jego matki.

Słynna rodzina królewska rywalizowała, by pokazać swoją jedność. Książę William, który będzie następny w kolejce do tronu, był obecny wraz ze swoją żoną Kate i trójką dzieci. Pod koniec ceremonii Wilhelm ukląkł przed ojcem i złożył przysięgę wierności królowi, po czym pocałował go w policzek.

Następnie arcybiskup Welby wezwał wszystkich w opactwie do złożenia przysięgi „prawdziwej lojalności” królowi. Powiedział, że ludzie oglądający telewizję również mogą być uhonorowani – chociaż ta część ceremonii została stonowana po tym, jak niektórzy skrytykowali ją jako wyciszoną próbę zażądania publicznych przysięg na wierność Karolowi.

Książę Harry, młodszy brat Williama, który publicznie pokłócił się z rodzinąPrzyjechał sam. Jego żona, Meghan, i ich dzieci pozostały w domu w Kalifornii, gdzie para mieszkała od czasu, gdy zrezygnowali z funkcji członków rodziny królewskiej w 2020 roku.

Kiedy po ceremonii Karol i rodzina królewska dołączyli do wspaniałej wojskowej konwoju, Harry czekał na zewnątrz Abbey, dopóki nie przyjechał samochód, który miał go odwieźć.

READ  Koronacja króla Karola III w maju 2023 r.

Wielkie tłumy wiwatowały, gdy Karol i królowa Camilla, którzy również zostali koronowani, jechali Gold State Carriage z opactwa do Pałacu Buckingham, w towarzystwie procesji 4000 żołnierzy i orkiestr wojskowych grających świetne melodie. Z balkonu pałacu król i królowa machali do morza ludzi, którzy wiwatowali i krzyczeli „Boże chroń króla!”

Dla wielu innych Brytyjczyków wydarzenia tego dnia wzbudziły co najwyżej lekką ciekawość.

Sherry Duffy, która przyjechała do Londynu z Anglesey w Walii w podróż zaplanowaną przed ustaleniem daty koronacji, widziała ceremonię w telewizji — ale tylko dlatego, że ktoś inny ją włączył.

„Ogólnie wydaje się, że nikt im nie przeszkadza” – powiedziała o tym, jak czuje się ona i jej przyjaciele.

___

Współautorzy tego raportu, Sylvia Hoy i Brian Milley, współtworzyli prasę.

___

Śledź relację AP o królu Karolu III na https://apnews.com/hub/king-charles-iii