13 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ukraina jest gotowa zaakceptować ograniczenia w handlu z UE

Ukraina jest gotowa zaakceptować ograniczenia w handlu z UE

Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom

Ukraina jest gotowa zaakceptować ograniczenia w handlu z Unią Europejską, aby złagodzić zawzięty spór polityczny z Polską, ale nalega, aby blok wprowadził zakaz importu rosyjskiego zboża, powiedział minister handlu Ukrainy.

Taras Kachka powiedział Financial Times, że Kijów popiera nowe ograniczenia w imporcie ukraińskich produktów rolnych, chociaż UE powinna zakazać eksportu rosyjskich produktów rolnych, które w dalszym ciągu trafiają przez Białoruś i kraje bałtyckie.

„Być może na okres przejściowy tego rodzaju… podejście do zarządzania przepływami handlowymi między Ukrainą a UE jest czymś, czego wszyscy potrzebujemy” – stwierdził Kachka. Dodał jednak: „W przypadku pszenicy to nie Ukraina stwarza problemy polskim rolnikom, ale to Rosja.”

Minister handlu Ukrainy Taras Kaczka: „Rosja, a nie Ukraina, stwarza problemy dla pszenicy, polskich rolników” © Ukrinform/Alamy

Po inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę w 2022 r. UE podniosła cła na ukraiński import, ale Polska i inne kraje sąsiadujące wkrótce odczuły nadmiar, a rolnicy wyszli na ulice i dołączyli do blokad granicznych, aby zaprotestować przeciwko nieuczciwej konkurencji.

Za poprzedniego rządu Warszawa nałożyła jednostronne embargo z naruszeniem unijnych zasad handlowych, a utrzymujące się w ostatnich tygodniach protesty wywarły presję na premiera Donalda Tuska, aby zwrócił się do Brukseli o ustąpienie ograniczeń i kontynuował je.

„Musimy znaleźć rozwiązanie, które skutecznie zabezpieczy rynek polski i europejski przed nierówną konkurencją” – powiedział Tusk podczas poniedziałkowej wizyty na Litwie.

Zgodził się z ukraińskim ministrem, że należy zakazać importu produktów rolnych z Rosji i Białorusi, co Litwa popiera, powiedziała premier kraju Ingrida Šimonytė. Po niedawnym nałożeniu przez Łotwę ogólnokrajowego zakazu importu z Rosji Tusk stwierdził, że kontrole na poziomie całego bloku będą skuteczniejsze.

READ  Rozszerzanie funkcjonalności dynamiki sieci - GuruFocus.com

Jednakże wprowadzenie ogólnounijnego zakazu jest trudne do wprowadzenia, ponieważ wiele państw członkowskich sprzeciwia się takiemu posunięciu, obawiając się, że zakłóci ono rynki światowe i pogorszy kryzysy gospodarcze i społeczne w krajach rozwijających się. Eksport rosyjskiego zboża do UE wzrósł w latach 2022–2023 o ponad 50 procent, do 1,5 mln ton.

Kaczka oskarżyła Moskwę o podżeganie do polskich protestów, za co obwinia unijny komisarz ds. handlu Valdis Dombrowski. Kachka stwierdziła, że ​​Moskwa „z pewnością” stoi za zeszłomiesięcznym atakiem polskich rolników na pociąg przewożący ukraińskie zboże, któremu udało się zawrócić i rozrzucić ładunek. Powiedział, że Rosjanie „dokonywali aktów sabotażu lub aktów sabotażu, które można ogólnie uznać za wrogie wobec Ukrainy”.

Kachka powiedziała, że ​​Kijów popiera nowe środki zaproponowane przez Brukselę, mające na celu nałożenie od czerwca limitów na import jaj, drobiu i cukru.

Przyznał, że produkcja cukru na Ukrainie wzrosła z 7 000 do 500 000 ton między 2022 r. a ubiegłym rokiem: „Wszystkich przeraża to, jak szybko to się stało”.

Kijów zgodził się niedawno na zmniejszenie napięć poprzez przekierowanie eksportu kukurydzy do Włoch i Hiszpanii przez Morze Czarne, a nie drogą przez sąsiednie kraje.

„Dobrowolnie przestaliśmy zezwalać na eksport kukurydzy do wszystkich pięciu sąsiadujących państw członkowskich. Niemniej jednak ustanowiliśmy kolejny nowy rekord – 15 mln ton eksportu kukurydzy w roku kalendarzowym 2023. Mamy zatem większy popyt w innych stanach. „Ukraina wypełniła luki w produkcji UE” – powiedział Kachka.

Premier Ukrainy Denis Szmihal osobno nazwał w poniedziałek blokadę polskiej granicy „bezsensowną”, nawet jeśli nie powstrzymuje ona przedostawania się pomocy humanitarnej i broni na Ukrainę. „Absurd tej sytuacji polega na tym, że Polska ma więcej do stracenia niż Ukraina” – stwierdził.

READ  Prezydent Polski zwrócił się do Sądu Najwyższego o dokonanie przeglądu budżetu Donalda Tuska

Ukraińscy i polscy urzędnicy mają się ponownie spotkać w przyszły poniedziałek, aby rozwiązać tę kwestię do końca miesiąca.

Dodatkowa relacja Isobel Khoshi z Kijowa