18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

UE wzywa Angelę Merkel do kompromisu w obliczu kontrowersji związanych z pstryknięciem polskiego ETS

Na początku tego tygodnia Angela Merkel wezwała do refleksji nad swoją głęboką raną po Brexicie. Unia Europejska Kraje muszą iść na kompromis w sprawie konkurencyjnych wizji jedności, co ma być pożegnalnym szczytem prezydenta Niemiec w Brukseli.

Mersel na 107. i ostatnim szczycie UE w gałązce oliwnej w Warszawie wezwał holenderskiego premiera Marka Rutte do podjęcia drastycznych działań w celu załagodzenia kontrowersji wokół odrzucenia przez Polskę orzeczeń Trybunału Europejskiego i Węgier Wiktor Orbán Zgromadzony w obronie polskiego rządu.

ten Komisja Europejska Prezydent Ursula van der Leyen zagroziła Polsce sankcjami, w tym rozproszeniem o 36 miliardów (30 miliardów funtów) dotacji i pożyczek na naprawę epidemii, podkreślając, że kluczowe elementy prawa UE są niezgodne z polską konstytucją.

Pozew Warszawy uwiarygodniał poglądy jej rządu na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego tego kraju, będące następstwem orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) wzywających do zniesienia środków podważających niezależność Polski. Ministerstwo Sprawiedliwości.

W płomiennym przemówieniu w Parlamencie Europejskim w tym tygodniu polski premier Mathews Moravici oskarżył UE o zawyżanie i obracanie. Polska W „prowincji”.

Polskie stanowisko francuski minister spraw zagranicznych Clement Bonn określił jako „prawdziwe” wyjście z UE.

Merkel powiedziała, że ​​poparła ostrzeżenie Komisji skierowane do Moraviki o konieczności poszanowania ETS. Ale Brexit ostrzegł przed możliwymi oznakami blizn pozostawionych przez kanclerza o „podstawowym problemie”, który należy rozwiązać.

„Pytanie brzmi, jak poszczególni członkowie mogą sobie wyobrazić UE” – powiedziała Merkel. „Czy to bliższy związek, czy bardziej narodowe państwo? To z pewnością nie tylko kwestia między Polską a UE, ale także w innych państwach członkowskich.

Dodał: „Musimy znaleźć sposoby i możliwości, aby ponownie się w tej sprawie zjednoczyć, ponieważ spory prawne przed Europejskim Trybunałem nie są rozwiązaniem”.

Chociaż rządowi holenderskiemu daleko do mistrza Unii Europejskiej, Rudd otwarcie stwierdził, że państwa członkowskie muszą szanować wspólne unijne wartości i prawa, jeśli mają korzystać z dobrodziejstw Unii.

READ  Polscy przywódcy żydowscy zostali pochowani w dawnym getcie warszawskim

Powiedział, że spodziewa się, że Polska straci środki, jeśli UE będzie nadal łamać prawo.

„Musimy być twardzi” – powiedział Root. Niezawisłość polskiego sądownictwa to główna kwestia, którą musimy omówić. Bardzo trudno wyobrazić sobie, jak Polska pozyska nowy duży fundusz, gdy jest nierozwiązany.

Premier Belgii Alexander de Cruz powiedział: „Jeśli chcesz być częścią klubu i odnosić korzyści z klubu, musisz grać według zasad. Przełamana jest czerwona linia, nie możemy tego zaakceptować.

Aby wywrzeć presję na przywódców UE, aby się zwołali, komisja eurodeputowana i 26 innych państw członkowskich głosowało w czwartek za rezolucją uruchamiającą mechanizm umożliwiający UE zawieszenie finansowania z Polski. Obsługuje rozmiar.

Z drugiej strony, rząd, który groził unijnym finansowaniem z powodu nieprzestrzegania praworządności, udzielił Polsce pełnego poparcia.

Powiedział: „Polska jest najlepszym krajem w Europie. Nie ma potrzeby uzyskiwania pozwolenia, to absurd. Nie zdrowy rozsądek.

Moraviki powtórzył, że na krótko przed szczytem, ​​po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, Polska nie zostanie „szantażowana”, ale najwyraźniej złagodził swoje stanowisko.

„Jesteśmy gotowi do negocjacji” – powiedział. „Na pewno będziemy rozmawiać o tym, jak rozwiązywać obecne konflikty w porozumieniu i dialogu”.

Pojawienie się szczytu Merkel, oznaczonego specjalnym „rodzinnym zdjęciem” 27 głów państw i rządów, może okazać się jej ostatnim, jeśli negocjacje w sprawie składu kolejnego niemieckiego rządu przyniosą owoce przed kolejnym zaplanowanym na 16 grudnia spotkaniem.