Prezydent RP Andrzej Duda powitał w poniedziałek w stolicy kraju, Warszawie, ministra spraw zagranicznych Mevluta Cavusola.
Avuşoğlu napisał na Twitterze, że spotkał „przyjaciela i partnera” Dudę i omówił współpracę na różnych polach.
„Nasze strategiczne partnerstwo pogłębia się. Jeszcze bardziej wzmocni naszą współpracę w handlu, przemyśle obronnym i nielegalnej migracji” – powiedział.
Polska stoi w obliczu nadmiernej nielegalnej imigracji z Białorusi i planuje wzmocnić granicę za pomocą czujników ruchu i kamer modelujących granicę grecko-turecką, poinformował minister spraw wewnętrznych w poniedziałek.
Wcześniej Sausinolu spotkał się ze swoim polskim odpowiednikiem Zbigniewem Rau. Najwyższy dyplomata Turcji podziękował swojemu koledze na Twitterze za jego gościnność.
„Rozwijanie naszych relacji w każdej dziedzinie. Zbliżanie się do celu handlowego 10 miliardów dolarów. Zacieśnienie współpracy przeciwko nielegalnej migracji. Porozumienie o współpracy podpisane między naszymi akademiami dyplomatycznymi” – powiedział na Twitterze.
Avuşoğlu przybył do Polski w poniedziałek, aby przeprowadzić rozmowy dwustronne i wziąć udział w VII Warszawskiej Radzie Bezpieczeństwa.
Podczas swojej wizyty podkreślił, że strategiczne partnerstwo między Turcją a Polską będzie gwarancją pokoju i dobrobytu w regionie.
„Dziś silne pragnienie dalszego zacieśniania naszych relacji, nasze silne relacje sojusznicze i wspólne wartości, które podzielamy, są filarami naszego strategicznego partnerstwa”. Çavuşoğlu napisał w komentarzu dla Dziennika Gazety Prawnej.
Çavuşoğlu powiedział, że ich dwustronny wolumen handlu, który ma przekroczyć w tym roku 8 miliardów dolarów, wkrótce osiągnie swój cel 10 miliardów dolarów.
„Koncentrujemy się również na zwiększeniu wzajemnych inwestycji” – powiedział, dodając, że Turcja pracuje również nad zwiększeniem turystyki z Polski do 1,5 miliona wizyt w ciągu najbliższych kilku lat.
„Nasze umacnianie i pogłębianie partnerstwa będzie gwarancją pokoju i dobrobytu w naszym regionie” – dodał.
Zauważając, że Polska jest jednym z najbardziej preferowanych krajów programu Erasmus+ dla tureckich studentów, Sausolo powiedział: „Postrzegamy programy wymiany studentów i wykładowców jako najważniejszą inwestycję w przyszłość naszych relacji”.
Stosunki w NATO
Podkreślając znaczenie przyjaznych stosunków z NATO, Chasou powiedział, że najlepszym tego przykładem są tureckie myśliwce F-16 w bazie w Malborgu w ramach natowskiego patrolu lotniczego oraz patrole morskie wysyłane przez Polskę w ramach operacji gwarancyjnych opracowanych przez NATO.
Również w maju Polska podpisała umowę Kup 24 terenowe opancerzone bezzałogowe statki powietrzne Proctor TB2 (UAV) Baiker, firma dronowa z Turcji, wyeksportowała ten sam model na Ukrainę, do Kataru i Azerbejdżanu, który kupił drony od Turcji, państwa członkowskiego NATO lub UE.
Współpraca ta jest kontynuowana w ramach współpracy trójstronnej Turcja-Polska-Rumunia, przy czym włączenie Rumunii podkreśla zamiar dalszego wzmocnienia tej inicjatywy na szczeblu ministrów spraw zagranicznych.
Pochwalił także poparcie Warszawy dla wysiłków integracyjnych Turcji z UE.
„W tym kontekście turecki członek UE, wspólny członek wszystkich instytucji euroatlantyckich w Turcji i Polsce, wniesie znaczący wkład w stabilność, bezpieczeństwo i dobrobyt tego geo-strategicznego regionu” – powiedział Chavos.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35