Gaya-X Center, europejski projekt rozwoju technologii przetwarzania w chmurze, został uruchomiony 2 września, drugiego dnia konferencji Cybersec 2021 w Krynicy Jruz. Polska jest zaangażowana w prace nad rozwojem wydajnej, konkurencyjnej i bezpiecznej infrastruktury danych w chmurze hybrydowej. W Polsce projekt jest nadzorowany przez Polskie Stowarzyszenie Informatyki i Telekomunikacji oraz Polski Cyfrowej.
Gaya-X oznacza infrastrukturę chmury danych nowej generacji: otwarte, przejrzyste i bezpieczne środowisko cyfrowe, w którym dane i usługi są dostępne, zintegrowane i udostępniane w zaufanym środowisku. Gaya-X Mission Center składa się ze wspólnych standardów projektowania i wdrażania struktury prezentacji danych, udostępniania danych, najlepszych praktyk oraz narzędzi i algorytmów do zarządzania danymi.
Projekt Gaya-X został opracowany przez 22 organizacje w Niemczech i Francji. Inicjatywa, której celem było stworzenie europejskiego ekosystemu przetwarzania w chmurze, uzyskała oficjalne wsparcie rządów Niemiec i Francji oraz wsparcie w Brukseli. Do udziału zaproszono agencje i instytucje rządowe z innych krajów europejskich. Architektura Gaya-X opiera się na zasadzie lokalizacji. Więcej informacji na stronie: https://www.gaia-x.eu/
Ekosystem Gaya-X ma na celu wspieranie rozwoju europejskich firm IT i europejskiej gospodarki oraz stanowi równowagę w stosunku do witryn obliczeniowych w chmurze, takich jak Amazon Web Services, Google Cloud i Microsoft Azure oraz chińskich dostawców.
Zadaniem Centrów Krajowych jest stworzenie odpowiedniego ekosystemu dla dostawców i użytkowników chmury obliczeniowej, z elementem wsparcia władz w kraju, przy opracowywaniu nowych standardów i najlepszych praktyk przetwarzania w chmurze.
Członkowie Polia Information Technology and Telecommunications Organization (PIIT), organizacji przyjętej w Gaya-X w maju 2021 r., podkreślają, że projekt ma na celu podejmowanie bieżących inicjatyw promujących rozwój nowych modeli biznesowych i luk w danych. UE i państwa członkowskie UE, dlatego przystąpienie do tego programu i dzielenie się wiedzą między różnymi organizacjami jest niezwykle ważne w procesie rozwoju usług krajowych.
„Zgodnie z prawem UE każdy, kto chce stać się stroną, służąc ograniczonym standardom Gaya-X, jest mile widziany do współpracy z nami. Zachęcamy do aktywnego udziału w bieżących pracach Gaya-X Center w Polsce, zwłaszcza w związku z wejściem polskich dostawców Programy UE. Wiceprezes PIIT Xawery Konarski powiedział.

„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Cofix zamierza do 2024 roku prawie podwoić swoją obecność w Polsce
Oczekuje się, że w 2024 r. liczba przyjazdów turystów z Polski przekroczy 300 tys. | Stockwatch
Nadchodzącą polską koalicję czeka wczesny test z ustawą o energii