24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polskie centrum Gaya-X, europejskiej inicjatywy uruchomionej w Polsce

Polskie centrum Gaya-X, europejskiej inicjatywy uruchomionej w Polsce

Gaya-X Center, europejski projekt rozwoju technologii przetwarzania w chmurze, został uruchomiony 2 września, drugiego dnia konferencji Cybersec 2021 w Krynicy Jruz. Polska jest zaangażowana w prace nad rozwojem wydajnej, konkurencyjnej i bezpiecznej infrastruktury danych w chmurze hybrydowej. W Polsce projekt jest nadzorowany przez Polskie Stowarzyszenie Informatyki i Telekomunikacji oraz Polski Cyfrowej.

Gaya-X oznacza infrastrukturę chmury danych nowej generacji: otwarte, przejrzyste i bezpieczne środowisko cyfrowe, w którym dane i usługi są dostępne, zintegrowane i udostępniane w zaufanym środowisku. Gaya-X Mission Center składa się ze wspólnych standardów projektowania i wdrażania struktury prezentacji danych, udostępniania danych, najlepszych praktyk oraz narzędzi i algorytmów do zarządzania danymi.

Projekt Gaya-X został opracowany przez 22 organizacje w Niemczech i Francji. Inicjatywa, której celem było stworzenie europejskiego ekosystemu przetwarzania w chmurze, uzyskała oficjalne wsparcie rządów Niemiec i Francji oraz wsparcie w Brukseli. Do udziału zaproszono agencje i instytucje rządowe z innych krajów europejskich. Architektura Gaya-X opiera się na zasadzie lokalizacji. Więcej informacji na stronie: https://www.gaia-x.eu/

Ekosystem Gaya-X ma na celu wspieranie rozwoju europejskich firm IT i europejskiej gospodarki oraz stanowi równowagę w stosunku do witryn obliczeniowych w chmurze, takich jak Amazon Web Services, Google Cloud i Microsoft Azure oraz chińskich dostawców.

Zadaniem Centrów Krajowych jest stworzenie odpowiedniego ekosystemu dla dostawców i użytkowników chmury obliczeniowej, z elementem wsparcia władz w kraju, przy opracowywaniu nowych standardów i najlepszych praktyk przetwarzania w chmurze.

Członkowie Polia Information Technology and Telecommunications Organization (PIIT), organizacji przyjętej w Gaya-X w maju 2021 r., podkreślają, że projekt ma na celu podejmowanie bieżących inicjatyw promujących rozwój nowych modeli biznesowych i luk w danych. UE i państwa członkowskie UE, dlatego przystąpienie do tego programu i dzielenie się wiedzą między różnymi organizacjami jest niezwykle ważne w procesie rozwoju usług krajowych.

„Zgodnie z prawem UE każdy, kto chce stać się stroną, służąc ograniczonym standardom Gaya-X, jest mile widziany do współpracy z nami. Zachęcamy do aktywnego udziału w bieżących pracach Gaya-X Center w Polsce, zwłaszcza w związku z wejściem polskich dostawców Programy UE. Wiceprezes PIIT Xawery Konarski powiedział.

READ  Lightsource BP uruchomi w Polsce elektrownie słoneczne o mocy 40 MW - PV Magazine International