2 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Turcja spotyka się z migracją, bezpieczeństwem, handlem jak Polska z FM Duda

Prezydent RP Andrzej Duda powitał w poniedziałek w stolicy kraju, Warszawie, ministra spraw zagranicznych Mevluta Cavusola.

Avuşoğlu napisał na Twitterze, że spotkał „przyjaciela i partnera” Dudę i omówił współpracę na różnych polach.

„Nasze strategiczne partnerstwo pogłębia się. Jeszcze bardziej wzmocni naszą współpracę w handlu, przemyśle obronnym i nielegalnej migracji” – powiedział.

Polska stoi w obliczu nadmiernej nielegalnej imigracji z Białorusi i planuje wzmocnić granicę za pomocą czujników ruchu i kamer modelujących granicę grecko-turecką, poinformował minister spraw wewnętrznych w poniedziałek.

Wcześniej Sausinolu spotkał się ze swoim polskim odpowiednikiem Zbigniewem Rau. Najwyższy dyplomata Turcji podziękował swojemu koledze na Twitterze za jego gościnność.

„Rozwijanie naszych relacji w każdej dziedzinie. Zbliżanie się do celu handlowego 10 miliardów dolarów. Zacieśnienie współpracy przeciwko nielegalnej migracji. Porozumienie o współpracy podpisane między naszymi akademiami dyplomatycznymi” – powiedział na Twitterze.

Avuşoğlu przybył do Polski w poniedziałek, aby przeprowadzić rozmowy dwustronne i wziąć udział w VII Warszawskiej Radzie Bezpieczeństwa.

Podczas swojej wizyty podkreślił, że strategiczne partnerstwo między Turcją a Polską będzie gwarancją pokoju i dobrobytu w regionie.

„Dziś silne pragnienie dalszego zacieśniania naszych relacji, nasze silne relacje sojusznicze i wspólne wartości, które podzielamy, są filarami naszego strategicznego partnerstwa”. Çavuşoğlu napisał w komentarzu dla Dziennika Gazety Prawnej.

Çavuşoğlu powiedział, że ich dwustronny wolumen handlu, który ma przekroczyć w tym roku 8 miliardów dolarów, wkrótce osiągnie swój cel 10 miliardów dolarów.

„Koncentrujemy się również na zwiększeniu wzajemnych inwestycji” – powiedział, dodając, że Turcja pracuje również nad zwiększeniem turystyki z Polski do 1,5 miliona wizyt w ciągu najbliższych kilku lat.

„Nasze umacnianie i pogłębianie partnerstwa będzie gwarancją pokoju i dobrobytu w naszym regionie” – dodał.

Zauważając, że Polska jest jednym z najbardziej preferowanych krajów programu Erasmus+ dla tureckich studentów, Sausolo powiedział: „Postrzegamy programy wymiany studentów i wykładowców jako najważniejszą inwestycję w przyszłość naszych relacji”.

READ  Loty polskich MiGów nie pomogą Ukrainie

Stosunki w NATO

Podkreślając znaczenie przyjaznych stosunków z NATO, Chasou powiedział, że najlepszym tego przykładem są tureckie myśliwce F-16 w bazie w Malborgu w ramach natowskiego patrolu lotniczego oraz patrole morskie wysyłane przez Polskę w ramach operacji gwarancyjnych opracowanych przez NATO.

Również w maju Polska podpisała umowę Kup 24 terenowe opancerzone bezzałogowe statki powietrzne Proctor TB2 (UAV) Baiker, firma dronowa z Turcji, wyeksportowała ten sam model na Ukrainę, do Kataru i Azerbejdżanu, który kupił drony od Turcji, państwa członkowskiego NATO lub UE.

Współpraca ta jest kontynuowana w ramach współpracy trójstronnej Turcja-Polska-Rumunia, przy czym włączenie Rumunii podkreśla zamiar dalszego wzmocnienia tej inicjatywy na szczeblu ministrów spraw zagranicznych.

Pochwalił także poparcie Warszawy dla wysiłków integracyjnych Turcji z UE.

„W tym kontekście turecki członek UE, wspólny członek wszystkich instytucji euroatlantyckich w Turcji i Polsce, wniesie znaczący wkład w stabilność, bezpieczeństwo i dobrobyt tego geo-strategicznego regionu” – powiedział Chavos.