13 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ta cecha fizyczna pokaże, jak długo będzie żył Twój pies: nauka

Ta cecha fizyczna pokaże, jak długo będzie żył Twój pies: nauka

Zwierzęta

Zapoznaj się z badaniem dotyczącym średniej długości życia Twojego psa.

Analiza ponad 584 000 psów w Wielkiej Brytanii wykazała, że ​​psy o przysadzistych twarzach i małych nosach żyją średnio znacznie krócej niż psy o dłuższej twarzy i większych nosach.

Badanie zostało opublikowane w Raporty naukowe w czwartek i prawdopodobnie niepokoi właścicieli buldogów francuskich, najpopularniejszej rasy psów w Ameryce, znanej z pękniętej twarzy i małego nosa.

„Średniej wielkości samiec o płaskiej twarzy, np. buldog, ma trzy razy większe prawdopodobieństwo, że będzie żył krócej niż mała samica o pociągłej twarzy, np. jamnik miniaturowy czy chart włoski” – stwierdziła główna autorka Kirsten McMillan.

Badanie objęło dane dotyczące 155 szczepów, a także popularnych mieszanek.

Chociaż większość właścicieli buldogów francuskich wie, że ich psy nie żyją tak długo, jak przeciętny pies, naukowcy odkryli, że średnia długość życia tej rasy wynosi zaledwie 9,8 lat.

Naukowcy odkryli, że średnia długość życia buldoga francuskiego wynosi zaledwie 9,8 lat. Juanmanuel – Stock.adobe.com

Inne rasy o krótkich nosach, takie jak mastif i buldog angielski, żyją odpowiednio zaledwie 9 i 9,3 lat.

„Ten artykuł pokazuje ludziom, że te psy nie radzą sobie dobrze na poziomie populacji” – oświadczył bez ogródek MacMillan.

„Nowe badanie potwierdza te kluczowe problemy zdrowotne, ujawniając, że psy o płaskiej twarzy żyją o 1,5 roku krócej niż psy konwencjonalne” – stwierdził w oświadczeniu na temat badań Dan O'Neill, profesor nadzwyczajny w Royal Veterinary College w Londynie.

Dodał: „Namawiamy każdego, kto zastanawia się nad kupnem rasy o płaskiej pysku, aby zatrzymał się, zastanowił i upewnił się, że kupuje psa, który ma największe szanse na długie i szczęśliwe życie”.

Dzięki dużym twarzom i długim nosom jamniki miniaturowe mają imponującą długość życia. Yavdat – Stock.adobe.com

Tymczasem z badania wynika, że ​​jamniki miniaturowe i charty włoskie – obie rasy o długich pyskach – żyły średnio 14 lat.

READ  Śmierć korespondenta wojennego wywołała w Rosji oburzenie zarzutami o użycie przez Ukrainę bomb kasetowych

Papillony żyją 14,5 roku, podczas gdy zdrowy Shiba Inu pozostanie w rodzinie przez około półtorej dekady (14,6 lat).

Badanie wykazało jednak jedną anomalię.

Średnia długość życia lhasa apsos z małymi nosami i małymi, spłaszczonymi twarzami wynosiła 14 lat.

Naukowcy nie wyjaśnili, dlaczego kły o mniejszych twarzach przeżywają mniej, można jednak stwierdzić, że ich małe nosy mogą powodować problemy z oddychaniem, które prowadzą do innych wad zdrowotnych.

Średnia długość życia lhasa apsos z małymi nosami i małymi, spłaszczonymi twarzami wynosiła 14 lat. EPA-EPA

Zanim jednak zaczniesz martwić się o szczenię o dziecięcej twarzy, badacze biorą pod uwagę wiele innych czynników, które determinują oczekiwaną długość życia psa.

Samice psów żyją dłużej niż samce, podczas gdy fizycznie mniejsze rasy na ogół żyją dłużej niż większe rasy.

Załaduj więcej…
https://nypost.com/2024/02/03/lifestyle/this-one-physical-feature-will-reveal-how-long-your-dog-will-live-for-study/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site %20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Skopiuj adres URL udostępniania