12 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Malezja zmniejsza o połowę wyrok byłego premiera Najiba Razaka

Malezja zmniejsza o połowę wyrok byłego premiera Najiba Razaka

Władze Malezji złagodziły o połowę wyrok nałożony na Najiba Razaka, byłego premiera skazanego za kradzież milionów dolarów z funduszu rządowego, co wywołało gniew w kraju.

Łagodzenie kary dla Najiba następuje po tygodniach spekulacji w Malezji, że może otrzymać ułaskawienie od króla sułtana Abdullaha, którego kadencja pod rządami wyjątkowej monarchii rotacyjnej Malezji zakończyła się we wtorek. Jednak wielu analityków twierdzi, że Najib, który odsiedział zaledwie 17 miesięcy swojej kadencji, raczej nie otrzyma jakiejkolwiek formy ułaskawienia, ponieważ nadal toczą się wobec niego trzy toczące się sprawy karne związane z tzw. skandalem 1MDB.

Malezyjska Rada ds. Ułaskawień poinformowała w piątek, że Najib, który rozpoczął odbywanie kary 12 lat więzienia w 2022 r., zostanie zamiast tego zwolniony w sierpniu 2028 r., a jego grzywna zostanie obniżona do 11 mln dolarów, co stanowi jedną czwartą jego poprzedniej grzywny. Jednak zgodnie z malezyjskim prawem mógłby zostać zwolniony wcześniej, bo w sierpniu 2026 r., jeśli po odbyciu połowy kadencji złoży wniosek o zwolnienie warunkowe.

Oświadczenie to wywołało falę gniewu z powodu tego, co wielu Malezyjczyków określiło jako kulturę bezkarności wśród wyższych urzędników kraju. Duża część pieniędzy, które zniknęły z 1MDB, nie została jeszcze odzyskana. We wrześniu sąd nagle oddalił 47 zarzutów defraudacji postawionych wicepremierowi Ahmedowi Zahidowi Hamidiemu.

Decyzja ta prawdopodobnie wzbudzi nowe pytania dotyczące praworządności w Malezji. Prawdopodobne jest także zwiększenie społecznego rozczarowania premierem Anwarem Ibrahimem, który objął urząd z ramienia antykorupcyjnego programu, ale którego krytycy twierdzą, że poszedł na zbyt wiele ustępstw, takich jak sojusz z Ahmedem, aby utrzymać się przy władzy.

Wong Chin Huat, profesor nauk politycznych na Sunway University Malaysia, powiedział, że brak przejrzystości i odpowiedzialności w sprawie Najiba „podważa zaufanie społeczne do naszego systemu sądownictwa i systemu politycznego, a także zaufanie międzynarodowych firm do środowiska inwestycyjnego w Malezji”. „

READ  Korea Północna wystrzeliwuje rakiety balistyczne, gdy Kim przygotowuje się do spotkania z Putinem Wiadomości o broni

Wong zakwestionował również, czy Najib zasłużył na taką pobłażliwość, dodając: „Czy przyznał się do winy i przeprosił?”

Inni analitycy postrzegali tę decyzję jako starannie skalkulowany kompromis, który pozwoliłby zarówno obozom zwolenników Najiba, jak i antynajibowi poczuć się zwycięzcami.

Franciszek E. powiedział: „Dopóki nie jest to pełna amnestia lub pełny wyrok, oba obozy mogą czerpać pociechę z faktu, że mogło być gorzej” – powiedział Hutchinson, koordynator Programu Studiów Malezyjskich w ISEAS z siedzibą w Singapurze. – Instytut Youssefa Ishaqa.

W związku z tym, jak stwierdził pan Hutchinson, wszelkie konsekwencje powinny być ograniczone, o ile pozwoli się na toczenie kolejnych spraw prawnych pana Najiba.

Pierwsze oskarżenia wobec Najiba pojawiły się w prasie niemal dekadę temu. Malezyjczycy – choć od dawna przyzwyczajeni do łapówek ze strony wysokich urzędników i polityków – byli zszokowani, gdy dowiedzieli się, że premier przelał na swoje konta bankowe 700 milionów dolarów z rządowego funduszu inwestycyjnego 1Malaysia Development Berhad, czyli 1MDB.

Wściekli obywatele wyszli na ulice, żądając rezygnacji pana Naguiba. Skandal wywrócił do góry nogami politykę także podczas wyborów w 2018 r., kiedy wyborcy wypędzili Najiba ze stanowiska – po raz pierwszy w historii niepodległej Malezji jego partia polityczna, United Malays National Organisation (UMNO), przegrała w wyborach krajowych.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ustalił później, że Najib i tajemniczy biznesmen Jho Low przekazali z funduszu 4,5 miliarda dolarów na finansowanie amerykańskiej wytwórni filmowej, która wyprodukowała film „Wilk z Wall Street”. Kup luksusowy jacht; oraz wspieranie wystawnego stylu życia pana Najiba, pana Low i żony pana Najiba, Rosmaha Mansoura.

W 2017 roku ówczesny prokurator generalny USA Jeff Sessions nazwał sprawę 1MDB „bandytyzmem w najgorszym wydaniu”.

W 2020 r. pan Najib został skazany za siedem zarzutów korupcyjnych. To był przełomowy moment w malezyjskiej polityce. Żaden z głównych przywódców nigdy nie został skazany, a sądy chwalono za wykazanie się niezależnością od polityki. Rozpoczął odbywanie kary pozbawienia wolności w sierpniu 2022 r., po odrzuceniu jego apelacji.

READ  Chiński naukowiec, który jako pierwszy opublikował sekwencję wirusa, protestuje po tym, jak uniemożliwiono mu wejście do laboratorium

Pomimo wyroku skazującego Najiba nadal ma on wpływy w UMNO, którego członkowie wchodzą obecnie w skład rządu Anwara. Partia utrzymuje znaczące poparcie wśród etnicznych Malajów, stanowiących większość, którzy odnieśli korzyści z dziewięcioletnich rządów Najiba i których obecnie Anwar próbuje ścigać.

UMNO od dawna twierdzi, że sprawa przeciwko Najibowi ma podłoże polityczne, a jego zwolennicy zawsze wyrażali nadzieję, że wyjdzie on z więzienia i wznowi karierę polityczną.