29 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sztuczna inteligencja będzie miała wpływ na 60% miejsc pracy w gospodarkach rozwiniętych, twierdzi szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgieva.

Sztuczna inteligencja będzie miała wpływ na 60% miejsc pracy w gospodarkach rozwiniętych, twierdzi szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgieva.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikuje swoje zaktualizowane prognozy gospodarcze jeszcze w tym miesiącu (Plik)

Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego powiedział AFP, że sztuczna inteligencja stwarza ryzyko dla bezpieczeństwa miejsc pracy na całym świecie, ale zapewnia także „ogromną szansę” na zwiększenie słabnącego poziomu produktywności i pobudzenie globalnego wzrostu.

Sztuczna inteligencja będzie miała wpływ na 60% miejsc pracy w gospodarkach rozwiniętych, powiedziała Kristalina Georgieva, dyrektor wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wywiadzie w Waszyngtonie, na krótko przed wyjazdem na doroczne Światowe Forum Ekonomiczne w Davos w Szwajcarii.

Ponieważ oczekuje się, że sztuczna inteligencja będzie miała mniejszy wpływ w krajach rozwijających się, prawdopodobnie będzie to miało wpływ na około 40 procent miejsc pracy na całym świecie, stwierdziła, cytując nowy raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

„Im więcej jest stanowisk pracy wymagających wysokich kwalifikacji, tym większy wpływ” – dodała.

Jednak raport MFW opublikowany w niedzielny wieczór sugeruje, że sztuczna inteligencja będzie miała negatywny wpływ tylko na połowę stanowisk pracy. Reszta może faktycznie skorzystać na większym wzroście produktywności dzięki sztucznej inteligencji.

„Twoja praca może całkowicie zniknąć – nie jest dobra – lub sztuczna inteligencja może ją ulepszyć, dzięki czemu będziesz bardziej produktywna, a poziom Twoich dochodów może wzrosnąć” – powiedziała Georgieva.

Różne efekty

W raporcie MFW przewidziano, że chociaż rynki pracy na rynkach wschodzących i gospodarkach rozwijających się początkowo odczują mniejszy wpływ sztucznej inteligencji, jest w nich również mniejsze prawdopodobieństwo, że skorzystają ze zwiększonej produktywności wynikającej z jej integracji w miejscu pracy.

„Musimy skupić się na pomaganiu, zwłaszcza krajom o niskich dochodach, w szybszym poruszaniu się, abyśmy mogli wykorzystać możliwości, jakie zapewni sztuczna inteligencja” – Georgiewa powiedziała AFP.

„Tak więc sztuczna inteligencja jest trochę przerażająca. Ale to także ogromna szansa dla wszystkich” – powiedziała.

READ  Kontrakty terminowe Dow Jones: korekta rynkowa wydłuża straty; Dlaczego jabłka są „absolutnym przegranym”

Dodała, że ​​pod koniec miesiąca Międzynarodowy Fundusz Walutowy ma opublikować zaktualizowane prognozy gospodarcze, które pokażą, że gospodarka światowa jest zasadniczo na dobrej drodze do spełnienia swoich poprzednich prognoz.

Powiedziała, że ​​gospodarka jest „przygotowana na miękkie lądowanie”, dodała, że ​​„polityka pieniężna wykonuje dobrą robotę, inflacja spada, ale misja nie jest jeszcze zakończona”.

„Jesteśmy zatem w najtrudniejszym momencie, w którym nie możemy odpuścić ani zbyt szybko, ani zbyt wolno” – stwierdziła.

Gospodarka światowa mogłaby skorzystać na wzroście produktywności związanym ze sztuczną inteligencją, ponieważ Międzynarodowy Fundusz Walutowy oczekuje, że w średnim okresie wzrost gospodarczy utrzyma się na historycznie niskim poziomie.

„O mój Boże, jak bardzo jej potrzebujemy” – powiedziała Georgiewa. „Jeśli nie znajdziemy sposobu na odblokowanie produktywności, jako świat nie chcemy stworzyć świetnej historii”.

Przed nami „trudny” rok

Georgieva powiedziała, że ​​rok 2024 będzie prawdopodobnie „bardzo trudnym rokiem” dla polityki fiskalnej na całym świecie, ponieważ kraje starają się zaradzić zadłużeniu narosłemu podczas pandemii Covid-19 i odbudować wyczerpane rezerwy.

Miliardy ludzi również pójdą w tym roku do urn, co wywrze dodatkową presję na rządy, aby albo zwiększyły wydatki, albo obniżyły podatki, aby zyskać poparcie społeczne.

„W około 80 krajach odbędą się wybory i wiemy, co dzieje się z presją na wydatki podczas cykli wyborczych” – dodała.

Georgiewa powiedziała, że ​​niepokojące w MFW jest to, że rządy na całym świecie wydają w tym roku duże sumy pieniędzy, co podważa ich ciężko wypracowane postępy w walce z wysoką inflacją.

„Jeśli polityka pieniężna zostanie zaostrzona, a polityka fiskalna rozszerzona, co będzie niezgodne z celem, jakim jest obniżenie inflacji, może czekać nas dłuższa podróż” – dodała.

– Skup się na pracy –

READ  MGM Resorts sprzedaje ziemię w Las Vegas Strip, gdzie w 2017 roku miała miejsce masowa strzelanina

Georgiewa, której pięcioletnia kadencja na czele Międzynarodowego Funduszu Walutowego zakończy się w tym roku, nie chciała ujawnić, czy zamierza ubiegać się o drugą kadencję na czele międzynarodowej instytucji finansowej.

„Mam teraz zadanie do wykonania i skupiam się na jego wykonaniu” – powiedziała.

Kontynuowała: „To był ogromny zaszczyt być szefem Międzynarodowego Funduszu Walutowego w bardzo burzliwym okresie i mogę powiedzieć, że jestem bardzo dumna ze sposobu, w jaki ta instytucja sobie z tym poradziła”.

„Ale pozwól mi zrobić to, co jest przede mną”.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)