28 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Pojedynek laptopów na ekranie: Asus Zenbook Duo vs.  Lenovo Yoga Book 9i

Pojedynek laptopów na ekranie: Asus Zenbook Duo vs. Lenovo Yoga Book 9i

Posiadanie laptopa nie jest już dziś czymś niezbędnym, szczególnie jeśli dużo podróżujemy lub nie mamy wystarczająco dużo miejsca na komputer stacjonarny. Jednak z biegiem czasu coraz więcej z nas zainwestowało w jeden lub dwa monitory zewnętrzne, aby lepiej obsługiwać wszystkie okna, których potrzebujemy, aby być jednocześnie widocznymi. Możemy je wszystkie ułożyć na jednym ekranie, jednak im mniejszy laptop, tym trudniej czytać dwa okna obok siebie, a co dopiero przewijać je. Ale kto chce kłopotów związanych z podróżowaniem z przenośnym monitorem? Jestem pewien, że nie. Przetestowałem więc bezpośrednio Asus Zenbook Duo i Lenovo Yoga Book 9i, aby sprawdzić, który z nich lepiej załagodzi te problemy.

Zenbook Duo wygląda jak zwykły laptop, dopóki nie usuniemy klawiatury i gładzika zajmującego cały dolny ekran. Podobał mi się wyraz podziwu na twarzach moich przyjaciół za każdym razem, gdy to robiłem. Miała wrażenie, że wykonuje magiczną sztuczkę. Tymczasem Yoga Book wygląda jak dwa sklejone ze sobą tablety, a jego klawiatura zakrywa tylko połowę dolnego ekranu, więc od razu będziesz wiedział, że jest inaczej. „Co to jest? Czy to laptop?” to najczęstsza reakcja, jaką słyszę od ludzi, gdy widzą to po raz pierwszy. Te i inne drobne różnice konstrukcyjne mają duży wpływ na ogólne wrażenia użytkownika.

Jak oceniamy i recenzujemy produkty
Jak oceniamy i recenzujemy produkty

Cechy konstrukcyjne: Yoga Book 9i ma więcej obudów

Dwa monitory dają wiele możliwości. Zarówno Zenbook Duo, jak i Yoga Book 9i mogą być używane jako tradycyjne laptopy z fizyczną klawiaturą i gładzikiem (Zenbook) lub fizyczną klawiaturą i myszą (Yoga Book); Rób notatki na dolnym ekranie w trybie klapki; Lub z wyświetlaczami zorientowanymi pionowo lub poziomo. Obydwa mają także wirtualne klawiatury i gładziki.

Aby dwa wyświetlacze pozostawały nieruchome w pozycji pionowej, Zenbook Duo ma podpórkę przymocowaną do dolnej części obudowy, natomiast Yoga Book jest wyposażony w pokrywę klawiatury, która zmienia się w podstawkę z płaskim, trójkątnym tyłem i grubą krawędzią u dołu. dolnej części, aby utrzymać laptopa na miejscu.

READ  Siri nie może pokonać ChatGPT, chyba że Apple złamie własne zasady

Podpórka dołączona do Zenbooka Duo.

Etui na klawiaturę do Yoga Book 9i po złożeniu w stojaku.

Tylko Yoga Book ma zawias 360 stopni, który obraca ekrany tyłem do siebie, dzięki czemu można go używać jako tabletu. (Górny ekran Zenbooka Duo składa się o 180 stopni.) Jest gruby jak na tablet, ale kiedy muszę poruszać się po klasie podczas nauczania, jest znacznie mniej nieporęczny niż Zenbook. Yoga Book jest także lżejszy i cieńszy po złożeniu – waży 2,95 funta i 0,63 cala w porównaniu do Zenbooka ważącego 3,62 funta i 0,78 cala.

Jednak żaden z tych laptopów nie nadaje się do używania bezpośrednio na kolanach. Zenbook Duo może nagrzać się nieprzyjemnie, jeśli procesor działa zbyt szybko, a wbudowany otwór wentylacyjny wydmuchuje gorące powietrze bezpośrednio na Twoje kolana. Yoga Book radzi sobie nieźle jeśli chodzi o temperaturę, jednak klawiatura bez problemu daje się przesuwać i przekręcać o kilka centymetrów pomimo magnetycznego mocowania do dolnego ekranu.

zwycięzca: Lenovo Yoga Book 9i

Dane techniczne: Zenbook ma więcej mocy i portów

Zenbook można skonfigurować z procesorem Intel Core Ultra 7 lub 9 z serii H, podczas gdy Yoga Book jest wyposażony tylko w opcję Intel Core Ultra 7 z serii U. Obydwa można skonfigurować z 16 GB lub 32 GB pamięci, ale Zenbook oferuje większe opcje przechowywania, 1 TB i 2 TB, w porównaniu do 512 GB i 1 TB Yoga Book.

Obydwa laptopy mają wyświetlacze OLED, ale Zenbooki są większe i mają 14 cali, z wyższą rozdzielczością i częstotliwością odświeżania: do 2880 x 1800 przy 120 Hz w porównaniu do podwójnego 13,3-calowego Yoga Booka i 1920 x 1200 przy 60 Hz. (Zenbook ma również opcję 1920 x 1200, 60 Hz.) Wyświetlacze Zenbooka stają się jaśniejsze przy 500 nitach w porównaniu do 400.

Zenbook Duo nawiązuje do szwajcarskiego scyzoryka dzięki opcjom portów: jeden port USB-A, dwa porty Thunderbolt 4 USB-C, jedno HDMI, a nawet gniazdo combo audio 3,5 mm. Yoga Book ma tylko trzy porty Thunderbolt 4 USB-C, więc jeśli podłączysz do laptopa wiele akcesoriów, w większym stopniu będziesz polegać na koncentratorach, kluczach sprzętowych i technologii Bluetooth.

Zenbook Duo w trybie podwójnego ekranu.

Yoga Book 9i działa w trybie podwójnego ekranu.

Gesty na podwójnym ekranie: Yoga Book jest zawsze włączona

Obydwa urządzenia mobilne korzystają z gestów dotknięcia lub przesunięcia, aby przeciągnąć i odłożyć wirtualną klawiaturę i gładzik, przełączać okna z jednego ekranu na drugi, rozszerzać okno na oba ekrany i uruchamiać więcej niż jedną aplikację jednocześnie. Dokładna liczba palców lub gestów przesuwania różni się w zależności od laptopa — a Lenovo lepiej uczy Cię, jak korzystać z tych gestów.

READ  iPhone 17 Slim będzie droższy od iPhone'a 17 Pro Max

Oprogramowanie Yoga Book User Center to jedna z pierwszych rzeczy, które pojawiają się po pierwszym włączeniu laptopa. To przewodnik konfiguracji i portal, który zawiera przejrzyste instrukcje i elementy wizualne oraz umożliwia włączanie i wyłączanie dowolnych gestów, w tym opcję automatycznego uruchamiania niestandardowej aplikacji do robienia notatek po otwarciu aplikacji Microsoft Teams lub Zoom.

Zenbook Duo (po lewej) można nieco szybciej odłożyć.

Lenovo dodało także program uruchamiający aplikacje, który umożliwia jednoczesne uruchamianie dwóch aplikacji, jednej u góry i jednej u dołu. Możesz dostosować maksymalnie cztery pary słuchawek lub pozwolić, aby zrobił to za Ciebie komputer, ale Zenbook integruje tutaj Yoga Book. Możesz uruchomić więcej niż dwie aplikacje jednocześnie i przypisać je do konkretnego układu okien.

Ale jeśli chodzi o nauczenie Cię, jak korzystać ze wszystkich gestów i funkcji, Zenbook wrzuca Cię do basenu i mówi „pływaj”. Instrukcje zawarte są w ScreenXpert, odpowiedniku oprogramowania Lenovo. Niektóre jego gesty również nie działają spójnie, jak na przykład gest pięcioma palcami rozszerzający okno na obu wyświetlaczach. Strona powiększała się w tym samym czasie, ponieważ wydawało się, że do powiększania i pomniejszania używam również gestu dwóch palców.

zwycięzca: Lenovo Yoga Book 9i

Przechowywanie i podróżowanie: Zenbook Duo sprawia, że ​​jest to łatwiejsze

Zarówno 14-calowy Zenbook, jak i 13,3-calowy Yoga Book są na tyle kompaktowe, że mieszczą się w większości toreb, ale Zenbook jest wygodniejszy do przechowywania, ponieważ jego pokrywa składa się bezpośrednio nad fizyczną klawiaturę i gładzik, jak zwykły laptop. Jeśli podpórka się otworzy, po prostu mocno ją wciśnij i – bada bing – gotowe.

W przypadku Yoga Book należy odczepić klawiaturę od dolnego wyświetlacza, złożyć laptopa na bok, przymocować klawiaturę do magnetycznej części uchwytu na prześcieradła (jeśli nie jest jeszcze zamocowana), a następnie owinąć prześcieradło wokół klawiatury zanim będziesz mógł je włożyć do torby. Nie obejmuje to znalezienia kieszeni w torbie na mysz dołączoną do laptopa.

Lenovo zdobywa kilka punktów za przymocowanie gumki do papieru, na którym znajduje się dołączony długopis. Zenbook zawiera pióro, ale musisz wymyślić, gdzie go umieścić, gdy pakujesz się do Narnii lub gdziekolwiek indziej.

READ  Microsoft i VW łączą siły, aby wprowadzić rozszerzoną rzeczywistość do samochodów — nie tylko do Twojego samochodu

Łatwiej jest pisać na wirtualnej klawiaturze Yoga Book 9i (po prawej).

Głośniki i nie tylko: Yoga Book zapewnia bas

Wirtualne gładziki są dość kiepskie i zarówno Zenbook, jak i Yoga Book są do niczego z tego samego powodu: zbyt łatwo jest przypadkowo zminimalizować lub zamknąć aktywne okno, gdy jedyne, co próbujesz zrobić, to „kliknąć” łącze lub coś innego na stronie ekran. Zdarzało się to często, gdy korzystałem z dowolnego laptopa.

Obie wirtualne klawiatury dobrze radzą sobie z szybką komunikacją, ale ja wolę większą powierzchnię klawiszy Yoga Booka. Miałem mniej błędów podczas pisania niż Zenbook, ale bardziej podobały mi się dolne fizyczne klawisze Zenbooka. Jego precyzyjny, klikalny dźwięk i wrażenia dotykowe były podobne do tych z Yoga Book, ale moje pisanie poszło jeszcze dalej i sprawiło, że poczułem, że mam większą kontrolę nad szybkością pisania. (Jestem pisarzem o grubych palcach.)

Największym zaskoczeniem była fatalna jakość głośników marki Harman Kardon w Zenbooku. Sprawili, że moja ulubiona playlista zawierająca wiele utworów z mocnym basem brzmi zaskakująco minimalnie. Mówione dialogi są głośne i wyraźne, ale sposób, w jaki poradzili sobie z moimi ulubionymi stylami muzycznymi, sprawił, że chciało mi się płakać. System marki Bowers & Wilkins zawarty w Yoga Book jest dobrze wyważony od razu po wyjęciu z pudełka.

Zwycięzca: Lenovo Yoga Book 9i

Lenovo Yoga Book 9i jest lepszą ofertą

Te laptopy mają różne osobowości i są atrakcyjne z różnych powodów. Zenbook Duo jest przeznaczony dla osób, które chcą tradycyjnego laptopa z różnorodnymi portami i opcją napędu z dwoma ekranami, jeśli chcą. Jest przeznaczony dla osób, które chcą mieć najlepsze parametry w swojej cenie i nie chcą się wyróżniać podczas użytkowania.

Ale dla mnie Yoga Book 9i jest zwycięzcą. Jest przeznaczony dla osób, które chcą odejść od tradycyjnej obudowy laptopa, nie tracąc przy tym wszystkich niezbędnych udogodnień i napędu z dwoma ekranami do całodziennego użytku. Jest cieńszy, lżejszy i ładniejszy, a chociaż pakowanie zajmuje trochę więcej czasu, futerał na klawiaturę, który służy również jako stojak na laptopa, to przemyślana konstrukcja. Gesty na ekranie dotykowym działają spójnie i widać, że Lenovo włożyło wiele wysiłku w to, aby zapewnić jasne i łatwo dostępne instrukcje dotyczące ich używania.

Zdjęcia: Joanna Nelius/The Verge