„Mam dobrą wiadomość” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen na konferencji prasowej w Warszawie. „W przyszłym tygodniu Kolegium przedstawi dwie decyzje w sprawie obecnie zamrożonych funduszy europejskich dla Polski. Decyzje te doprowadzą do kwoty 137 miliardów euro dla Polski.
Polska otrzyma około 60 miliardów euro środków, które mają pomóc krajowi w wyjściu z pandemii Covid-19 i odejściu od paliw kopalnych.
Warszawa mogłaby przeznaczyć około 76,5 miliarda euro z funduszy spójności na pomoc w podniesieniu poziomu życia najbiedniejszych członków UE.
„To mnóstwo pieniędzy i zamierzamy je dobrze wykorzystać” – powiedział Tusk.
„Zwrot z inwestycji”
Dzień po ogłoszeniu złoty umocnił się o 0,14%, odrabiając straty z poprzedniej sesji.
„Faktyczny koszt środków zajmie kilka miesięcy (inwestycja zwróci się dopiero w 2025 r.), ale pomogą one sfinansować tegoroczny deficyt” – napisali ekonomiści ING na platformie społecznościowej X.
Poprzedni rząd, pod przewodnictwem nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), był uwikłany w długotrwały rozłam z Unią Europejską w związku z reformami, które według krytyków zwiększały wpływ polityczny na sądy.
W wyniku kłótni Bruksela zablokowała Warszawie dostęp do funduszy i stwierdziła, że Polska musi osiągnąć najważniejsze etapy w zakresie niezależności sądów, aby ją zamrozić.
Polska ma już dostęp do 5 miliardów euro, które nie są uzależnione od warunków prawnych.
Zadanie nowego rządu komplikuje fakt, że prezydent Andrej Duta, który może zawetować ustawy, jest sojusznikiem BIS, a na kluczowych stanowiskach w sądownictwie ma lojalistów partyjnych.
Urzędnicy UE z zadowoleniem przyjęli jednak plan działań Polski na rzecz przywrócenia praworządności.
(1 dolar = 0,9240 euro)
(Raport: Anna Gober, Alan Charlish, Anna Wuderczak-Czemchuk i Pavel Florkiewicz, redakcja: Timothy Heritage i Hugh Lawson)
Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich treść.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.