22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Giełdy i kontrakty terminowe zatrzymują się po rekordowym wzroście: Rynki dobiegają końca

Giełdy i kontrakty terminowe zatrzymują się po rekordowym wzroście: Rynki dobiegają końca

(Bloomberg) – W piątek rynki odetchnęły, gdy inwestorzy rozważali perspektywy dla akcji po tym, jak indeksy referencyjne z USA po Europę i Japonię osiągnęły najwyższe poziomy w historii w następstwie ogromnych zysków Nvidia Corp.

Najczęściej czytane w Bloombergu

Amerykańskie kontrakty terminowe niewiele się zmieniły po nocnych wzrostach, które spowodowały, że indeksy S&P 500 i Nasdaq 100, a także MSCI All-County Index, osiągnęły nowe rekordy. Nvidia jest na dobrej drodze do zwiększenia swojej kapitalizacji rynkowej do 2 bilionów dolarów po raz pierwszy w historii po tym, jak akcje spółki wzrosły aż o 2,7% w notowaniach przed otwarciem sesji, co przyczyniło się do czwartkowego błyskawicznego wzrostu.

Wzrost kapitalizacji rynkowej Nvidii w ciągu jednego dnia o 277 miliardów dolarów w czwartek był największym wzrostem wartości w historii w ramach pojedynczej sesji — przewyższając niedawny zysk Meta Platforms Inc o 197 miliardów dolarów. Pytanie brzmi, czy rajd technologiczny uda się utrzymać i rozszerzyć na inne sektory, nawet jeśli oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną słabną w obliczu danych wskazujących, że największa gospodarka świata pozostaje silna.

„Szybkość rozwoju technologii sprawia, że ​​inwestorzy zastanawiają się, czy będą realizować zyski” – powiedział Mark Haefele, dyrektor ds. inwestycji w UBS Global Wealth Management. „Chociaż dostrzegamy zalety przywrócenia równowagi portfeli, uważamy, że utrzymanie strategicznej ekspozycji na technologie o dużej kapitalizacji w USA jest ważne, a wzrost cen akcji spółek technologicznych może być jeszcze większy”.

Indeks Stoxx Europe 600 wymazał początkowe wzrosty przy mieszanych zyskach, oscylując wokół rekordowego poziomu zamknięcia osiągniętego w czwartek.

Brytyjski Standard Chartered Bank wzrósł o ponad 8% po ujawnieniu dywidendy i wykupu akcji. Akcje niemieckiej firmy ubezpieczeniowej Allianz SE spadły po tym, jak zyski z ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych były niższe od oczekiwań analityków. Akcje Deutsche Telekom AG, największej firmy telekomunikacyjnej w Europie, spadły po spadku jej zysków poza Stanami Zjednoczonymi.

READ  Chipotle kładzie kres „hakowaniu”, dzięki któremu klienci mogli zamawiać burrito za 3 USD

Wzrosty na europejskich giełdach były w dużej mierze napędzane przez ASML Holding NV, SAP SE, LVMH i Novo Nordisk A/S. Podobnie jak Stany Zjednoczone, Europa stoi obecnie przed własnym ryzykiem koncentracji, gdyż te cztery akcje odpowiadają za ponad połowę 3% wzrostu indeksu STOXX 600 w 2024 r., w porównaniu z łączną wagą indeksu referencyjnego wynoszącą zaledwie około 10%.

Jednak według strategów Citigroup globalne zwroty z akcji powinny wzrosnąć, chociaż wyniki akcji w 2024 r. będą prawdopodobnie wiązać się z zyskami. Według Michaela Hartnetta z Bank of America rosnąca sztuczna inteligencja i optymizm co do wzrostu gospodarczego w czasach łagodzenia polityki pieniężnej to „magiczny sos” dla dalszych wzrostów na giełdach.

Hefele z UBS zgodził się z tym: „Uważamy, że poza technologią inwestorzy powinni przygotować się również na potencjalne przedłużenie hossy na giełdzie, co może nastąpić w wyniku połączenia obniżek stóp procentowych Fed i nadal silnego wzrostu” – powiedział oraz niższej inflacji.

W Azji referencyjny indeks Chin CSI 300 kontynuował wzrosty już od dziewiątej sesji, podczas gdy giełdy w Hongkongu pozostały stabilne. Giełdy Australii, Tajwanu i Korei Południowej wzrosły. W piątek rynki japońskie były zamknięte ze względu na święto państwowe.

Fed jastrzębie

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła o około 2 punkty bazowe po tym, jak czołowi urzędnicy Rezerwy Federalnej powtórzyli w czwartek komunikat, że amerykański bank centralny pozostaje na dobrej drodze do obniżenia stóp procentowych w tym roku – ale nie w najbliższej przyszłości. Miara dolara była stała.

W przypadku surowców cena ropy spadła, gdy inwestorzy porównali oznaki zacieśnienia rynku z utrzymującymi się obawami dotyczącymi popytu. Złoto jest zmienne. Ceny niklu i miedzi wzrosły, ale cena rudy żelaza odnotowała największy tygodniowy spadek od prawie roku w związku z obawami, że popyt na stal w Chinach może rozczarować.

READ  Raport wyników Fisker (FSR) za trzeci kwartał 2023 r

Kilka kluczowych ruchów na rynkach:

Sklepy

 • Od godziny 5:57 czasu nowojorskiego kontrakty terminowe na indeks S&P 500 niewiele się zmieniły

 • Kontrakty terminowe Nasdaq 100 spadły o 0,1%

 • Kontrakty terminowe Dow Jones Industrial Average niewiele się zmieniły

 • Indeks Stoxx Europe 600 niewiele się zmienił

 • Indeks MSCI World Index niewiele się zmienił

Waluty

 • Indeks Bloomberg Dollar Spot Index niewiele się zmienił

 • Kurs euro zmienił się nieznacznie na poziomie 1,0824 USD

 • Funt brytyjski wzrósł o 0,1 procent do 1,2675 dolara

 • Jen japoński spadł o 0,1 procent do 150,72 jena za dolara

Waluty cyfrowe

 • Bitcoin spadł o 1 procent do 51 157,76 dolarów

 • Ethereum spadło o 1,5% do 2941,06 dolarów

Obligacje

 • Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła o dwa punkty bazowe do 4,34%.

 • Rentowność 10-letnich obligacji Niemiec wzrosła o dwa punkty bazowe do 2,46%.

 • Rentowność brytyjskich obligacji 10-letnich wzrosła o dwa punkty bazowe do 4,13%.

Dobra

Ta historia powstała przy wsparciu Bloomberg Automation.

-Z pomocą Michaela Msiki i Subrata Patnaika.

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P