24 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Szef UE mówi, że Polska otrzyma aż 137 miliardów euro wsparcia

Szef UE mówi, że Polska otrzyma aż 137 miliardów euro wsparcia

„Mam dobrą wiadomość” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen na konferencji prasowej w Warszawie. „W przyszłym tygodniu Kolegium przedstawi dwie decyzje w sprawie obecnie zamrożonych funduszy europejskich dla Polski. Decyzje te doprowadzą do kwoty 137 miliardów euro dla Polski.

Polska otrzyma około 60 miliardów euro środków, które mają pomóc krajowi w wyjściu z pandemii Covid-19 i odejściu od paliw kopalnych.

Warszawa mogłaby przeznaczyć około 76,5 miliarda euro z funduszy spójności na pomoc w podniesieniu poziomu życia najbiedniejszych członków UE.

„To mnóstwo pieniędzy i zamierzamy je dobrze wykorzystać” – powiedział Tusk.

„Zwrot z inwestycji”

Dzień po ogłoszeniu złoty umocnił się o 0,14%, odrabiając straty z poprzedniej sesji.

„Faktyczny koszt środków zajmie kilka miesięcy (inwestycja zwróci się dopiero w 2025 r.), ale pomogą one sfinansować tegoroczny deficyt” – napisali ekonomiści ING na platformie społecznościowej X.

Poprzedni rząd, pod przewodnictwem nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), był uwikłany w długotrwały rozłam z Unią Europejską w związku z reformami, które według krytyków zwiększały wpływ polityczny na sądy.

W wyniku kłótni Bruksela zablokowała Warszawie dostęp do funduszy i stwierdziła, że ​​Polska musi osiągnąć najważniejsze etapy w zakresie niezależności sądów, aby ją zamrozić.

Polska ma już dostęp do 5 miliardów euro, które nie są uzależnione od warunków prawnych.

Zadanie nowego rządu komplikuje fakt, że prezydent Andrej Duta, który może zawetować ustawy, jest sojusznikiem BIS, a na kluczowych stanowiskach w sądownictwie ma lojalistów partyjnych.

Urzędnicy UE z zadowoleniem przyjęli jednak plan działań Polski na rzecz przywrócenia praworządności.

(1 dolar = 0,9240 euro)

(Raport: Anna Gober, Alan Charlish, Anna Wuderczak-Czemchuk i Pavel Florkiewicz, redakcja: Timothy Heritage i Hugh Lawson)

Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich treść.