22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Szachy: Carlsen odchodzi z półfinału Pucharu Świata, gdy Tuda z Polski pojawia się Magnus Carlsen

Magnus Carlsen nie wygrywał pucharu świata co dwa lata i został wyeliminowany z pierwszego miejsca w półfinale aktualizacji $ 190 000 2021, która odbyła się we wtorek w Soczi. 23-letni Polak John-Christoph Duda okazał się wielkim przeciwnikiem dla norweskiego mistrza świata i wygrał turniej.

Jesienią ubiegłego roku Duda Carlson zakończył swoją serię 125 meczów bez porażki i został powitany swoim nazwiskiem, prezydentem Polski Andrzejem Dudą. W tym tygodniu Tuda, który gra w szachy, spisał się jeszcze lepiej, zdobywając tytuł Siergieja Karjakina w 2016 roku w finale Pucharu Świata. Ich pierwszy mecz był szybkim remisem, ale druga Tuda był dobrze przygotowany na modną kontrę grzebienia królowej. Karjakin nigdy nie włączył się do gry i zrezygnował z kredytu hipotecznego, ale był w złym stanie.

Zwycięstwo Dudy kwalifikuje go do kandydata do 2022 roku z ośmioma graczami, co wyłoni gracza, który zmierzy się o kolejny tytuł mistrza świata po turnieju w 2021 roku, w którym Rosjanin Ian Nepomniacci zmierzy się z Carlsonem w 14 meczach w Dubaju w okresie listopad-grudzień. Krakowski student będzie pierwszym światowym absolwentem reprezentującym Polskę.

Tuda, najlepszy 20 gracz na świecie, nagle awansował do pierwszej dziesiątki, aw wieku 23 lat wciąż ma przed sobą swoje najlepsze lata. Kilkadziesiąt lat temu legendy Miguel Najdorf i Samuel Reshevsky pochodzili z Polski, ale ubiegali się o urząd jako przedstawiciele Argentyny i Stanów Zjednoczonych.

Dudleya Decydujący sukces Przyszli po trzech nierównych remisach z Carlsonem. W swoich dwóch zwycięstwach z mistrzami z 2021 r. strategicznie przewyższył rywala, ponieważ Norweg grał trochę aktywniej o swoje figury, podobnie jak wschodząca gwiazda Andrei Esipenko.

Początkowy wybór Carlsona przeciwko Sycylii 1 e4 c5 2 Sf3 d6 3 Gb5 + Gd7 4 Gxd7 + Hxd7 szybko stał się rodzajem francuskiego, w którym czarne wymieniały gońce z jasnego kwadratu i mogły przebić się przed ciemnym kwadratowym żołnierzem Carlsona.

READ  Jak wykazał spis powszechny, prawie 12% mieszkań w Polsce jest pustych pomimo braku mieszkań

Mowa ciała mistrza świata była stabilna, a jego stan pogarszał się z powodu niewygodnego węgla drzewnego. Później Duda przyznał, że czuł, że zawiódł w zbliżającej się dymisji, ponieważ kontrolował zarząd z niewielką reakcją, a ten nastrój przyczynił się do jego straconych okazji do losowania, gdy Duda pomylił się w decyzji biskupa.

Uwolniony od ciężaru oczekiwań o trzecie miejsce w play-offach w środę i czwartek Carlson pokonał 2-0 rosyjskiego Vladimira Fedosee w fantastycznym ataku. Najpierw on Wygrana z Czarnym U Indian Kings Biała Armia została żartobliwie zmiażdżona w prawym rogu, a potem, jeszcze bardziej, zmiażdżona W kolorze białym 1 e4 c6 w karo-oko.

Puchar Świata Kobiet również zakończył się zaskakująco, kiedy 37-letnia Aleksandra Kostenyuk dwukrotnie wygrała mistrzostwo świata w 2008 roku, a rozstawiona jako pierwsza Aleksandra Koryachkina (22 lata) wygrała odważnym atakiem.

To było zwycięstwo Kostenio. „Kiedy jesteś młody, kiedy wygrywasz, tak naprawdę tego nie doceniasz” – powiedział. „Z wiekiem każdy sukces jest jak coś niesamowitego i zaczynasz to bardzo doceniać”.

Mistrzostwa Świata 2021 są postrzegane jako znaczące zwycięstwo i kamień milowy w powrocie do zwykłych szachów szachowych, zwłaszcza że wczesne przypadki Covit-19 nie pojawiły się w późniejszych rundach. To wzmocniło kariery Tudy, Esipenki i wielu innych młodych talentów, podczas gdy Ravi Haria, który wszedł do angielskiego, umocnił swoją reputację wschodzącej gwiazdy, pokonując dwukrotnie ocenianych arcymistrzów.

Międzynarodowy dramat online trwa w tym tygodniu Mistrzowie szachowiOstatnia impreza Meltwater Champions Tour, która kończy się we wrześniu w San Francisco.

Wesley Cho był wyróżniającym się graczem na trasie i jedyną osobą, która mogła konsekwentnie konkurować z Carlsonem. Amerykański mistrz był zszokowany podczas Jordan von Forrest Uderz go w 19 ruchach Klasyczny styl ataku, ale elastyczny i wciąż wygrywający mecz. Chessable Masters w ten weekend (od 15:45) kończy się półfinałem w piątek i finałem w sobotę-niedzielę.

READ  Wzrost płacy minimalnej w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej | mały

3775: 1 Be5 +! Kc6 2 Wa6 + Kd7 3 Wxe6! Kxe6 4 f5 + Kxf5 5 Gxg3 i uderz. Biały król łapie dwóch czarnych żołnierzy, a następnie prowadzi białego żołnierza do awansu. Z hipoteką K + B + h przeciwko K, goniec musi kontrolować kwadrat hetmana.