12 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polacy, którzy pacyfikują należącą do USA sieć telewizyjną, sprzeciwiają się ustawie

WARSZAWA, Polska (AP) – Polacy w całym kraju protestowali we wtorek przeciwko ustawie, która jest powszechnie postrzegana jako próba uciszenia przez nacjonalistyczną partię rządzącą kraju niezależnego, amerykańskiego nadawcy telewizyjnego krytycznego wobec rządu.

Z technicznego punktu widzenia projekt ograniczyłby pozaeuropejskie posiadanie akcji polskich spółek medialnych. W praktyce amerykańska firma Discovery Inc. Zainspirowany sprzedażą pakietu kontrolnego w TVN, TVN 24 posiada wielokanałową sieć, która obsługuje wszystkie stacje informacyjne i jest głównym wieczornym programem informacyjnym oglądanym codziennie przez miliony ludzi.

Polska, uchwalając ustawę, cieszy się opinią wolności mediów i miejsca, w którym zagraniczne firmy prowadzą interesy. Plan już nadweręża stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, kluczowym sojusznikiem.

Partia rządząca w Polsce Prawo i Sprawiedliwość od dawna dąży do nacjonalizacji mediów, powołując się na obawy związane z bezpieczeństwem narodowym. Ustawa stanowi, że Polska ograniczy zagraniczne prawa własności mediów, w tym innych krajów europejskich, w tym Francji i Niemiec. Wskazuje na ryzyko kontrolowania mediów przez wrogie mocarstwa, takie jak Rosja i Chiny.

Premier Mathews Moraviki oskarżył Polskę o próby wpływania na zagraniczne firmy w debacie na temat szczepionki Covit-19, ale stara się chronić polskie społeczeństwo, ale ustawa nie została uchwalona przeciwko nikomu.

„To dzięki mediom inne narody wpływają na nasze życie społeczne” – powiedział na konferencji prasowej.

Wielki tłum krzyczał „Wolne media!” W kilkudziesięciu miastach i miasteczkach na rzecz TVN. Przed stołecznym parlamentem Donald Tusk, były urzędnik UE, który obecnie kieruje opozycyjną platformą obywatelską, określił wolne media jako godny walki filar demokracji i zarzucił rządowi, że się usiłuje. Powrót do form komunistycznych.

Parlament ma debatować i głosować nad ustawą w środę.

Ustawa została wprowadzona W zeszłym miesiącu i wydaje się bardziej prawdopodobne, że minie. Jaroslav Kovin, który kieruje małą partią w koalicji prawicowej w Polsce, sprzeciwił się ustawie i został usunięty z rządu, gdy we wtorek rozpoczęły się protesty.

READ  Nowe amerykańskie śmigłowce w Polsce zapewniają „oszałamiający” flanker NATO: Envoy

Reporterzy bez granic Polscy ustawodawcy nalegali Aby odrzucić ustawę, partia rządząca oskarżyła niezależnego nadawcę o „kupowanie sojuszników rządu TVN”.

Polska zajęła w tym roku 64 miejsce na 180 krajów w rankingu World Press Freedom Index. Zajęła 18. miejsce w 2015 roku, kiedy władzę przejęło Prawo i Sprawiedliwość.

TVN24 jest wiodącym źródłem niezależnych wiadomości telewizyjnych dla wielu Polaków. Odkrycie jest już zagrożone, ponieważ KRRiT nie przedłużyła koncesji na nadawanie dla polskiej państwowej organizacji TVN24.

Los ustawy jest postrzegany jako główny test wolności mediów i demokracji.

Krytycy obawiają się, że będzie to ważny krok w zbliżaniu Polski do sytuacji na Węgrzech, gdzie dyktatorski premier Viktor Orbán zwinął prywatne sklepy lub przejął całkowitą kontrolę nad mediami nad swoimi sojusznikami.

Polska partia rządząca zamieniła finansowaną z podatków telewizję publiczną w rzecznik partii. Ostatnio stara się o większą kontrolę nad prywatnymi mediami z państwowym koncernem naftowym W zeszłym roku przejął dużą prywatną grupę medialną.

TVN to największa inwestycja w Stanach Zjednoczonych w Polsce. Firma została kupiona przez inną amerykańską firmę, Scripps Networks Interactive, za 2 miliardy dolarów, a później przez Discovery.

W ubiegłym tygodniu ponadpartyjna komisja kongresowa wyraziła rosnące zaniepokojenie „atakami na niezależną prasę, niezależne sądownictwo i rządy prawa w Polsce”.

Byli polscy ministrowie spraw zagranicznych i obrony napisali w zeszłym tygodniu list otwarty do polskiego rządu.

Jean-Bryak Ferrett, prezes i dyrektor generalny Discovery International, ostrzegł, że „nieprzewidywalne ramy regulacyjne dla wszystkich inwestorów na rynku powinny być bardzo ostrożne”.

Ten wzrost następuje dzięki integracji innowacji Jako mega firma z Warner Media AT&T w przyszłym roku.