3 maja, 2024

Świątek wysyła Polskę do finału Pucharu BJK;  Japonia i Australia również awansowały

Świątek wysyła Polskę do finału Pucharu BJK; Japonia i Australia również awansowały

Polska, Japonia, Australia i Słowacja były o krok bliżej do prestiżowego tytułu kobiecej drużyny tenisowej w sobotnim finale Billie Jean King Cup.

W sobotę rozstrzygniętych zostanie osiem turniejów kwalifikacyjnych Billie Jean King Cup, które odbędą się w ten weekend, a zwycięzcy awansują do listopadowych finałów w Sewilli w Hiszpanii. Oto podsumowanie ostatniego dnia kwalifikacji:

Polska def. Szwajcaria 3-0

Iga Świątek musiała odeprzeć zawzięty atak 18-letniej Szwajcarki Celine Naef, ale polska numer 1 na świecie zwyciężyła 6:4, 6:3 i wysłała swój kraj do finału Billie Jean King Cup.

Przeczytaj także: Spojrzenie wstecz na pierwszy dzień kwalifikacji do Pucharu Billie Jean King

Pomimo straty po wczesnej przerwie, zaciekły atak Świtek pozwolił jej ostatecznie przejąć kontrolę. W pewnym momencie Świtek objął prowadzenie 6:4, 4:0 w sześciu meczach z rzędu, dzięki czemu jego zespół był o krok od pokonania mistrza Szwajcarii z 2022 roku.

Wschodzący młodzieniec Knopf, zajmujący 148. miejsce w rankingu światowym, wywarł presję na Polaku serią mocnych uderzeń i nienaganną obroną w drugim secie przy stanie 4-3. Ostatecznie Świtek wyprostował statek i podjął dwie ostatnie partie, aby zakończyć zwycięstwo w 1 godzinę i 21 minut.

Japonia Dep. Kazachstan 3-1

Nao Hibino oszołomił Julię Putincewą z Kazachstanu 6:4, 3:6, 7:6(7) w 2 godziny i 10 minut i zapewnił Japonii miejsce w finale Billie Jean King Cup.

Putintseva zdobyła cztery punkty meczowe z rzędu przy stanie 6:2 w dogrywce w ostatnim secie, ale Hibino wymazał je wszystkie, po czym odrobił straty i objął nie do pokonania prowadzenie 3:0. Hibino i Naomi Osaka (grające w swoim pierwszym meczu w Pucharze Billie Jean King od 2020 r.) odnotowały w piątek zwycięstwa w setach prostych.

Australia, dep. Meksyk 4-0

U siebie w Brisbane Tayla Preston pokonała Marcelę Zacharias 6:1, 6:1 w 66 minut i pokonała Meksyk. Preston zdobył 73 procent punktów za drugi serwis Zachariasa, co doprowadziło do sześciu przerw na serwis dla 18-letniego Australijczyka.

READ  Jeremy Sochan ze Spurs wykluczył udział w meczach towarzyskich EuroBasket 2022

Australia siedmiokrotnie zdobywała trofeum Billie Jean King Trophy, ale ani razu od 1974 roku. Dwa lata temu byli o krok od przełamania kaczki, gdy w finale w 2022 roku zajęli drugie miejsce w tabeli ze Szwajcarią.

Słowacja pok. Słowenia 3-0

Słowacja, mistrzyni Billie Jean King Cup z 2002 roku, pokonała Słowenię 3:0 i dotarła do finału. 16-letnia Renata Zamrichova wykorzystała zwycięski punkt, pokonując Veronikę Erjavec 6:2, 6:0.

Zamrichova, która zwyciężyła w tegorocznym turnieju juniorskim Australian Open w grze pojedynczej, potrzebowała zaledwie 64 minut, aby w sobotę pokonać Erjavec. Różne zawodniczki wygrały wszystkie trzy mecze pojedyncze Słowacji w ten weekend, a w piątek zwyciężyły Anna Karolina Schmidlova i Viktoria Hrunzakova.