28 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Superbet Polska: Szewczenko prowadzi z doskonałym wynikiem

Superbet Polska: Szewczenko prowadzi z doskonałym wynikiem

Underdog Brock ogłusza Gukesha i Keymera

Kirill Szewczenko zgłosił się do Superpet Rapid & Blitz w Warszawie jako wyraźny słabszy. Jako jeden z sześciu dzikich kart w Polsce zagra w tym turnieju jedynie przez cały sezon Grand Chess Tour 2024. 21-latek wydaje się zmotywowany, aby jak najlepiej wykorzystać tę jedną szansę, ponieważ rozpoczął wydarzenie od trzech zwycięstw z rzędu i objął prowadzenie już po pierwszym dniu.

Urodzony na Ukrainie GM, obecnie reprezentujący Rumunię, pokonał trzech z czterech najsilniejszych juniorów na tej imprezie: T Gukesha, R. Pragnanandę i Vincenta Keimera, zajmujących 2., 3. i 4. miejsce w światowych (wysoce konkurencyjnych) rankingach juniorów.

Szewczenko udowodnił już, że jest w stanie pokonać silnego przeciwnika w szybkich formatach, wygrywając turniej Lindors Abbey 2022, imprezę błyskawiczną organizowaną po Grand Swiss w Rydze. W wydarzeniu wzięli udział Fabiano Caruana, Maxime Vachier-Lagrave i Levon Aronian.

W Warszawie Szewczenko rozpoczął od szczęśliwego zwycięstwa nad Gukeshem. Niedawny zwycięzca Kandydatów popełnił straszny błąd, oddając swojego hetmana w zamian za rzekomo nieistniejący atak szachowy. Ukraiński GM wykorzystał fałszywe otwarcie Pragi w drugiej rundzie i pokonał Keimera w technicznym starciu składającym się z 84 ruchów.

Na drugim miejscu, ze stratą 2 punktów do lidera, znajduje się dwóch graczy: Magnus Carlsen i Nodirbek Abdusatorov. Abdusatorow wykorzystał swoje dwa białe w pierwszych rundach turnieju, a następnie przegrał z Braggiem, natomiast Carlson pierwszego dnia gry zanotował dwa remisy i jedno zwycięstwo.

Szewczenko musi jeszcze zmierzyć się z Carlsenem i Abdusatorowem. Lider turnieju zmierzy się w pierwszej rundzie z Carlsonem z białymi w czwartek, natomiast jego spotkanie z Abdusatoro zaplanowano na piątek w ostatniej rundzie sekcji szybkiej.

Zagadka Rei Był gościem honorowym Muzeum Historii Żydów Polskich Zdjęcie: Leonard Oates

Gukesh popełnił dwa błędy

Kiedy 17-letni Gukesh zapisał się jako jeden z dziewięciu „stałych” graczy tegorocznej edycji Grand Chess Tour, nie mógł przypuszczać, że wygra turniej Kandydatów. Czas pokaże, czy rozegra cztery wydarzenia w ramach trasy zgodnie z planem, ponieważ musi przygotować się na mecz o mistrzostwo świata z Ding Lirenem.

READ  Polska zmierzy się ze Słowenią i awansuje do finału VNL mężczyzn

Oszałamiające zwycięstwo młodzieńca w Toronto i jego następstwa w Indiach mogły chwilowo zmienić zawsze spokojny nastrój Gukesha, który popełnił nietypowe błędy w pierwszych dwóch rundach zawodów w Warszawie.

34.Hd3 od razu przegrywa 34…Wxd3Pierwszy 35.W8+Kg7 36.h6 Z powodu braku mata 36…Sxh6Szewczenko zadziałał. 0-1

40…Wg6 Przegrywa na siłę 41.h4 Sf7 42.Hxg6+ Wxg6 43.Wxg6+ Kxg6 44.Sg2A końcowa gra skoczka jest łatwym zwycięstwem białych.

Chociaż czarne tymczasowo ratują swojego pionka za pomocą 44…f3, skoczek jest gotowy do zdecydowanego wtargnięcia do obozu czarnych za pomocą f4-e6 (lub d5). Czarne zdobyły 62 punkty, ale Abdusatorov nie załamał się w technicznej fazie gry i odniósł swoje drugie zwycięstwo w turnieju.

Gukesh zremisował w trzeciej rundzie meczu z Anishem Girim i biorąc pod uwagę jego wysiłek i prawdziwą siłę mentalną, prawdopodobnie odzyska formę w nadchodzących dniach turnieju.

Thommaraju Gukesha

Thommaraju Gukesh | Zdjęcie: Leonard Oates

Szalony los gracza i Wei

Grając czarnymi przeciwko Keimerowi, Wei na początku zastosował ostre (i błędne) podejście. Doszło do obosiecznej bitwy, gdy Keymer wykazał się sprytem taktycznym i nie udało mu się znaleźć precyzyjnych sekwencji, które zamieniłyby jego przewagę w zwycięstwo. W pewnym momencie Wei przegapił taktyczną okazję do zdobycia przewagi.

Mecz zakończył się remisem 130 posunięć.

Vincenta Keymera

Vinecnt Keymer i Wei Yi podczas niezwykłej walki | Zdjęcie: Leonard Oates

Tabele po 3. rundzie (Zwycięstwo = 2 punkty, Remis = 1 punkt.)

Wszystkie gry

Spinki do mankietów