18 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie nawet pomimo osłabienia gospodarki

Polska utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie nawet pomimo osłabienia gospodarki

Pomimo spadającej inflacji prezes banku centralnego Polski obawia się, że może ona ponownie wzrosnąć w związku z wyższymi podatkami na żywność i możliwością zniesienia górnych limitów cen energii.

Reklama

Dziś polski bank centralny potwierdził swoją decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na poziomie 5,75% siódme z rzędu posiedzenie, pomimo niedawnych oznak słabości gospodarczej.

Gubernator Fed Adam Klapiński powiedział w zeszłym miesiącu, że nie obniży kosztów kredytów, powołując się na obawy dotyczące możliwego wzrostu inflacji w wyniku wyższych podatków od żywności i zniesienia górnych limitów cen energii.

Roczna stopa inflacji w Polsce spadła w marcu do 1,9% z 2,8% w poprzednim miesiącu, podcinając oczekiwania rynkowe na poziomie 2,2%.

Rada Polityki Pieniężnej (MPC) zwróciła jednak uwagę na „znaczną niepewność” dotyczącą wahań inflacji, na którą wpływa przede wszystkim polityka fiskalna i regulacyjna, a także tempo ożywienia gospodarczego w Polsce i sytuacja na rynku pracy.

W przeciwieństwie do Głapińskiego, minister finansów Andrzej Domański sugerował w zeszłym miesiącu, że niższe stopy procentowe będą korzystne dla gospodarki. Jednak w 10-osobowej RPP jedynie mniejszość popiera ponowne wprowadzenie obniżek stóp procentowych w oczekiwaniu na zapewnienia, że ​​plany rządu dotyczące cen energii nie będą napędzać inflacji.

Jak wynika z raportu Bloomberga, inwestorzy będą uważnie obserwować wszelkie zmiany perspektyw stóp procentowych podczas comiesięcznej konferencji prasowej Klapińskiego zaplanowanej na godzinę 15:00 w Warszawie.

Od czasu wprowadzenia znacznych obniżek stóp procentowych przed wyborami powszechnymi w październiku ubiegłego roku gubernator przyjął bardziej ostrożne podejście, wskazując ryzyko inflacyjne jako przeszkodę w dalszych obniżkach stóp procentowych.

READ  Minister spraw zagranicznych Japonii składa wizytę w Polsce, aby wzmocnić więzi z krajem NATO