13 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska gotowa wysłać czołgi bez zgody Niemiec, mówi premier – POLITICO

Polska gotowa wysłać czołgi bez zgody Niemiec, mówi premier – POLITICO

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w środę, że Polska jest gotowa samodzielnie wysłać czołgi na Ukrainę bez zgody Niemiec.

Polska obiecała 14 Wyślij Leoparda 2 Czołgi dla Ukrainy. Ale ponieważ te czołgi są produkowane w Niemczech, potrzebują zgody Berlina, kanclerza Olafa Scholza Więcej do dostarczenia.

„Zgoda tutaj jest kwestią drugorzędną” – powiedział Polsce Morawiecki Publiczny nadawca radiowy Po powrocie z Davos, gdzie uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym.

„Załatwmy tę umowę szybko, albo sami zrobimy to, co należy” – dodał premier.

Kilku europejskich sojuszników Niemiec zwróciło się do Berlina z prośbą o zgodę na reeksport czołgów Leopard 2 na Ukrainę.

„Tutaj najważniejsze jest to, żeby Niemcy (…) jak najszybciej dostarczyli swoje nowoczesne czołgi, swój nowoczesny sprzęt, bo od tego zależy zdolność do obrony wolności na Ukrainie, a więc od tego zależy bezpieczeństwo całej Europy” tak” – powiedział Morawiecki.

Zeszły tydzieńPrezydent RP Andrzej Duda powiedział, że jego kraj przekaże Ukrainie „kompanię czołgów Leopard” „w ramach międzynarodowej koalicji”. ówczesnego prezydenta Finlandii Sauli Niinisto powiedział Jego kraj zapewnia ograniczoną liczbę czołgów, ponieważ „Finlandia graniczy z Rosją i nie jest częścią NATO”.

Jak dotąd niemiecki rząd nie ustąpił. Naciskany na ten temat podczas przemówienia w Davos w środę, kanclerz Olaf Scholes powtórzył stanowisko swojego rządu w sprawie wysłania pomocy wojskowej na Ukrainę.

„Jesteśmy [among] Wykonawcy”, Scholes powiedział.

„Nigdy nie robiliśmy niczego sami, ale z innymi, zwłaszcza ze Stanami Zjednoczonymi, w tej wspólnej misji ochrony ukraińskiej niepodległości i suwerenności” – dodał.

Również oficjalny w Wielkiej Brytanii Obiecał Aby zaopatrzyć Ukrainę we własne czołgi, brytyjskie Challengery 2.

Ukraina od kilku tygodni naciska na swoich zachodnich sojuszników, aby dostarczali czołgi opancerzone Potrzebujesz setki wiosną rozpocząć poważną kontrofensywę przeciwko Rosji.

READ  Polska osiągnie 30 gigawatów energii słonecznej do 2030 r. - pv Magazine International

Raportowanie złożył Jan Cienski.