29 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Oczekujemy, że Narodowy Bank Polski ponownie pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie

Oczekujemy, że Narodowy Bank Polski ponownie pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie

(menafn-ing)

Inflacja CPI wzrosła w kwietniu, a inflacja bazowa powinna ustabilizować się na wyższych poziomach w kolejnych miesiącach. Przykładowo, w odróżnieniu od gospodarek rozwiniętych, Polska znajduje się w okresie ekspansji fiskalnej, na krajowym rynku panuje ciasnota i nasilają się presje płacowe, w tym m.in. silny wzrost płacy minimalnej.

Zasadnicza część procesu inflacyjnego jest już za nami, a jego tempo jest wysokie. Z drugiej strony, w nadchodzących miesiącach zasadnicza stopa inflacji CPI powinna w dalszym ciągu rosnąć i ulegnie wzmocnieniu wraz z odbiciem inflacji w drugiej połowie roku, napędzanym pewnym umiarkowaniem cen energii. Oczekujemy, że powyższa reinflacja zostanie podkreślona przez szefa NBP i wskazana jako jedna z głównych przyczyn utrzymania stóp procentowych na obecnym poziomie, obok wysokiej inflacji bazowej. Oczekujemy, że podstawowa stopa procentowa NBP pozostanie na poziomie 5,75% do końca 2024 roku.

Kontrastuje to z oczekiwaną przez rynki ścieżką stóp procentowych NBP – z co najmniej jedną obniżką stóp w tym roku. Naszym zdaniem osłabienie produkcji przemysłowej ma ograniczony wpływ na inflację, do czego przyczynia się m.in. wysoka dynamika dochodów do dyspozycji (właściwie powyżej tempa przed pandemią). Rynek już od początku roku mocno zrewidował swoje oczekiwania i spodziewamy się kontynuacji tej tendencji w drugim i trzecim kwartale roku.

MENAFN08052024000222011065ID1108189822

*Zastrzeżenie dotyczące treści:

Niniejsza publikacja przygotowywana jest przez ING wyłącznie w celach informacyjnych, bez względu na możliwości, sytuację finansową czy cele inwestycyjne konkretnego użytkownika. Informacje te nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej ani porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani oferty ani zachęty do zakupu lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Przeczytaj więcej tutaj: https://think.ing.com/about/disclaimer/


Zastrzeżenia prawne:
MENAFN DOSTARCZA INFORMACJE „TAKIE, JAKIE SĄ”, BEZ ŻADNYCH GWARANCJI. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za dokładność, treść, obrazy, filmy, licencje, kompletność, legalność lub wiarygodność informacji zawartych w tym artykule. Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy dotyczące praw autorskich dotyczące tego artykułu, skontaktuj się z powyższym dostawcą.

READ  Wizz Air ma umowę na połączenia dowozowe na krótkich dystansach z polskim LOT-em