12 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Spowolnienie wzrostu zysków przemysłu w Chinach podtrzymuje wezwania do wprowadzenia środków stymulacyjnych

Spowolnienie wzrostu zysków przemysłu w Chinach podtrzymuje wezwania do wprowadzenia środków stymulacyjnych

Pracownicy pracują na linii produkcyjnej w zakładzie ciśnieniowym filtracji Jingjin w Dezhou, prowincja Shandong, Chiny, 25 sierpnia 2022 r. REUTERS/Siyi Liu/File Photo Uzyskanie praw licencyjnych

PEKIN (Reuters) – W październiku zyski chińskich przedsiębiorstw przemysłowych nadal rosły trzeci miesiąc z rzędu, choć w wolniejszym tempie, co sugeruje, że potrzebne jest większe wsparcie polityczne ze strony Pekinu, aby wesprzeć wzrost drugiej co do wielkości gospodarki świata.

Wzrost o 2,7% rok do roku oznaczał jednocyfrowy spadek zysków po wzroście o 11,9% we wrześniu i 17,2% w sierpniu, co wywarło presję na władze, aby zapewniły większą pomoc producentom, ponieważ światowy popyt pozostaje słaby. Decydenci zajmujący się psami patrzą w stronę roku 2024

Za pierwsze 10 miesięcy 2023 r. zyski spadły o 7,8% w porównaniu z rokiem poprzednim, w porównaniu do 9% spadku w pierwszych dziewięciu miesiącach, jak pokazało w poniedziałek dane GUS.

Gospodarka chińska stara się zapewnić silne ożywienie po Covid-19, ponieważ niepokoje na rynku mieszkaniowym, ryzyko zadłużenia samorządów lokalnych, spowolnienie globalnego wzrostu i napięcia geopolityczne osłabiają dynamikę.

Fala środków wsparcia polityki miała jedynie umiarkowany wpływ, zwiększając presję na władze, aby wprowadziły więcej bodźców.

Grafika Reutera

„Trzy kolejne miesiące dodatniego wzrostu zysków sugerują, że najgorsze czasy, kiedy rentowność była ograniczana przez rosnące koszty produkcji, nadwyżkę mocy produkcyjnych i słaby popyt, już minęły” – powiedział Xu Tianchen, główny ekonomista w Economist Intelligence Unit (EIU).

„Jednak zmienność zysków oznacza, że ​​firmy są nadal bardzo wrażliwe na koszty produkcji” – dodał. „Gwałtowne spowolnienie wzrostu zysków rok do roku było częściowo spowodowane odbiciem cen energii”.

Krajowe Biuro Statystyczne stwierdziło, że władze powinny „skupić się na zwiększaniu popytu krajowego i inspirowaniu przedsiębiorstw”, odnosząc się do wyzwań biznesowych stojących przed fabrykami.

Dane za październik były mieszane.

READ  Giełda dzisiaj: aktualizacje na żywo

Według oficjalnego indeksu menedżerów zakupów (PMI), w październiku liczba nowych zamówień eksportowych i importowych spadła ósmy miesiąc z rzędu. Jednakże produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 4,6% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, czemu sprzyjała wysoka sprzedaż samochodów i restauracji.

„Zróżnicowanie zysków pomiędzy sektorami i spółkami pozostało znaczne” – napisał Goldman Sachs w notatce.

Na przykład zyski firm meblowych spadły o 11,8% w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2023 r. w ujęciu rocznym, podczas gdy producenci elektroniki odnotowali wzrost zysków w tym samym okresie o 20,8%.

„Wczesne oznaki powrotu do globalnego cyklu elektronicznego będą działać na korzyść chińskich producentów” – powiedział Xu z Economist Intelligence Unit, który ostrzegł przed pogorszeniem sytuacji w całym sektorze i nadwyżką mocy produkcyjnych pojazdów elektrycznych, baterii litowych i ogniw słonecznych w 2024 r.

LONGi Green Energy Technology Co (601012.SS), główny krajowy producent energii słonecznej, odnotował spadek zysku netto w trzecim kwartale o 44,1% do 2,5 miliarda juanów (346,7 miliona dolarów) na skutek niekorzystnych warunków makroekonomicznych i nadpodaży.

W poniedziałek bank centralny Chin i inne władze wezwały do ​​wprowadzenia większej liczby środków mających na celu zwiększenie wsparcia finansowego dla prywatnych przedsiębiorstw, w tym umożliwienia zwiększonej emisji pożyczek, obligacji i akcji.

„Zmiana modelu wzrostu gospodarczego jest ważniejsza niż dążenie do wysokiego tempa wzrostu” – powiedział na początku tego miesiąca prezes banku centralnego, sygnalizując pilną potrzebę długoterminowych reform strukturalnych w obliczu utraty dynamiki wzrostu napędzanego inwestycjami.

Po tych danych chiński indeks największych spółek CSI300 spadł o 1,21%, a Hongkong Hang Seng stracił 1,07%.

Według danych GUS, spółki państwowe zanotowały w ciągu pierwszych 10 miesięcy spadek zysków o 9,9%, spółki zagraniczne o 10,2%, a spółki z sektora prywatnego o 1,9%.

Dane o zarobkach przemysłowych obejmują firmy, których roczne przychody z głównej działalności wynoszą co najmniej 20 milionów juanów (2,74 miliona dolarów).

READ  Rogers Network zostaje wznowiony po tym, jak poważna awaria dotknęła miliony Kanadyjczyków

(1 dolar = 7,2922 juana chińskiego)

(Raporty: Joe Cash, Liz Lee i Qiaoyi Lee) Pod redakcją Sama Holmesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Joe Cash sporządza raporty na temat spraw gospodarczych Chin, obejmujące krajową politykę fiskalną i monetarną, kluczowe wskaźniki gospodarcze, stosunki handlowe oraz rosnące zaangażowanie Chin w kraje rozwijające się. Przed dołączeniem do Reuters pracował nad polityką handlową Wielkiej Brytanii i UE w regionie Azji i Pacyfiku. Joe studiował chiński na Uniwersytecie Oksfordzkim i mówi po mandaryńsku.