5 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Oczekuje się, że spowolnienie inflacji w USA zwiększy optymizm co do obniżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną

Oczekuje się, że spowolnienie inflacji w USA zwiększy optymizm co do obniżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną

(Bloomberg) – Puls inflacji w USA prawdopodobnie będzie nadal zwalniał na początku roku, co podsyci oczekiwania, że ​​Rezerwa Federalna uzna obniżki stóp procentowych za bardziej akceptowalne w nadchodzących miesiącach.

Najczęściej czytane w serwisie Bloomberg

Oczekuje się, że bazowy CPI, miara nieuwzględniająca żywności i paliw, aby uzyskać lepszy obraz inflacji bazowej, wzrośnie w styczniu o 3,7% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Oznaczałoby to najmniejszy wzrost rok do roku od kwietnia 2021 r. i podkreśla sukcesy prezesa Fed Jerome’a Powella i jego współpracowników w walce z inflacją. Ogólny wskaźnik CPI prawdopodobnie wzrośnie o mniej niż 3% po raz pierwszy od prawie dwóch lat, jak spodziewali się ekonomiści we wtorkowym raporcie.

Pomimo uznania tego postępu decydenci nie zaakceptowali możliwości obniżenia stóp procentowych już w przyszłym miesiącu.

Przeczytaj więcej: Przedstawiciele Fed pogłębiają nadzieje na wkrótce obniżki stóp procentowych

Ich cierpliwość ma korzenie w gospodarce, która włącza zielone światło, a największą z nich jest rynek pracy. Stały wzrost zatrudnienia utrzymuje wydatki konsumpcyjne na stałym poziomie. Oczekuje się, że opublikowany w czwartek odrębny raport ujawni kolejny wzrost sprzedaży detalicznej, z wyłączeniem samochodów i benzyny.

Spowolnienie inflacji w połączeniu z oczekiwaniami, że koszty pożyczek spadną w tym roku, wyjaśniają niedawną poprawę zaufania konsumentów. Oczekuje się, że sondaż Uniwersytetu Michigan, który zostanie opublikowany w piątek, pokaże, że wskaźnik nastrojów pozostaje blisko najwyższego poziomu od lipca 2021 r.

Inwestorzy będą także śledzić komentarze urzędników Fed w kolejnych dniach po danych o CPI, aby ocenić termin ewentualnych przyszłych obniżek stóp procentowych. Wśród osób uwzględnionych w harmonogramie są prezesi banków regionalnych Raphael Bostic z Atlanty i Mary Daly z San Francisco, obaj głosujący nad polityką w tym roku.

Co mówi Bloomberg Economics:

„Aby zdecydować, kiedy rozpocząć obniżki stóp procentowych, Fed będzie musiał pogodzić dostępne dane – które wskazują, że inflacja szybko zbliża się do celu 2% – z ryzykiem ponownego wzrostu inflacji lub sytuacji, w której rynek pracy może osłabić się mocniej Dane W przyszłym tygodniu rozważy tę decyzję, ale nie udzieli ostatecznej odpowiedzi.

READ  Nowy raport sugeruje, że Daniel Snyder prawdopodobnie nie będzie sprzedawał liderów

—Anna Wong, Stuart Ball, Elisa Wenger i Estelle Au, ekonomiści. Aby zobaczyć pełną analizę, kliknij tutaj

Kierując się na północ, sprzedaż domów w Kanadzie pokaże, czy sytuacja na rynku będzie się nadal poprawiać przed oczekiwanymi obniżkami stóp procentowych w połowie roku. Zostaną także opublikowane dane dotyczące rozpoczętych budów mieszkaniowych i produkcji.

Do najważniejszych wydarzeń światowych w tym tygodniu należą PKB Japonii, inflacja i płace w Wielkiej Brytanii oraz zeznania szefa banku centralnego strefy euro.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć, co wydarzyło się w zeszłym tygodniu.Poniżej znajduje się podsumowanie tego, co będzie się działo w gospodarce światowej.

Azja

Oczekuje się, że japońska gospodarka odbije się po słabych wynikach latem, co będzie kolejnym sygnałem dla Banku Japonii w ramach przygotowań do zakończenia polityki ujemnych stóp procentowych.

Czwartkowe dane mają również potwierdzić, że Japonia znalazła się na pozycji czwartej co do wielkości gospodarki świata, za Stanami Zjednoczonymi, Chinami i Niemcami.

Rynki chińskie będą zamknięte ze względu na obchody Księżycowego Nowego Roku i nie zaplanowano żadnych większych publikacji.

Gubernator RBI Shaktikanta Das, który na czwartkowym posiedzeniu stóp procentowych utrzymał jastrzębie stanowisko, może na początku tygodnia zauważyć pewien postęp w walce z inflacją, przy oczekiwanym wolniejszym tempie wzrostu cen konsumpcyjnych w styczniu. Jednak prawdopodobnie nie będzie to na tyle powolne, aby wywołać dyskusję na temat zwrotu.

Oczekuje się, że bank centralny Filipin utrzyma w czwartek stopy procentowe na stałym poziomie, po tym jak ceny również tam nadal się osłabiały.

Dane o zatrudnieniu w Australii, opublikowane dzisiaj, wskazują na powrót do wzrostu po grudniowych stratach.

Singapur zrewiduje swoje dane o PKB następnego dnia przed danymi dotyczącymi handlu.

Gubernator Banku Rezerw Nowej Zelandii Adrian Orr przedstawił swoje najnowsze stanowisko w sprawie polityki i 2% inflacji w przemówieniu wygłoszonym w piątkowy poranek, wraz z zamknięciem danych o PKB Malezji w tym tygodniu.

Europa, Bliski Wschód, Afryka

W centrum uwagi będą dane z Wielkiej Brytanii. We wtorek dane dotyczące wynagrodzeń mogą wykazać najsłabszą presję na płace od 2022 r., kibicując urzędnikom Banku Anglii, którzy – podobnie jak ich koledzy z całego świata – zmierzają w kierunku niższych stóp procentowych.

READ  Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego ostrzega, że ​​recesja dotknie w tym roku jedną trzecią świata

Decydenci przeanalizują także oczekiwany wzrost inflacji zasadniczej – podstawowej miary wykluczającej tak zmienne pozycje, jak energia – w danych opublikowanych w środę.

Następnego dnia PKB wskaże, jak zacieśnienie polityki BoE wpłynie na wzrost gospodarczy. Ekonomiści uważają, że Wielka Brytania przeżywa recesję w czwartym kwartale i obecnie z trudem jej unika.

W tym tygodniu w całym regionie zostaną opublikowane także styczniowe dane o inflacji:

  • Wzrost cen konsumpcyjnych w Szwajcarii może spowolnić do 1,6%, podczas gdy Dania opublikuje podobne liczby.

  • W Europie Wschodniej oczekuje się znacznego spadku inflacji w Polsce i Czechach oraz wzrostu w Rumunii.

  • W Ghanie stopa prawdopodobnie spadła z 23,2% w poprzednim miesiącu, podczas gdy w Nigerii odczyt mógł przyspieszyć z 28,9% w obliczu osłabienia waluty.

  • Oczekuje się, że w Izraelu inflacja spadnie do 2,7%.

Opublikowana zostanie także seria danych o PKB za czwarty kwartał, przy czym wzrost gospodarczy w Europie Wschodniej i Norwegii prawdopodobnie pozostanie słaby.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w czwartek była najważniejszym wydarzeniem w strefie walutowej, przy czwartym miesięcznym spadku w grudniu, na który ekonomiści powoływali się w związku ze spadającą produkcją przemysłową w gospodarkach, w tym w Niemczech.

Uwagę przyciągnie pojawienie się decydentów. Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde złoży w czwartek zeznania przed legislatorami. Zaplanowano także kilka wydarzeń z udziałem jej kolegów.

W weekend przemawiając członek Rady Prezesów EBC Fabio Panetta powiedział, że „czas zmiany nastawienia polityki pieniężnej szybko się zbliża”, ostrzegając przed długim oczekiwaniem na obniżki stóp procentowych.

W Norwegii gubernator Ida Wolden Bache wygłosi swoje coroczne przemówienie przed Radą Nadzorczą Norges Bank.

W całym regionie zapadło kilka decyzji cenowych:

  • W Rumunii we wtorek bank centralny prawdopodobnie utrzyma stopy procentowe na poziomie 7%, ponieważ inwestorzy będą wypatrywać jakichkolwiek oznak potencjalnych obniżek.

  • Urzędnicy zambii przygotowują się do podniesienia w środę kosztów pożyczek, aby wesprzeć walutę borykającą się z trudnościami i ograniczyć rosnącą presję cenową.

  • Tego samego dnia decydenci Namibii prawdopodobnie pozostawią koszty pożyczek na niezmienionym poziomie, zgodnie z pauzą w Republice Południowej Afryki w zeszłym miesiącu.

  • W piątek działalność banku centralnego Rosji może pozostać zawieszona po tym, jak jego prezes Elwira Nabiullina zasygnalizowała w grudniu, że podstawowa stopa procentowa pozostanie wysoka przez dłuższy okres, aby zaradzić inflacji, która jest prawie dwukrotnie wyższa od celu wynoszącego 4%.

READ  Czy dni monet są zrujnowane przez najgorszy rajd? 5 rzeczy do obejrzenia w Bitcoin w tym tygodniu

Ameryka Łacińska

Karnawał oznacza spokojny początek tygodnia, ale Argentyna powraca w środę, aby opublikować swój styczniowy raport o inflacji.

Według ekonomistów ankietowanych przez bank centralny ceny konsumenckie prawdopodobnie wzrosły w zeszłym miesiącu o 21,9%, w porównaniu z 25% w grudniu. Prognozy te wskazują na roczną stopę na poziomie ponad 250%, w porównaniu z 211% na koniec 2023 r.

Inflacja wzrosła po decyzji prezydenta Javiera Mileya o dewaluacji peso o 54% i zniesieniu kontroli cen na setki produktów konsumenckich codziennego użytku.

Kolumbia publikuje mnóstwo danych, które podkreślają gwałtowne spowolnienie sytuacji, która była jednym z jaśniejszych świateł w Ameryce Łacińskiej po pandemii.

Produkcja przemysłowa, przetwórstwo przemysłowe i sprzedaż detaliczna są od marca ujemne, podczas gdy produkcja w czwartym kwartale prawdopodobnie spadła w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Całoroczny wzrost PKB może przekroczyć zaledwie 1%, znacznie poniżej odczytów z 2021 i 2022 r., które wynosiły 11% i 7,5%.

Brazylia publikuje grudniowe dane o PKB przed raportami kwartalnymi i całorocznymi, które mają się ukazać 1 marca, podczas gdy Peru publikuje dane o grudniowej aktywności gospodarczej wraz ze styczniowym bezrobociem w stolicy – ​​Limie i największym mieście.

Wreszcie Bank Centralny Chile nagrywa protokół swojej styczniowej decyzji o obniżce stóp procentowych o 100 punktów bazowych, do 7,25%. Ekonomiści ankietowani przez bank centralny przewidują, że do końca roku osiągnie ona 4,75%, a inflacja powróci do 3%.

– Z pomocą Piotra Skolimowskiego, Roberta Jamesona, Monique Vanek, Briana Fowlera, Abeera Abu Omara, Tony’ego Halpina i Laury Dillon Kane.

(Aktualizacje z Panettą w sekcji EMEA)

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P