30 listopada, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Siły amerykańskie zaatakowały iracką bazę lotniczą i odpowiedziały w samoobronie

Siły amerykańskie zaatakowały iracką bazę lotniczą i odpowiedziały w samoobronie

BAGHDAD (Reuters) – We wtorek siły amerykańskie zostały zaatakowane w bazie lotniczej na zachód od Bagdadu, a amerykański samolot wojskowy odpowiedział w samoobronie, zabijając wielu wspieranych przez Iran bojowników – podali amerykańscy urzędnicy.

Dwóch urzędników amerykańskich poinformowało, że baza lotnicza Ain al-Asad została zaatakowana przez rakietę balistyczną bliskiego zasięgu, raniąc osiem osób i powodując niewielkie szkody w infrastrukturze.

Rzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone odpowiedziały przy użyciu samolotu AC-130, który był już w powietrzu i uderzył w pojazd wspieranej przez Iran milicji oraz kilka osób zaangażowanych w atak.

Dodała, że ​​samolot był w stanie określić punkt startu i uderzyć w bojowników, ponieważ byli w stanie monitorować ich ruchy.

Jest to pierwszy publiczny odwet na ziemi irackiej w odpowiedzi na niedawne ataki rakietowe i drony na siły amerykańskie, ale Singh powiedział, że istniały już wcześniejsze reakcje, które nie zostały jeszcze ogłoszone.

Stany Zjednoczone ograniczyły jak dotąd swoją reakcję na 66 ataków na swoje siły w Iraku i sąsiedniej Syrii, za które przyznały się irackie frakcje sprzymierzone z Iranem, do trzech odrębnych serii ataków w Syrii.

Co najmniej 62 żołnierzy amerykańskich odniosło w atakach lekkie obrażenia lub urazy mózgu.

Ataki rozpoczęły się 17 października, a irackie grupy zbrojne powiązały je z amerykańskim wsparciem dla Izraela w bombardowaniach Gazy po atakach palestyńskiego ruchu Hamasu na Izrael.

Ataki na cele amerykańskie zakończyły trwający rok jednostronny rozejm ogłoszony z Waszyngtonem przez frakcje irackie, z których część powstała w następstwie amerykańskiej inwazji w 2003 r., aby walczyć z siłami amerykańskimi, a inne w 2014 r., aby walczyć z ISIS.

Konta w mediach społecznościowych powiązane z irackimi frakcjami sprzymierzonymi z Iranem opublikowały oświadczenie pod tytułem „Islamski ruch oporu w Iraku”, w którym opłakują członka, który według nich zginął w bitwie z siłami amerykańskimi we wtorek, bez wchodzenia w szczegóły.

READ  Wielka Brytania twierdzi, że siły ukraińskie są pod coraz większą presją, by bronić Bachmuta

Jego śmierć jest pierwszą publicznie ogłoszoną ofiarą w Iraku powiązaną z wojną w Gazie, która przyciągnęła inne frakcje irańskiej sieci regionalnych bojówek znanych jako Oś Oporu, takie jak libański Hezbollah.

Stany Zjednoczone mają 900 żołnierzy w Syrii i 2500 żołnierzy w Iraku z misją, która ich zdaniem ma na celu udzielanie porad i pomocy lokalnym siłom próbującym zapobiec powrotowi ISIS, które w 2014 r. przejęło kontrolę nad dużymi obszarami terytorium obu krajów przed swoją porażką.

(Raport Taymoura Azhari z Bagdadu oraz Phila Stewarta i Ali Idrisa w Waszyngtonie – przygotowany przez Mahometa dla Arab Bulletin) Tekst: Taymour Azhari; Pod redakcją Andrew Heavensa, Alexandry Hudson, Chizuo Nomiyamy i Marka Portera

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Korespondent ds. bezpieczeństwa narodowego koncentruje się na Pentagonie w Waszyngtonie, relacjonując działania i operacje wojskowe USA na całym świecie oraz ich wpływ. Pisał reportaże z ponad dwudziestu krajów, w tym Iraku, Afganistanu, dużej części Bliskiego Wschodu, Azji i Europy. Z Karaczi w Pakistanie.

Phil Stewart relacjonował z ponad 60 krajów, w tym z Afganistanu, Ukrainy, Syrii, Iraku, Pakistanu, Rosji, Arabii Saudyjskiej, Chin i Sudanu Południowego. Phil, wielokrotnie nagradzany korespondent ds. bezpieczeństwa narodowego z siedzibą w Waszyngtonie, występował w NPR, PBS NewsHour, Fox News i innych programach oraz moderował wydarzenia związane z bezpieczeństwem narodowym, w tym Forum Obrony Narodowej Reagana i German Marshall Fund. Otrzymał nagrodę Edwina M. Hooda za korespondencję dyplomatyczną oraz nagrodę Joe Galloway Award.