24 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Salma Al-Shehab, saudyjska aktywistka, zostaje skazana na 34 lata więzienia za tweetowanie

Salma Al-Shehab, saudyjska aktywistka, zostaje skazana na 34 lata więzienia za tweetowanie

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

BEJRUT – Arabia Saudyjska po cichu skazała kobietę w zeszłym tygodniu na 34 lata więzienia za działalność na Twitterze, co oznacza najdłuższy wyrok w historii Arabii Saudyjskiej. Pokojowy działacz i wywołujący nową falę strachu wśród krytyków rządu, powiedziały trzy grupy praw człowieka.

Organizacje prawnicze poinformowały, że kobieta, Salma Al-Shehab, została aresztowana w styczniu 2021 roku w Arabii Saudyjskiej, gdzie przebywała na wakacjach, na kilka dni przed powrotem do domu w Wielkiej Brytanii obywatelki saudyjskiej i matki dwójki dzieci. Według dokumentów sądowych wszystkie zarzuty wniesione przez 33-latkę koncentrowały się wokół jej aktywności na Twitterze.

Chehab był aktywny na platformie mediów społecznościowych podczas kampanii wzywających do zniesienia krajowego systemu opieki, który daje mężczyznom kontrolę prawną nad pewnymi aspektami życia krewnych kobiet. Wezwał do uwolnienia saudyjskich więźniów sumienia.

Pomimo obietnic, saudyjskie egzekucje są już prawie dwukrotnie wyższe niż w zeszłym roku

Według akt sądowych uzyskanych przez The Washington Post, Shehab został oskarżony o wykorzystywanie portalu społecznościowego do „zakłócania porządku publicznego, podważania bezpieczeństwa społeczeństwa i stabilności państwa oraz wspierania tych, którzy popełnili przestępstwa zgodnie z anty -Prawo o terroryzmie i jego finansowanie.”

W dokumentach stwierdzono, że wspierają te osoby „śledząc ich konta w mediach społecznościowych i ponownie publikując swoje tweety” oraz że rozpowszechniają fałszywe plotki. Dokumenty kontynuowały, mówiąc, że po odwołaniu się od pierwotnego wyroku skazującego ustalono, że jej kara więzienia była zbyt krótka, „biorąc pod uwagę jej zbrodnie” i że jej poprzedni wyrok nie „powstrzymywał i nie odstraszał”.

Oprócz 34-letniego wyroku pozbawienia wolności i późniejszego 34-letniego zakazu podróżowania, który zaczyna obowiązywać po zakończeniu jej kary pozbawienia wolności, sąd orzekł, że jej telefon komórkowy został skonfiskowany, a jej konto na Twitterze zostało „na stałe zamknięte”.

READ  Lawina we francuskich Alpach: 4 przewodników zabitych na lodowcu Armancet

Zarzuty są znajome: sianie niezgody i destabilizacja państwa to częste oskarżenia wobec działaczy królestwa, którzy wypowiadają się przeciwko status quo. Arabia Saudyjska od dawna egzekwuje swoje prawo antyterrorystyczne wobec swoich obywateli, których protesty są uważane za niedopuszczalne, zwłaszcza jeśli są krytyczni wobec de facto władcy, księcia Mohammeda bin Salmana.

Pod koniec 2021 r. pierwotny wyrok na Chehaba odbył sześć lat więzienia. Kiedy jednak odwołała się od wyroku, podniesiono go do 34 – najdłuższego wyroku w kraju wobec pokojowego aktywisty, według kilku grup praw człowieka.

Grupy praw człowieka wielokrotnie ostrzegały przed niedawnym stosowaniem przez rząd ustawy antyterrorystycznej. w kwietniu, Human Rights Watch Powiedział, że przepisy takie jak „osławiona ustawa antyterrorystyczna i ustawa o zwalczaniu cyberprzestępczości zawierają bardzo niejasne i szerokie przepisy, które są szeroko błędnie interpretowane i nadużywane”. Zdania często charakteryzują się również ostrymi i niespójnymi zdaniami.

Lina Al-Hathloul, szefowa monitorowania i komunikacji w ALQST, saudyjskiej organizacji praw człowieka z siedzibą w Londynie, powiedziała, że ​​ponieważ kara obejmuje zamknięcie jej konta na Twitterze, co najmniej jedna grupa praw człowieka stara się zapewnić, aby jej konto nie zostało zamknięte. .

„Współpracujemy teraz z Twitterem, aby go nie zamykać ani nie informować, że przynajmniej jeśli zostaną poproszeni o jego zamknięcie, pochodzi on od rządu saudyjskiego, a nie od nich” – powiedziała. Twitter nie odpowiedział na prośbę o komentarz z The Post.

Europejska Saudyjska Organizacja Praw Człowieka, która śledzi aresztowania w królestwie, powiedziała we wtorek w swoim oświadczeniu, że decyzja o skazaniu Szehaba na mocy ustawy antyterrorystycznej „potwierdza, że ​​Arabia Saudyjska traktuje tych, którzy domagają się reform i krytyków w sieciach społecznościowych jako terroryści”.

Grupa stwierdziła, że ​​orzeczenie ustanawia niebezpieczny precedens i pokazuje, że szeroko chwalone wysiłki Arabii Saudyjskiej na rzecz modernizacji królestwa i poprawy praw kobiet „nie są poważne i wpisują się w kampanie wybielania, które podejmuje, aby poprawić sytuację w zakresie praw człowieka”.

READ  Nowe śmiertelne trzęsienia ziemi uwięziły ludzi pod gruzami w Turcji

Saudyjscy dysydenci opisują planowaną wizytę Bidena w królestwie jako zdradę

Przed aresztowaniem Shehab była wykładowcą na Uniwersytecie Księżniczki Noura w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie, oraz doktorantką na Brytyjskim Uniwersytecie w Leeds. Kolega, który pracował z nią w Leeds, powiedział, że prowadzi tam badania eksploracyjne nad nowymi technologiami w medycynie jamy ustnej i stomatologicznej oraz ich zastosowaniami w Arabii Saudyjskiej.

Osoba, która wypowiadała się pod warunkiem zachowania anonimowości ze względu na delikatność sprawy, określiła Chehaba jako „wspaniałego” i „łaskawego” kolegę – „tego rodzaju osobę, która zawsze przynosi nagrody”.

Koleżanka dodała, że ​​nigdy nie mówiła publicznie o polityce, zamiast tego dużo mówiła o swoich dzieciach i pokazywała ich zdjęcia przyjaciołom i kolegom. Bardzo tęskniłem za jej rodziną.

Shehab wróciła do Arabii Saudyjskiej pod koniec 2019 roku i nigdy nie wróciła do szkoły w Wielkiej Brytanii. Początkowo nikogo to nie dotyczyło, biorąc pod uwagę długi okres blokady koronawirusa, który rozpoczął się w marcu 2020 r. w Anglii. Ale jej kolega powiedział w końcu, że ludzie zaczęli pytać: „Czy ktoś słyszał o Salmie?”

„To był szok dla nas wszystkich, ponieważ pomyśleliśmy:„ Jak ktoś taki jak ona może zostać aresztowany?” – powiedziała osoba. Uniwersytet w Leeds nie odpowiedział na prośbę o komentarz z The Post.

Kiedy brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zostało zapytane, czy monitoruje sprawę Shehaba lub było zaangażowane w jakiekolwiek próby uzyskania jej uwolnienia, powiedziała The Post za pośrednictwem poczty elektronicznej, że „ministrowie i wyżsi urzędnicy wielokrotnie zgłaszali obawy dotyczące zatrzymania obrońców praw kobiet przez Arabię ​​Saudyjską władze i będą to robić nadal.” .

Po zaginięciu dysydenta w Kanadzie wygnani Saudyjczycy obawiają się, że są w niebezpieczeństwie

Szehab należy do szyickiej mniejszości w islamie – uważanej za heretyków przez wielu twardogłowych sunnickich muzułmanów i której wyznawcy w Arabii Saudyjskiej są często automatycznie postrzegani z podejrzliwością przez sunnickie władze.

READ  Aktualizacja na żywo z Ukrainy: Rosja zdobywa terytorium, straty zbierają żniwo

Arabia Saudyjska była często krytykowana za sposób traktowania mniejszości szyickiej. Human Rights Watch z siedzibą w Nowym Jorku poinformował na początku tego roku w swoim corocznym wydaniu Raport Jeśli chodzi o prawa człowieka, królestwo „systematycznie dyskryminuje muzułmańskie mniejszości religijne”, w tym szyitów.

Ostatnia aktywność Shehab na Twitterze miała miejsce 13 stycznia 2021 roku, dwa dni przed jej aresztowaniem, kiedy retweetowała klasyczną arabską piosenkę o stracie towarzystwa ukochanej osoby.

Na swojej stronie na Twitterze, która wciąż jest aktywna, ma przypięty tweet z modlitwą z prośbą o przebaczenie, jeśli kiedykolwiek dopuściła się wykroczenia przeciwko drugiemu człowiekowi, nie wiedząc i nie prosząc Boga, aby pomógł jej wyrzec się niesprawiedliwości i pomóc tym, którzy się z nią zmierzą.

Tweet kończy się słowami „Wolność dla więźniów sumienia i dla każdego uciśnionego człowieka na świecie”.

Timsit meldował się z Francji.