26 września, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Samozwańczy przywódca Doniecka obiecuje „dwustronną współpracę” z Koreą Północną | Ukraina

Korea Północna i okupowany przez Rosję region Doniecka na Ukrainie będą rozwijać „równie korzystną współpracę dwustronną”, powiedział jej samozwańczy przywódca w liście do Kim Dzong Unwedług państwowych mediów.

Dennis Pushlin przysiągł w przesłaniu gratulacyjnym Kima 15 sierpnia w Dniu Wyzwolenia Korei, oficjalnej agencji prasowej Korei Północnej. KCN Nastąpiło to dwa dni po tym, jak Kim zgłosił podobną wiadomość od rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Raport zacytował przesłanie Pushlina mówiące: „Ludzie regionu Donbasu walczą również dzisiaj o przywrócenie wolności i sprawiedliwości historii, tak jak robili to Koreańczycy 77 lat temu”.

Agencja dodała: „W liście wyrażono przekonanie, że między Doniecką Republiką Ludową a Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną zostanie osiągnięta współpraca dwustronna równie korzystna i zgodna z interesami narodów obu krajów”. Korea Północna.

Pushlin powiedział wcześniej, że ma nadzieję na „owocną współpracę” i zwiększenie handlu z Koreą Północną.

W zeszłym miesiącu ambasador Rosji w Pjongjangu Alexander Matsegora powiedział, że można tam wysłać robotników z Korei Północnej. Pomoc w odbudowie zniszczonej wojną infrastruktury W jednostronnie proklamowanych republikach ludowych Doniecka i Ługańska.

Matsegora powiedział, że prawdopodobnie będzie „wiele możliwości” współpracy gospodarczej między Północą a jednostronnie ogłoszonymi republikami Donbasu, pomimo sankcji ONZ.

Powiedział rosyjskiej gazecie Izwiestia w wywiadzie, według strony internetowej z Seulu NK . aktualnościże „wysoce wykwalifikowani i pracowici koreańscy budowniczowie, zdolni do pracy w najtrudniejszych warunkach, mogą nam pomóc w odbudowie naszych obiektów socjalnych, infrastrukturalnych i przemysłowych”.

Korea Północna tradycyjnie pozyskała bardzo potrzebną walutę zagraniczną Wysyłanie swoich obywateli do pracy za granicę. Zgodnie z sankcjami ONZ mieli zostać repatriowani do końca 2019 r., ale po tym terminie duża liczba północnokoreańskich pracowników podobno kontynuowała pracę w Rosji i Chinach, a także w Laosie i Wietnamie.

Wcześniej w tym tygodniu Putin powiedział władcy Korei Północnej, że Rosja Korea Północna rozszerzy wszechstronne i konstruktywne stosunki dwustronne wspólnymi wysiłkami, zgodnie z przesłaniem koreańskiej Centralnej Agencji Informacyjnej w poniedziałek.

READ  Analiza: Japonia ma nadzieję na wzmocnienie obrony Filipin w obawie przed konfliktem na Tajwanie

W liście twierdzono, że zacieśnienie stosunków będzie w interesie obu krajów i przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa i stabilności na Półwyspie Koreańskim iw Azji Północno-Wschodniej.

Podczas przemówienia na Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwa w Moskwie we wtorek Putin powiedział, że Rosja zapewni swoim sojusznikom i partnerom „zaawansowaną broń i sprzęt wojskowy”, a także będzie pracować nad stworzeniem „nowych mechanizmów bezpieczeństwa międzynarodowego”.

Kim podobno wysłał list z odpowiedzią do Putina, w którym powiedział, że przyjaźń między Rosją a Koreą Północną skrystalizowała się podczas II wojny światowej po jego zwycięstwie nad Japonią. W liście Kim powiedział, że ich „strategiczna i taktyczna współpraca, wsparcie i solidarność” osiągnęły nowy poziom w ich wspólnych wysiłkach na rzecz udaremnienia zagrożeń i prowokacji ze strony wrogich sił zbrojnych. Koreańska Centralna Agencja Informacyjna nie zidentyfikowała wrogich sił, ale zwykle używa tego terminu w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

Kim przewidywał, że współpraca między Rosją a Koreą Północną będzie się rozwijać dzięki umowie podpisanej w 2019 roku, kiedy spotkał Putina.

W lipcu Korea Północna uznała Doniecką Republikę Ludową (DPR) i Ługańską Republikę Ludową (LPR) w regionie Donbasu we wschodniej Ukrainie za niepodległe państwa.

Posunięcie to uczyniło Koreę Północną jedynie trzecim krajem, po Rosji i Syrii, do uznania tych dwóch separatystycznych podmiotów.

W oświadczeniu popierającym samozwańcze republiki północnokoreańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że Ukraina „nie ma prawa podnosić kwestii ani kwestionować naszego uzasadnionego wykonywania suwerenności po popełnieniu czynu, który głęboko brakuje sprawiedliwości i sprawiedliwości między narodami poprzez aktywne przyłączenie się do niesprawiedliwe i prawowite Stany Zjednoczone”.

W odpowiedzi Ukraina natychmiast zerwała stosunki z Phenianem w związku z przeprowadzką.

Reuters przyczynił się do powstania tego raportu.