22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ukraina promuje plan pokojowy na spotkaniu w Davos z udziałem 83 krajów

Ukraina promuje plan pokojowy na spotkaniu w Davos z udziałem 83 krajów

Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom

Urzędnicy bezpieczeństwa z 83 krajów spotkali się w niedzielę w Davos, aby omówić żądania Ukrainy dotyczące zakończenia wojny z Rosją. Rozmowy charakteryzowały się zwiększonym udziałem krajów spoza Zachodu, ale ograniczonym postępem na drodze do pokoju.

Spotkanie, które odbyło się w przededniu Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim kurorcie górskim, było czwartym zwołaniem Kijowa w celu promowania jego propozycji pokojowych, obejmujących całkowite wycofanie sił rosyjskich z jego terytorium. Stało się to w momencie, gdy wojna, która wydaje się utknąć w impasie, zbliża się do drugiej rocznicy pełnej inwazji prezydenta Władimira Putina.

Aktywny udział przedstawicieli bezpieczeństwa narodowego z Indii, Brazylii i Arabii Saudyjskiej – krajów tzw. Globalnego Południa utrzymujących stosunki dyplomatyczne z Rosją – został przez zachodnich urzędników uznany za pozytywny sygnał.

Andrij Ermak, szef sztabu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, powiedział po spotkaniu reporterom, że odbyły się „otwarte i bardzo konstruktywne rozmowy” pomiędzy „krajami, które chcą być po stronie…”. . . O pokoju.”

Dodali, że decyzja Chin, najważniejszego sojusznika Moskwy, o nieuczestnictwie w spotkaniu, podważa jego znaczenie. Sama Rosja nie została zaproszona.

„Udział sojuszu BRICS jest bardzo ważny, ponieważ kraje te łączą stosunki z Rosją” – powiedział szwajcarski minister spraw zagranicznych Ignazio Cassis, który jest współgospodarzem rozmów.

„Chiny odgrywają ważną rolę. Musimy znaleźć sposoby na współpracę z Chinami w tej sprawie” – powiedział reporterom podczas rozmów.

Zełenski nie był obecny na rozmowach, ale we wtorek będzie przemawiał na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, po czym oczekuje się, że odbędzie dwustronne spotkania z innymi przywódcami.

Zapytany, czy Zełenski spotka się z chińskim premierem Li Qiangiem, Yermak odpowiedział: „Zobaczymy”.

READ  Pasażerów Eurostar czeka w Nowym Roku kolejny dzień piekła w podróży po tym, jak zalane tunele doprowadziły do ​​odwołania wszystkich usług.
„Udział sojuszu BRICS jest bardzo ważny, ponieważ kraje te łączą stosunki z Rosją” – powiedział szwajcarski minister spraw zagranicznych Ignazio Cassis, który był współgospodarzem rozmów w Davos. © Gian Ehrenzeler/EPA-EFE/Shutterstock

83 delegacje, w tym 18 z Azji i 12 z Afryki, to znacznie więcej niż 65 delegacji, które uczestniczyły w ostatniej rundzie rozmów na Malcie w październiku. Nastąpiło to po pierwszym spotkaniu w Kopenhadze i kolejnych spotkaniach w Dżuddzie.

Jedna z osób zaznajomionych z dyskusjami stwierdziła, że ​​obejmowały one „otwarty dialog, w którym niektóre sprzeczności zostały bezpośrednio omówione”.

Niektóre kraje spoza Zachodu podtrzymały swoje stanowisko, że Rosja powinna w tym uczestniczyć, a porozumienie powinno rozwiać obawy Moskwy dotyczące bezpieczeństwa, takie jak chęć Ukrainy do przyłączenia się do sojuszu wojskowego NATO – stwierdzili urzędnicy.

W odpowiedzi kraje zachodnie, które wspierały Ukrainę bronią i wsparciem finansowym, podkreśliły, że kraje rozwijające się utrzymujące stosunki z Rosją powinny wykorzystać swoje wpływy, aby dać do zrozumienia Moskwie, że jej inwazja narusza Kartę Narodów Zjednoczonych i podważa bezpieczeństwo globalne.

„Oczywiście mamy różne pomysły, jak to zrobić [achieve peace]Yermack powiedział o różnych sytuacjach. „Niektórzy uważają, że konieczne jest natychmiastowe dotarcie do stołu [with Russia]„.

Dodał, że wszystkie delegacje są „bardzo zjednoczone w sprawie podstawowych zasad, na których opiera się prawo międzynarodowe i statut Organizacji Narodów Zjednoczonych”.

Cassis stwierdził, że „złudnością jest wierzyć, że Rosja pozytywnie zareaguje” na jakiekolwiek wezwanie do rozmów, dodając, że Moskwa „nie jest gotowa podjąć żadnego kroku ani pójść na żadne ustępstwa”.