2 października, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawia na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawia na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

Zdjęcie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas jego zwykłego przemówienia do narodu, stolicy Ukrainy, Kijowa.

Ukrinform | Publikowanie w przyszłości | Obrazy Getty

Organizacja Narodów Zjednoczonych – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski będzie w środę po godzinach wygłaszał dramatyczne oświadczenia światowym przywódcom. Rosja ruszyła zmobilizować setki tysięcy żołnierzy za wielomiesięczny atak na Ukrainę.

Zełenski, który nie opuścił swojego zmęczonego wojną kraju od czasu inwazji na Rosję w lutym, będzie przemawiał po ukraińskiej kontrofensywie, która odzyskała obszary utracone na początku wojny. Ale drugiego dnia choreografii dyplomatycznej w kultowej zielono-złotej Sali Zgromadzenia Ogólnego ONZ Zełenski będzie jedynym prezydentem przemawiającym do światowych przywódców z ekranów wiszących nad ogromną salą.

Międzynarodowe forum przegłosowało w zeszłym tygodniu zezwolenie Zełenskiemu na przedstawienie wcześniej nagranych uwag na dorocznym spotkaniu światowych przywódców, z wyjątkiem jego wymogu, aby wszyscy przywódcy przemawiali osobiście. Światowe ciało składające się z 193 członków zgodziło się na hipotetyczne uwagi Zełenskiego 101 do 7, a 19 wstrzymało się od głosu, w tym Chiny. Białoruś, Kuba, Erytrea, Nikaragua, Korea Północna, Rosja i Syria to siedem krajów, które zagłosowały przeciwko prośbie Zełenskiego.

Zełenski będzie jedynym przywódcą, który przemówi podczas 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych prawie w pierwszym roku, a coroczne spotkanie na wysokim szczeblu w Nowym Jorku powróciło osobiście od czasu pandemii Covid-19.

Widok 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ 28 września 2019 r. w Nowym Jorku.

Kina Betancourt | Getty Images Aktualności | Obrazy Getty

Komentarze Zełenskiego pojawiają się, gdy rosyjska wojna wkracza w ósmy miesiąc, a Kreml nie wykazuje oznak rezygnacji z ambicji wymazania ukraińskiej suwerenności w celu przywrócenia sowieckiego imperium.

Czytaj więcej: „Nasz świat jest w niebezpieczeństwie” – powiedział Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych w swoim przemówieniu otwierającym Zgromadzenie Ogólne.

READ  Głosowanie na Alasce sprawdza wpływ Trumpa, a Palin stara się o nowy system wyborczy

Konflikt nasilił się wcześniej w środę, kiedy prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił referendum w sprawie przyłączenia się do Rosji w czterech okupowanych regionach Ukrainy. Uważa się, że posunięcie to jest próbą zaanektowania przez Kreml dodatkowych połaci swojego byłego sowieckiego sąsiada. Głosowanie może się odbyć już w ten weekend.

Putin nakazał też dołączyć do walki ok. 300 tys. rosyjskich żołnierzy rezerwy. Częściowa mobilizacja, pierwsza w Rosji od czasów II wojny światowej, następuje po serii oszałamiających wydarzeń na Ukrainie w ostatnich dniach.

Siły ukraińskie, wyposażone w dużą ilość zachodniego uzbrojenia, osiągnęły znaczne zyski w walce z potężną machiną wojenną Kremla.

Do tej pory Stany Zjednoczone zapewniły Kijowowi fundusz wojenny w wysokości ponad 15 miliardów dolarów. Tymczasem sojusznicy NATO wzmocnili bezpieczeństwo w całym regionie, przyjmując uchodźców i szkoląc siły ukraińskie.

Czytaj więcej: Biden wzywa państwa sojusznicze do wsparcia Ukrainy na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

Oczekuje się, że Zełenski zaapeluje o więcej broni, gdy jego kraj toczy definiującą epokę bitwę o zasady demokratyczne i porządek światowy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedza obwód charkowski po raz pierwszy od czasu, gdy Rosja rozpoczęła ataki na jego kraj 24 lutego w obwodzie charkowskim na Ukrainie 29 maja 2022 r. (Zdjęcie: Prezydencja ukraińska/Handout/Agencja Anadolu via Getty Images)

Prezydencja ukraińska | Agencja Anadolu | Obrazy Getty

Podczas gdy prawie każdy przywódca, który stał za mównicą słynnego mówcy, by przemawiać na forum międzynarodowym, potępił Rosję za jej ciągłą ofensywę, oczekuje się, że Zełenski będzie wzywał przywódców do publicznego wyrażenia swojego stanowiska w sprawie wojny.

Będzie domagać się, aby kraje takie jak Chiny, druga co do wielkości gospodarka świata, porzuciły swoją neutralność.

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że w wojnie rosyjskiej do tej pory zginęło prawie 6 000 cywilów, a ponad 8 600 zostało rannych. Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka dodaje, że liczba ofiar śmiertelnych na Ukrainie jest prawdopodobnie wyższa.

READ  Jak scena z filmu „Pasożyt”: powodzie obnażyły ​​nierówności społeczne w Korei Południowej

Tymczasem Komisja Europejska i Bank Światowy Szacuje się, że będzie kosztować co najmniej 349 miliardów dolarów Odbudować powojenną Ukrainę.