19 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rzadka średniowieczna odznaka pielgrzymia znaleziona przez wykrywacz metali w Polsce

Rzadka średniowieczna odznaka pielgrzymia znaleziona przez wykrywacz metali w Polsce

Zainteresowanie ludzkie

Urzędnicy państwowi twierdzą, że wykrywacz metali w południowo-wschodniej Polsce odkrył niedawno chrześcijańską odznakę pielgrzymkową pochodzącą ze średniowiecza.

Jak poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków (WKZ), odznakę odnaleziono we wsi Wołga Niliska, niecałe 80 km na południowy wschód od Lublina.

Wykonany z ołowiu i stopu wisiorek ma około 2,8 centymetra średnicy i 1 milimetr grubości.

W poście na Facebooku przetłumaczonym na język angielski WKZ stwierdziło, że odznaka „składa się ze smoka zamkniętego w okręgu”.

Archeolog Thomas Murczyński powiedział Fox News Digital, że artefakt dostał od anonimowego wykrywacza metali. Następnie Murczyński przekazał odznakę rządowi.

Średniowieczni pielgrzymi nosili odznaki z różnych powodów: nie tylko wierzyli, że chroni ich to przed chorobami i niebezpieczeństwami, ale także identyfikowali się jako chrześcijańscy podróżnicy podróżujący przez nieznane terytoria.

„Takie odznaki pełniły funkcję swego rodzaju talizmanu, który zapewniał noszącemu sukces w podróży i chronił go przed wszelkiego rodzaju «złem», takim jak atak, kradzież, choroby i inne przypadkowe wypadki” – wyjaśnił WKZ.

„Są sposobem na wyróżnienie się i wyrażenie swojego celu”.

We wsi Wołga Nieliska, 80 km na południowy wschód od Lublina, odkryto średniowieczną odznakę pielgrzyma. Facebook/Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Odznaka wykonana jest z ołowiu i stopu i ma około 2,8 centymetra średnicy. Facebook/Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Podróżni mogą również kupić odznaki jako pamiątki w miejscach pielgrzymkowych, ponieważ wielu robi to, aby upamiętnić swoje podróże. Według WKZ wielu odznak średniowiecznych nie ma w Polsce.

Odznaki sięgają wczesnego średniowiecza i stały się popularne w XII wieku po śmierci Thomasa Becketa, co zainspirowało masowe pielgrzymki do katedry w Canterbury. Odznaki pielgrzymskie wypadły z łask w XVI wieku.

Archeolodzy twierdzą, że w Polsce trudno znaleźć podobne średniowieczne odznaki pielgrzymkowe. Facebook/Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Podarowany archeologowi Tomaszowi Murczyńskiemu przez anonimowego wykrywacza metali. Facebook/Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Według WKZ na plakietkach można przedstawić wszystko, od egzotycznych zwierząt po symbole chrześcijańskie.

„Miały różne kształty i formy – spiralne, kwadratowe, krzyżowe, muszle, pierścienie, tarcze” – czytamy w poście na Facebooku. „Zawierały postacie świętych, rycerzy, głowy i popiersia ludzkie, a także postacie zoomorficzne (ptaki, zwierzęta, smoki)”.

READ  Brookfield odpada w półfinale, Polska wygrywa 10-3 | Wiadomości, sport, praca

Fox News Digital zwrócił się do WKZ z prośbą o komentarz.


Zaakceptuj więcej…
https://nypost.com/2024/03/21/lifestyle/rare-medieval-pilgrim-badge-found-by-metal-detector-in-poland/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20

Skopiuj adres URL, aby go udostępnić