22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

bne IntelliNews – Sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła w lutym o 6,1% r/r

bne IntelliNews – Sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła w lutym o 6,1% r/r

Sprzedaż detaliczna w Polsce w lutym wzrosła o 6,1% rok do roku przy cenach stałych (wykres), po wzroście o 3% r/rw poprzednim miesiącu, podał 21 marca Urząd Statystyczny GUS.

Odczyt był wyraźnie powyżej konsensusu, który przewidywał wzrost o 4,6% r/r. Pozytywne zaskoczenie mogło przyczynić się do pozytywnego efektu kalendarzowego lutowego skoku, ale analitycy twierdzą, że głównym czynnikiem napędzającym był wzrost płac realnych.

„Zwiększyć [real] Nawet przy wzroście oszczędności płace gwarantują zdecydowane przyspieszenie konsumpcji” – stwierdził w komentarzu PKO BP.

Oczekuje się, że konsumpcja przyspieszy wzrost gospodarczy Polski do 3–4% w 2024 r., po wzroście zaledwie o 0,2% w roku ubiegłym.

W lutym sześć z ośmiu głównych segmentów detalicznych odnotowało wzrost rok do roku, jak wynika z zestawienia danych GUS.

Sprzedaż samochodów i części samochodowych wzrosła w drugim miesiącu o 26,6% r/r wobec 22% r/rw styczniu. Sprzedaż paliw wzrosła o 13,4% r/r (+13,1% r/r w poprzednim miesiącu).

Sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych spadła w lutym o 1,3% r/r po spadku o 0,6% r/rw styczniu.

W segmencie farmaceutyków i kosmetyków obroty wzrosły w lutym o 6,9% r/r po wzroście o 3,8% r/rw poprzednim miesiącu.

Sprzedaż tekstyliów, odzieży i obuwia spadła w lutym o 21,5% r/r, po spadku o 24,7% r/r w poprzednim miesiącu.

Sprzedaż mebli, sprzętu RTV i AGD spadła w lutym o 5,2% r/r po spadku o 16,8% r/rw styczniu.

Sprzedaż spadła w lutym o 0,9% m/m w cenach stałych po spadku o 19,5% m/m w styczniu, pokazały także dane GUS.

Przy cenach bieżących obroty detaliczne wzrosły w lutym o 6,7% r/r, co oznacza spadek o 2,1 punktu procentowego w porównaniu ze styczniem. Spadek o 0,8% m/m (-19,7% m/m miesiąc wcześniej).

Obroty detaliczne wzrosły w lutym o 2,9% m/m po korekcie sezonowej, po wzroście o 0,4% m/m w styczniu.