1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Komisja Europejska zastępuje post w mediach społecznościowych na temat Auschwitz po protestach Polski

Komisja Europejska zastępuje post w mediach społecznościowych na temat Auschwitz po protestach Polski

WARSZAWA, Polska (AP) – Polska zwróciła się w niedzielę do Komisji Europejskiej, aby skorygowała post w mediach społecznościowych dotyczący Holokaustu, w którym błędnie powiązała obóz zagłady Auschwitz z Polską, a nie z nazistowskimi Niemcami.

W nagraniu wideo opublikowanym w sobotę przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę van der Leyen na platformie X z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście ona i inni komisarze odczytują nazwiska ofiar Holokaustu wraz z podpisami do filmów wskazującymi, gdzie się urodziły i zmarły.

Wiele ofiar uznano za „zamordowane w Auschwitz w Polsce”, nie wspominając o tym, że niesławny obóz zagłady został zbudowany i zarządzany przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej.

Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski napisał w X: „Odnosząc się do nazistowskiego obozu zagłady w Auschwitz, należy zauważyć, że powstał on pod okupacją niemiecką”. „Informacje publikowane w mediach społecznościowych Komisji Europejskiej zostaną wyjaśnione” – dodał.

W niedzielę napisy do filmu zmieniono na „Auschwitz, niemiecki nazistowski obóz zagłady”.

Komisja Europejska nie odpowiedziała natychmiast na prośby o komentarz.

Marszałek polskiego parlamentu Simon Holonia z zadowoleniem przyjął tę zmianę: „Auschwitz był niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym założonym w 1939 roku na terenach okupowanych przez Niemcy. To jedyna prawda”.

Polacy są bardzo wyczuleni na każdy opis Auschwitz, w którym nie wspomina się o tym, że obóz ten został zbudowany przez nazistowskie Niemcy po zajęciu Polski.

Sobota, grupa Ocaleni z Holokaustu i urzędnicy państwowi wzięli udział w skromnej ceremonii styczeń 17 września 1945 r. w miejscu pamięci i muzeum Auschwitz-Birkenau z okazji 79. rocznicy wyzwolenia obozu przez wojska radzieckie. Dzień ten jest obecnie poświęcony pamięci o Holokauście.

Niemcy zaatakowały sąsiednią Polskę 1 września 1939 roku Druga wojna światowa. Od 1940 roku naziści wykorzystywali dawny austriacki obóz wojskowy w południowym Oświęcimiu, który przemianowali na Auschwitz, jako obóz koncentracyjny i obóz zagłady dla członków polskiego ruchu oporu. W 1942 r. dodano do pobliskiego Birkenau komory gazowe i krematoria jako miejsce masowej zagłady, głównie Żydów.

READ  Polska kupuje czołgi, helikoptery zdolne do prowadzenia połączonych działań wojennych

Aż do jego wyzwolenia w Auschwitz-Birkenau zginęło 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów. Polska znajdowała się wówczas pod brutalną okupacją niemiecką i straciła około 6 milionów obywateli, z czego połowę stanowili Żydzi.

Polskie prawo karze każdego, kto fałszywie oskarża Polskę o zbrodnie nazistowskich Niemiec na polskiej ziemi.