16 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rwanda twierdzi, że Wielka Brytania „histeryzuje” w związku z planem migracyjnym

Rwanda twierdzi, że Wielka Brytania „histeryzuje” w związku z planem migracyjnym

Rzecznik rządu Kigali powiedział po środowym orzeczeniu Sądu Najwyższego w Londynie, że krytyka udziału Rwandy w porozumieniu o przesiedleniu osób ubiegających się o azyl z Wielką Brytanią jest „niesprawiedliwa” i „histeryczna”.

– powiedziała Yolande McCullough Newsweek Jak wynika z ekskluzywnego wywiadu, nadal pokłada się nadzieję w planie, który stał się sztandarowym elementem wysiłków rządzącej Partii Konserwatywnej na rzecz rozprawienia się z nielegalną imigracją do Wielkiej Brytanii przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na styczeń 2025 r. Władza od 2010 r. – jest ustalona ponieść historyczną porażkę.

„Jest bardzo jasne, że debata ma charakter histeryczny i że jesteśmy w nią wciągani” – McCullough powiedział o wydarzeniach z tego tygodnia. „Wiemy, że wiele z tych rzeczy tak naprawdę nie dotyczy nas, ponieważ niektórzy z tych ludzi nawet nie wiedzą, gdzie na mapie znajduje się Rwanda. To naprawdę wewnętrzna sprawa Wielkiej Brytanii, co jest zrozumiałe, ponieważ stanowi to dla nich duże wyzwanie”.

„W przypadku Rwandyjczyków nie ma prawdziwej debaty” – powiedział McCullough. „To odważne i być może kontrowersyjne posunięcie Wielkiej Brytanii z lokalną publicznością. Przyzwyczailiśmy się do witania tutaj ludzi. Ale chcemy też pokazać, że Afryka to także miejsce rozwiązań, a nie problemów”.

Grupa organizacji praw człowieka i promigranckich organizacji charytatywnych zmobilizowała się przeciwko planowi dla Rwandy, a niedawne wspólne oświadczenie podpisane przez 140 organizacji potępiło tę propozycję jako „okrutną i niemoralną”.

Personel Royal National Lifeboat Institution pomaga migrantom zejść na ląd z łodzi ratunkowej w Wielkiej Brytanii 15 czerwca 2022 r. Rząd konserwatywny zobowiązał się do rozwiązania problemu liczby nielegalnych imigrantów przybywających do kraju łodzią.
Ben Stansall/AFP za pośrednictwem Getty Images

Pięcioletnia umowa o wartości około 170 mln dolarów dla Rwandy została pierwotnie ogłoszona w kwietniu 2022 roku. Pozwoli ona Wielkiej Brytanii na wysyłanie osób ubiegających się o azyl do kraju Afryki Wschodniej, gdzie ich wnioski zostaną rozpatrzone. Osoby ubiegające się o azyl mogą następnie uzyskać status uchodźcy, aby pozostać w Rwandzie, ubiegać się o osiedlenie się w Rwandzie z innych powodów lub ubiegać się o azyl w innym „bezpiecznym kraju trzecim”.

READ  Nord Stream 2: Niemcy wstrzymują certyfikację rosyjskiego rurociągu

Od czasu głosowania w sprawie Brexitu w 2016 r. konserwatywny rząd stopniowo przesuwał się na prawo w kwestii imigracji. Stwierdził, że „każda osoba, która wjedzie do Wielkiej Brytanii nielegalnie” po 1 stycznia 2022 r., może zostać wysłana do Rwandy bez żadnych ograniczeń i warunków. Limit liczb.

Jak dotąd nie wysłano żadnych osób ubiegających się o azyl, a pierwszy lot zaplanowany na czerwiec 2022 r. został zablokowany ze względu na skargi prawne.

the Sąd Najwyższy stwierdził W środę istniały „mocne powody, aby sądzić, że osoby ubiegające się o azyl w przypadku deportacji do Rwandy byłyby narażone na realne ryzyko złego traktowania w wyniku przymusowego powrotu do kraju pochodzenia”, odnosząc się do możliwości powrotu uchodźców do krajów, w których którym żyją. Może być w niebezpieczeństwie.

W orzeczeniu zauważono, że Rwanda w dobrej wierze przystąpiła do brytyjskiej konwencji i zapewniła gwarancje dotyczące bezpieczeństwa przenoszonych tam osób ubiegających się o azyl. Prezes Sądu Najwyższego Robert Reid powiedział, że orzeczenie nie ma charakteru politycznego i odzwierciedla prawo brytyjskie oraz zasady Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Makolo powiedział jednak, że Kigali uważa orzeczenie za polityczne i „nieuzasadnione”. Dodała: „Bardzo polegałam na… [U.N. refugee agency] Rzekome obawy, o których wcześniej z nami nie rozmawiali, ale byli zadowoleni ze współpracy z nami przy kilku programach i określili naszą politykę otwartych drzwi jako „wzorową”.

„Myślę, że zostaliśmy wciągnięci w tę sprawę trochę niesprawiedliwie” – dodał McCullough. „To nie Rwanda jest w sądzie. Nie jesteśmy tutaj sądzeni. Zapewniamy ludziom dom i robimy to z właściwych powodów… Niektórzy Rwandyjczycy są nieco zaskoczeni, że zaatakowano nas w Rwandzie”. „Sposób, w jaki zaatakowano nas w mediach”.

Makalu potwierdził, że trwają obecnie rozmowy o nowym traktacie z rządem brytyjskim, a premier Rishi Sunak planuje wprowadzenie nadzwyczajnych przepisów, które zaklasyfikują ten afrykański kraj jako „kraj bezpieczny”.

READ  Policja w Hongkongu oferuje nagrody za aresztowanie 8 zagranicznych działaczy prodemokratycznych
Tłum przed budynkiem Sądu Najwyższego w Londynie, Wielka Brytania
Tłum gromadzi się przed Wysokim Trybunałem w Londynie po tym, jak 15 listopada 2023 r. orzekł on, że plan wysłania osób ubiegających się o azyl do Rwandy jest nielegalny. Rzecznik rządu Rwandy powiedział, że decyzja jest „polityczna”.
Leona Neala/Getty Images

Ze sprawozdań tego lata wynikało, że rwandyjskie obiekty przeznaczone do przyjmowania osób ubiegających się o azyl są niewystarczające. Makolo powiedział, że Kigali nie zamierza prowadzić projektu „tanio”, powołując się na rolę Rwandy w przyjmowaniu afrykańskich uchodźców przeniesionych z Libii na mocy porozumienia wspieranego przez Unię Europejską podpisanego z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w 2019 r.

„Chcemy to zrobić dobrze” – powiedziała. „Ludzie powinni mieć godne mieszkania. Ludzie powinni mieć uczciwą szansę na zbudowanie tutaj godnego życia… Jesteśmy gotowi nadal wyjaśniać, co robimy, nadal opowiadać się za sposobem, w jaki chcemy, aby ten kraj się rozwijał.

„Wielka Brytania zainwestuje zasoby w programy, które mamy, w usługi, które tu mamy, abyśmy mogli przyjmować migrantów i rozpatrywać ich wnioski o azyl. Mamy własny system azylowy, który rozwinęliśmy od czasu podpisania tego partnerstwa. Mamy będzie w stanie rozpatrzyć te roszczenia.

„Osoby, które uzyskają status uchodźcy, będą wtedy mogły tu mieszkać, pracować, chodzić do szkoły i mieszkać wśród Rwandyjczyków. Nie będzie ośrodków detencyjnych, więzień dla migrantów ani zagrodów dla migrantów; nic podobnego. Widzimy to tak, że migranci będą przybędą tutaj, po początkowym powitalnym pobycie, zostaną zintegrowani ze społeczeństwem Rwandy.

Opóźnienie w tym tygodniu stwarza ryzyko, że żadne loty do Rwandy nie wystartują przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii, które mają się odbyć 28 stycznia 2025 r. Sunak – który jest piątym przywódcą Partii Konserwatywnej od 2016 r. – jest daleko w tyle za rywalem Partii Pracy, Keirem Gwiazdor w wyborach. . Wybory.

READ  Hezbollah i Izrael wymieniają ogień po ataku bojowników palestyńskich

Rozpalona swoimi przywódcami, usiłująca stawić czoła niezliczonym wyzwaniom gospodarczym i pogrążona w konfliktach wewnętrznych, partia stoi w obliczu pierwszej porażki w wyborach powszechnych od 2005 r. Jak dotąd prowadzona przez konserwatystów kampania imigracyjna „Zatrzymaj łodzie” niewiele pomogła. trochę, żeby poruszyć kompasem.

Rishi Sunak na konferencji prasowej na Downing Street
Brytyjski premier Rishi Sunak przemawia 15 listopada 2023 r. w Londynie. Plan Sunaka dotyczący Rwandy został ponownie pokrzyżowany decyzją Sądu Najwyższego z tego tygodnia.
Leona Neala/Getty Images

Sunak powiedział w tym tygodniu, że propozycja jego rządu w sprawie Rwandy nie zostanie wykolejona.

„Usuniemy pozostałe bariery i loty rozpoczną się wiosną zgodnie z planem” – powiedział w środę premier.

Partia Pracy od samego początku wyrażała swój publiczny sprzeciw wobec Planu Rwandyjskiego. „Rishi Sunak zmarnował 140 milionów funtów pieniędzy podatników na swój nielegalny program w Rwandzie” – napisał w środę Starmer na X, wcześniej znanym jako Twitter. W październiku były prawnik zajmujący się prawami człowieka powiedział, że zmieni politykę Rwandy, jeśli zdobędzie urząd w następnych wyborach, nawet jeśli osoby ubiegające się o azyl będą już transportowane samolotami.

McCullough powiedział, że Kigali koncentruje się na bieżącym zadaniu. „Zobaczymy, co będzie dalej” – powiedziała, zapytana, czy rząd Rwandy ma nadzieję, że przyszła administracja laburzystów będzie kontynuować projekt.

Rzecznik dodał: „Nie mamy kontroli nad tym, co dzieje się lokalnie w Wielkiej Brytanii”. „Będziemy kontynuować naszą część tego partnerstwa”.