24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

UE pozywa Polskę w związku z ograniczeniami w transgranicznym handlu gazem ziemnym – EURACTIV.com

UE pozywa Polskę w związku z ograniczeniami w transgranicznym handlu gazem ziemnym – EURACTIV.com

Komisja Europejska poinformowała w czwartek (16 listopada), że pozwie Polskę w związku z wprowadzeniem środków nakładających dodatkowe koszty na transgraniczny handel gazem ziemnym.

„Polskie prawo dotyczące magazynowania gazu wymaga rejestracji stałych zdolności przesyłowych wykorzystujących magazyny znajdujące się poza granicami Polski i zabrania obrotu tymi zdolnościami w przypadku ich niewykorzystania, z wyjątkiem sytuacji kryzysu w dostawach gazu” – stwierdziła Komisja UE. Raport.

Dostawcy gazu korzystający z magazynów w Polsce nie podlegają takim ograniczeniom, co zakłócałoby i zakłócałoby funkcjonowanie rynku wewnętrznego UE, a także zagrażałoby bezpieczeństwu dostaw gazu – stwierdziła komisja.

Ponadto polskie prawo nie pozwala na prowadzenie działalności w przypadku niewykorzystania zarezerwowanej mocy, co jest sprzeczne z zasadą „wykorzystaj albo strać”. Dodał dyrektor UE.

Ministerstwo klimatu w przesłanym e-mailu oświadczeniu stwierdziło, że stanowisko komisji jest „niezrozumiałe i błędne”.

„Polska wielokrotnie zwracała uwagę, że ze względu na duże uzależnienie od importu gazu ziemnego z Rosji mechanizm utrzymywania zapasów obowiązkowych opiera się na głównym założeniu, że możliwość dostaw gazu ziemnego jest zapewniona w każdym czasie w przypadku zapotrzebowania. Zapasy obowiązkowe powinien zostać zwolniony” – stwierdziło ministerstwo.

„Jednak dzięki dotychczasowej polityce dywersyfikacji, która skutkowała zmianą struktury dostaw gazu ziemnego do Polski (na całkowite uniezależnienie się od dystrybucji ze wschodu), możliwe są już prace nad zmianą systemu magazynowania gazu ziemnego, „dodano.

Przeczytaj więcej z EURACTIV

READ  VNL: Polska pokonała azjatycką potęgę Tajlandii o pięć setów