2 maja, 2024

Ruth Chipengtech blisko rekordu maratonu;  Emily Sisson nosi amerykańską flagę

Ruth Chipengtech blisko rekordu maratonu; Emily Sisson nosi amerykańską flagę

Kenijska Ruth Chipengetich obroniła tytuł mistrza Chicago Marathon w niedzielę, przekraczając poprzeczkę w czasie 2:14:18, gdy rodak Benson Kipruto odniósł zwycięstwo w wyścigu mężczyzn z czasem 2:04:24.

Chepengetich zbudował wczesną przewagę i uzyskał oszałamiającą przewagę 3:42 nad pakietem pościgu za punktem środkowym.

Mistrzyni świata z 2019 r., szarżująca na linii bez nikogo w zasięgu wzroku, ścigała się z czasem, próbując pobić rekord świata, ale dotarła w ciągu 14 sekund do znaku Brigid Kosgei, która przez trzy lata była ustawiona na tym samym płaskim torze temu.

„Chciałem pobić rekord świata… ale jestem szczęśliwy” – powiedział Chipengtech. „W przyszłym roku jestem gotowy, aby wrócić.”

Emily Sisson zajęła drugie miejsce w maratonie w USA 2:18:29, a trzecia była kenijska Vivian Jirono Kiplagat.

Na froncie mężczyzn Kipruto od samego początku dołączył do lidera dużej grupy i objął prowadzenie o 11 sekund nad zeszłorocznym mistrzem Sefu Torą Abdiewak z Etiopii o 40 km w jednym ze swoich późnych wzrostów.

Zwycięzca maratonu bostońskiego w 2021 roku wyglądał na tak wyczerpanego, gdy przełamał poprzeczkę w słonecznych warunkach, siedem lat po tym, jak jego starszy brat Dixon Chumba wygrał wyścig. Tora Abdo zajął drugie miejsce z czasem 2:04:49, a Kenijczyk John Courier był trzeci.

„Jestem bardzo szczęśliwy”, powiedział Kipruto. „Jestem tutaj, aby jeść skąd [Chumba] lewo.”

Paraolimpijski mistrz Szwajcarii Marcel Haug wygrał wyścig mężczyzn na wózku inwalidzkim w wyścigu 1:25:20, bazując na znakomitym turnieju w 2022 r., który przyniósł mu również zwycięstwa w Tokio, Berlinie i Londynie.

Amerykanka Susanna Scaroni zaszokowała ubiegłoroczną mistrzynię Tatianę McFadden w rywalizacji kobiet czasem 1:45:48, aby zdobyć swój pierwszy tytuł w maratonie.

READ  Kentucky John Calipari w stanie Arkansas bliski przeboju na stanowisko głównego trenera: Źródła