24 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosyjska wojna elektroniczna może zakłócać GPS w pobliskich krajach: ISW

Rosyjska wojna elektroniczna może zakłócać GPS w pobliskich krajach: ISW

Litewski płot graniczny przechodzi przez granicę z rosyjską półekklawą Kaliningrad 28 października 2022 r. w pobliżu Vistitis na Litwie.
Seana Gallupa

  • Rosja używa jednostek walki elektronicznej do zakłócania ukraińskich ataków dronów i rakiet.
  • Jednak rosyjska wojna elektroniczna może zakłócać sygnały GPS w pobliskich krajach.
  • Elektroniczne jednostki bojowe odgrywają kluczową rolę w wojnie na Ukrainie.

Z raportu wynika, że ​​rosyjskie jednostki walki elektronicznej są tak rozpowszechnione, że mogą siać spustoszenie w sygnałach GPS w pobliskich krajach.

Instytut Studiów Wojennych, Amerykański zespół doradców stwierdził, że niedawne zakłócenia w sygnałach GPS w Polsce i regionie bałtyckim podsyciły pogłoski o używaniu przez Rosję w pobliżu systemów walki elektronicznej.

Amerykański zespół doradców przytoczył raporty o wysokim poziomie zakłóceń GPS w Polsce w dniach 10–16 stycznia oraz w południowym Bałtyku w okresie 25–27 grudnia.

O sprawie poinformowały polskie media Zakłócenia miały wpływ na systemy GPS statków powietrznych, ale nie miały wpływu na samoloty, ponieważ kontrola ruchu lotniczego kierowała nawigacją przez alternatywne systemy.

ISW stwierdziło, że istnieją spekulacje, że przechwytywanie mogło być spowodowane tajnymi ćwiczeniami NATO lub rosyjskimi jednostkami walki elektronicznej w rosyjskiej enklawie kaliningradzkiej na wybrzeżu Bałtyku.

Kaliningrad to region pomiędzy Polską a Litwą, oddzielony od kontynentalnej części Rosji. Dawniej było częścią Niemiec i nosiło nazwę Królewiec, zanim zostało zaanektowane przez Związek Radziecki, a po II wojnie światowej przemianowano je.

– powiedział Joachim Basikivi ze Szwedzkiego Uniwersytetu Obrony Szwedzki nadawca SVT Ingerencja może być skutkiem rosyjskiej wojny hybrydowej. Odnosi się do rosyjskiej taktyki, która ma na celu osłabienie krajów różnymi tajnymi metodami.

„To część rosyjskich operacji wywierania wpływu lub tak zwanej wojny hybrydowej” – powiedział Basikivi. „Może to być sposób Rosji na sianie niepewności i pokazywanie siły”.

READ  Polska wywiera presję na Ukrainę, by wysłała czołgi

Zacytowano także Jukkę Savolainena, dyrektora fińskiego Centrum Doskonałości ds. Wojny Hybrydowej. przez media polskie i szwedzkie Mówi się, że za interwencją w dużej mierze stoi Rosja.

„ISW nie może obecnie samodzielnie zweryfikować przyczyny poziomu zakłócania GPS, ale warto zauważyć, że rosyjskie możliwości EW (wojny elektronicznej) w obwodzie kaliningradzkim mogą mieć znaczący wpływ na Polskę i region bałtycki” – stwierdził zespół doradców.

Podczas konfliktu na Ukrainie wzrosło napięcie z NATO, a niedawno ujawnione niemieckie plany wojskowe sugerowały, że Rosja może zaatakować sojuszników NATO w pobliżu Kaliningradu.

Rosyjskie jednostki walki elektronicznej odegrały kluczową rolę w inwazji na Ukrainę, kierując drony i rakiety poprzez zdalne śledzenie współrzędnych GPS i innych sygnałów elektronicznych, które naprowadzają je na cele.