3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosja podnosi stopy procentowe, wprowadza kontrolę kapitału w celu obrony przed sankcjami

Rosja podnosi stopy procentowe, wprowadza kontrolę kapitału w celu obrony przed sankcjami

(Reuters) – W poniedziałek rosyjski bank centralny ponad dwukrotnie podwoił swoją główną stopę procentową i wprowadził pewne kontrole kapitału, starając się chronić gospodarkę przed bezprecedensowymi sankcjami Zachodu, które zepchnęły rubla do rekordowo niskiego poziomu.

Główna stopa procentowa wzrośnie do 20%, najwyższego poziomu w tym stuleciu, z 9,5%, aby przeciwdziałać ryzyku gwałtownej dewaluacji waluty i rosnącej inflacji, która zagraża oszczędnościom Rosjan. [nL1N2V30GI ]

„Zewnętrzne warunki rosyjskiej gospodarki zasadniczo się zmieniły”, powiedział bank centralny, dodając, że wzrost „zapewni, że oprocentowanie depozytów wzrośnie do poziomów wymaganych do zrekompensowania zwiększonego ryzyka konsumpcji i inflacji”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Władze monetarne nakazały również firmom sprzedaż 80% ich dochodów z wymiany walut, zwiększyły zakres papierów wartościowych, które mogłyby zostać wykorzystane jako zabezpieczenie kredytów, a także tymczasowo zabroniły rosyjskim brokerom sprzedaży papierów wartościowych będących w posiadaniu cudzoziemców. Nie określił papierów wartościowych, których dotyczy zakaz. Czytaj więcej

Gubernator Banku Rosji Elvira Nabiullina przeprowadzi odprawę o godzinie 13:00 GMT.

Środki nadzwyczajne stawiają bank centralny na pierwszej linii frontu, by bronić Rosji przed kampanią zachodnich sojuszników, by izolować ją ekonomicznie w następstwie inwazji Moskwy na Ukrainę.

Sam bank centralny stał się celem ataku, ponieważ Zachód stara się ograniczyć swoją zdolność do rozmieszczenia 640 miliardów dolarów w walutach obcych i rezerwach złota oraz izolować główne rosyjskie banki od sieci finansowej SWIFT, co utrudnia pożyczkodawcom i firmom dokonywanie i otrzymywanie płatności. Czytaj więcej

W poniedziałek rubel spadł o prawie 30% do rekordowego poziomu w stosunku do dolara. Rynek akcji i instrumentów pochodnych pozostawały zamknięte.

Wielka Brytania zakazała w poniedziałek wszelkich transakcji z rosyjskim bankiem centralnym, ministerstwem finansów i funduszem majątkowym i powiedziała, że ​​uniemożliwi to rosyjskim firmom emisję zamiennych papierów wartościowych i instrumentów rynku pieniężnego w Wielkiej Brytanii. Czytaj więcej

READ  Energia termojądrowa, „święty Graal” czystej energii, jest o krok bliżej rzeczywistości

Kroki podjęte w poniedziałek przez rosyjski bank centralny wzmacniają inne działania ogłoszone w niedzielę, w tym zapewnienie, że bank centralny powróci do zakupów złota na rynku krajowym. Uruchomi również nieograniczoną aukcję odkupu i złagodzi ograniczenia dotyczące otwartych pozycji walutowych dla banków.

Minister finansów Anton Siluanov powiedział, że rząd jest gotów w razie potrzeby wzmocnić bazę kapitałową banków komercyjnych.

Pracujesz w bankach?

Rosjanie ustawili się w niedzielnych kolejkach przed bankomatami, obawiając się, że sankcje mogą doprowadzić do niedoborów gotówki i zakłócić płatności.

„Banki w Rosji rozpoczęły już działalność w weekend… inflacja natychmiast gwałtownie wzrośnie, a rosyjski system bankowy prawdopodobnie będzie w tarapatach”, powiedział Jeffrey Halley, starszy analityk rynku w azjatyckiej firmie OANDA.

Analitycy Nomury powiedzieli w notatce dla klientów, że nowe środki odwetowe Zachodu wobec Rosji prawdopodobnie będą miały szersze globalne reperkusje.

„Te sankcje z Zachodu prawdopodobnie zaszkodzą przepływom handlowym z Rosji (około 80% transakcji walutowych obsługiwanych przez rosyjskie instytucje finansowe jest denominowanych w dolarach amerykańskich), co również zaszkodzi perspektywom wzrostu głównych partnerów handlowych Rosji, w tym Europy i prowadzić do presji inflacyjnych. Sądzimy, że większe i niebezpieczeństwo stagflacji”.

Duża firma energetyczna BP otworzyła nowy front w kampanii Zachodu mającej na celu izolację rosyjskiej gospodarki.

Decyzja o rezygnacji z udziałów w państwowej spółce naftowej Rosnieft (ROSN.MM) Kosztujący nawet 25 miliardów dolarów jest to najbardziej agresywny ruch firmy w odpowiedzi na działania Rosji na Ukrainie, które Moskwa nazywa „operacją specjalną”. Czytaj więcej

W centrum uwagi znajdują się również rosyjskie operacje biznesowe innych firm zachodnich. Czytaj więcej

Europejski Bank Centralny, który nadzoruje kredytodawców, powiedział w poniedziałek, że wiele europejskich spółek zależnych Sbierbanku Rosja, które w większości należą do rządu rosyjskiego, upada lub prawdopodobnie upadnie z powodu reputacyjnych kosztów wojny na Ukrainie.

stabilność finansowa

READ  Elon Musk oskarża Bidena o ignorowanie Tesli, mówi, że zrobi słuszną rzecz w Białym Domu

W kilku niedzielnych komunikatach Rosyjski Bank Centralny dążył do zapewnienia stabilności finansowej. Powiedział, że wznowi kupowanie złota na rynku krajowym od 28 lutego.

Powiedział, że klienci banków objętych sankcjami nie będą mogli korzystać ze swoich kart bankowych poza Rosją, a karty wydane przez banki objęte sankcjami nie będą działać w Google Pay ani Apple Pay.

Z dokumentu wynikało, że nakazał uczestnikom rynku odrzucać próby sprzedaży rosyjskich papierów wartościowych przez zagranicznych klientów.

Może to skomplikować plany państwowych funduszy majątkowych w Norwegii i Australii dotyczące zmniejszenia zaangażowania w spółki notowane w Rosji. Czytaj więcej

Chcąc zasilić system finansowy płynnością, bank centralny poinformował, że nie będzie limitu aukcji „odkupu”, która odbędzie się w poniedziałek.

Powiedziała, że ​​system bankowy pozostaje stabilny, karty bankowe działają normalnie, a klienci mają dostęp do swoich pieniędzy.

Bank centralny zapowiedział, że znacznie zwiększy zakres papierów wartościowych, które mogą być wykorzystywane jako zabezpieczenie kredytów banku centralnego i tymczasowo złagodzi ograniczenia dotyczące pozycji walutowych otwartych dla banków po nałożeniu sankcji. Czytaj więcej

W komunikacie podał, że środek, który pozwala bankom z „zewnętrznymi okolicznościami” na utrzymanie pozycji powyżej oficjalnych limitów, będzie obowiązywał do 1 lipca.

Dodała, że ​​bank centralny będzie nadal monitorował zmiany warunków walutowych „w celu zapewnienia normalnego funkcjonowania rynku walutowego i pieniężnego oraz stabilności finansowej instytucji kredytowych”. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Z doniesieniami Reutera w Moskwie. Montaż przez Catherine Evans i Carmel Crimmens

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.