24 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Raport o wynikach ASML za pierwszy kwartał 2024 r

Raport o wynikach ASML za pierwszy kwartał 2024 r

  • Sprzedaż netto: 5,29 miliarda euro (5,62 miliarda dolarów) wobec oczekiwanych 5,39 miliarda euro.
  • Zysk netto: 1,22 miliarda euro w porównaniu do oczekiwanych 1,07 miliarda euro.

Sprzedaż netto spadła o 21,6% rok do roku, a zysk netto o 37,4%. Sprzedaż netto ASML spadła w środku prognoz firmy.

Rezerwacje netto na maszyny ASML, które są uważnie obserwowane, wyniosły w pierwszym kwartale 3,6 miliarda euro, co oznacza spadek o 4% rok do roku, ale o około dwie trzecie w porównaniu z kwartałem grudniowym.

ASML to jedna z najważniejszych na świecie firm produkujących półprzewodniki, produkująca narzędzia zwane maszynami do litografii ekstremalnej UV, które są potrzebne do produkcji najbardziej zaawansowanych chipów na świecie.

W zeszłym roku słaby popyt na elektronikę użytkową, taką jak smartfony i laptopy, uderzył w producentów chipów produkujących półprzewodniki do tych urządzeń. To z kolei doprowadziło do lekkiego osłabienia popytu na sprzęt ASML.

Jednak wielu producentów półprzewodników na całym świecie, takich jak producent układów pamięci Samsung, odnotowuje odbicie popytu.

ASML wcześniej stwierdził, że spodziewa się sprzedaży netto w 2024 r. na poziomie podobnym do roku 2023, i podtrzymał tę prognozę w poniedziałek. ASML odnotował sprzedaż netto w wysokości 27,6 miliarda euro w 2023 roku.

„Nasze prognozy na cały rok 2024 pozostają niezmienione i oczekuje się, że druga połowa roku będzie lepsza niż pierwsza, zgodnie z ciągłym wychodzeniem branży z kryzysu” – stwierdził w oświadczeniu dyrektor generalny ASML, Peter Wennink.

„Postrzegamy rok 2024 jako rok przejściowy, w którym należy kontynuować inwestycje zarówno w zwiększoną wydajność, jak i technologię, aby przygotować się na przełom cyklu”.

Sprzęt ASML kupują najwięksi na świecie producenci chipów, tacy jak Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, Samsung i Intel.

Częścią zwyżkowego trendu ASML jest fakt, że Samsung, TSMC i Intel pracują nad zwiększeniem mocy produkcyjnych w Ameryce, przy wsparciu finansowym z amerykańskiej ustawy Chip and Science Act.

READ  Analityk mówi, że wahanie w handlu bitcoinami (BTC) może sygnalizować powrót „dobrych czasów”

„Myślę, że do 2025 r. te trzy elementy się połączą. Nowe otwarcia, silne trendy sekularne i branża w fazie rozkwitu” – powiedział w nagranym wcześniej wywiadzie wideo Roger Dassin, dyrektor finansowy ASML. .

ASML nie odniósł się jeszcze do żadnego wpływu ograniczeń eksportowych do Chin w pierwszym kwartale.

Pod naciskiem USA rząd holenderski nałożył w czerwcu ubiegłego roku ograniczenia na eksport zaawansowanego sprzętu półprzewodnikowego – w tym maszyn ASML.

Jednak sprzedaż jej systemów do Chin stanowiła 49% całości w pierwszym kwartale, w porównaniu z 39% w czwartym kwartale 2023 r., jak podała firma w dokumencie opublikowanym wraz z wynikami.

ASML wcześniej twierdziło, że ograniczenia eksportowe wpłyną w tym roku od 10% do 15% sprzedaży w Chinach.