13 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosja blokuje przedłużenie sankcji monitorujących Komitet ONZ wobec Korei Północnej  Wiadomości ONZ

Rosja blokuje przedłużenie sankcji monitorujących Komitet ONZ wobec Korei Północnej Wiadomości ONZ

Sankcje nałożone od 2006 r. pozostaną w mocy, ale mandat komisji ekspertów wygaśnie 30 kwietnia.

Rosja wykorzystała swoje prawo weta wobec rezolucji ONZ, aby odnowić utworzenie panelu ekspertów ONZ w celu monitorowania przestrzegania przez Koreę Północną sankcji międzynarodowych.

Rosyjskie posunięcie jest następstwem oskarżeń ze strony Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej i innych krajów, że Pjongjang dostarcza Moskwie broń do wykorzystania w wojnie na Ukrainie.

Panel, który od prawie 20 lat monitoruje przestrzeganie sankcji ONZ nałożonych na północnokoreański program dotyczący broni nuklearnej i rakiet balistycznych, stwierdził w swojej ostatniej aktualizacji z tego miesiąca, że ​​bada doniesienia o transferach broni.

„To prawie jak zniszczenie kamery monitorującej, aby uniknąć przyłapania na gorącym uczynku” – powiedział ambasador Korei Południowej przy ONZ Jungkook Hwang, o wecie Rosji.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba w mediach społecznościowych po wecie określił to posunięcie jako „przyznanie się do winy”.

Chiny wstrzymały się od głosu w czwartek, podczas gdy pozostałe 13 państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ głosowało za uchwałą.

„Dzisiejsze działania Rosji cynicznie podważają międzynarodowy pokój i bezpieczeństwo, a wszystko po to, aby przyspieszyć skorumpowany układ, który Moskwa zawarła z Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller, nazywając Północ jej oficjalną nazwą, czyli Demokratyczną Republiką Ludowo-Demokratyczną Korei.

Komitet dwa razy w roku przedkłada Radzie Bezpieczeństwa swoje sprawozdania i zaleca wprowadzenie środków usprawniających wdrażanie sankcji nałożonych po raz pierwszy w 2006 r. i stopniowo zaostrzanych. Jej kadencja kończy się z końcem kwietnia.

Weto „ponownie pokazuje nieskuteczność Rady Bezpieczeństwa ONZ w stosunkach z Koreą Północną i wyraźnie pokazuje niechęć niektórych stałych członków do wypełniania swoich zobowiązań” – powiedział Leif-Eric Isley, profesor studiów międzynarodowych na Uniwersytecie Kobiet Ewha w Seulu .

Podczas negocjacji nad projektem tekstu Rosja i Chiny bezskutecznie nalegały na umieszczenie w nim warunku corocznego odnawiania reżimu sankcji. W ostatnich latach wzywał oba kraje do złagodzenia sankcji.

READ  Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja wzywają ONZ do zbadania wykorzystania przez Rosję irańskich dronów na Ukrainie z naruszeniem sankcji

Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebenzia powiedział Radzie przed głosowaniem, że kraje zachodnie próbują „udusić” Koreę Północną oraz że sankcje zaczęły tracić na swoim „istotności” i „oderwały się od rzeczywistości”, jeśli chodzi o zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa broni nuklearnej w tym kraju. .

Oskarżył komisję ekspertów o to, że „w coraz większym stopniu staje się zabawką w rękach zachodniego podejścia, przedrukowując stronnicze informacje oraz analizując nagłówki gazet i zdjęcia niskiej jakości”. Dlatego też, stwierdził, „zasadniczo przyznaje, że nie jest w stanie dokonać trzeźwej oceny stanu reżimu sankcji”.

Najnowszy raport komisji został opublikowany na początku tego miesiąca i stwierdza, że ​​Korea Północna „w dalszym ciągu narusza” sankcje, w tym wystrzeliwując rakiety balistyczne i naruszając limity importu ropy. Oprócz rzekomych dostaw broni do Rosji komisja stwierdziła, że ​​bada także dziesiątki podejrzanych cyberataków ze strony Korei Północnej, w wyniku których jej programy zbrojeniowe wyniosły 3 miliardy dolarów.

Zastępca ambasadora USA przy ONZ Robert Wood określił prace komisji jako konieczne i oskarżył Rosję o próbę uciszenia jej „obiektywnych, niezależnych dochodzeń”, ponieważ „zaczęła ona w zeszłym roku zgłaszać rażące naruszenia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ przez Rosję”.

Ostrzegł, że rosyjskie weto zachęci Koreę Północną do dalszego zagrażania bezpieczeństwu światowemu poprzez rozwój „rakiet balistycznych dalekiego zasięgu i wysiłki mające na celu uniknięcie sankcji”.

Moskwa odrzuciła zarzuty jakoby kupuje broń od Pjongjangu, który pomimo sankcji w dalszym ciągu opracowuje nową broń, i przeprowadziła w ostatnich miesiącach kilka testów, w tym w zeszłym tygodniu, kiedy testowała silnik na paliwo stałe dla „nowego typu średniego zasięgu” .” Pocisk hipersoniczny.

Przed głosowaniem Stany Zjednoczone i Korea Południowa utworzyły grupę zadaniową, której celem jest uniemożliwienie Korei Północnej nielegalnych zakupów ropy. Na mocy sankcji ONZ Pjongjang ogranicza się do importu czterech milionów baryłek ropy naftowej i 500 000 baryłek produktów rafinowanych rocznie.

READ  Stany Zjednoczone twierdzą, że Chiny dostarczają Rosji silniki rakietowe i drony

Ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ Barbara Woodward powiedziała: „Komitet poprzez swoją pracę mającą na celu ujawnienie nieprzestrzegania sankcji był dla Rosji uciążliwy”. „Ale chcę jasno powiedzieć Rosji: system sankcji pozostaje w mocy, a Wielka Brytania w dalszym ciągu zobowiązuje się do pociągania Korei Północnej do odpowiedzialności za jej przestrzeganie”.

W sierpniu Rosja wykorzystała swoje weto, aby zakończyć mandat grupy ekspertów ONZ w Mali, która oskarżyła powiązanych z Moskwą najemników Wagnera o udział w powszechnych naruszeniach.