Według polskiego operatora energetycznego śmiertelnie silne wiatry, które nawiedziły w zeszłym tygodniu, ustanowiły rekordowy poziom energetyki wiatrowej, który pokrywa 30% zapotrzebowania Polski na więcej energii elektrycznej z węgla.
WARSZAWA, Polska – Śmiertelnie silne wiatry, które w zeszłym tygodniu nawiedziły północną Europę, stworzyły dla Polski rekordową energetykę wiatrową, która może zaspokoić 30% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną z węgla – poinformował w poniedziałek operator sieci energetycznej w Polsce.
Kiedy w środę wieczorem nadeszła burza, Maciej Wapiński z Polskiego Systemu Elektroenergetycznego, PSE, powiedział agencji Associated Press, że „zarejestrowaliśmy produkcję energii z około 6700 MW farm wiatrowych”.
W Polsce, kraju 38 mln UE, zapotrzebowanie w tym czasie wynosiło około 24 000 MW, co oznacza, że „farmy wiatrowe pokrywają prawie 30% zapotrzebowania” – napisał Vapinsky w e-mailu.
PSE zapewniają dystrybucję energii elektrycznej na terenie całej Polski.
Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, mówi, że przeciętnie farmy wiatrowe zaspokajają około 10% rocznego zapotrzebowania energetycznego Polski i podkreślił, że energia jest bardzo wysoka.
Jednak w ciągu weekendu burza nasiliła się, niszcząc połączenia energetyczne i wyłączając automatycznie niektóre turbiny ze względów bezpieczeństwa, powodując, że turbiny wiatrowe osiągnęły rekordowy poziom o połowę, powiedział Wapiński.
Energia odnawialna stanowi około 25% miksu energetycznego Polski i rośnie, zwłaszcza w sektorach wiatrowym i słonecznym. W efekcie zmniejsza się udział węgla kamiennego i brunatnego, ale nadal 65% produkcji energii w Polsce.
Podczas ostatnich burz cztery osoby zginęły, a co najmniej dziewięć zostało rannych w tak zwanym polskim tsunami.
——
Śledź wszystkie wiadomości AP dotyczące zmian klimatycznych na https://apnews.com/hub/climate.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35