29 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kreml twierdzi, że Rosja uzna dwa separatystyczne regiony na Ukrainie: bezpośrednie aktualizacje

Kreml twierdzi, że Rosja uzna dwa separatystyczne regiony na Ukrainie: bezpośrednie aktualizacje

kredyt…Tyler Hicks/The New York Times

Wysocy urzędnicy amerykańscy powiedzieli w poniedziałek, że rosyjska inwazja na Ukrainę jest nieuchronna w obliczu ciągłych ruchów wojsk, propagandy i wrogiego języka Moskwy, wskazując na ponure oczekiwania na szczyt między prezydentem Bidenem a prezydentem Władimirem Putinem w nadchodzących dniach.

Jake Sullivan, doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, powiedział w programie „Today Show” NBC, że prezydent jest gotów „włożyć dodatkowy wysiłek w dyplomację”, ale dodał, że „każda wskazówka, jaką widzimy teraz w terenie, jeśli chodzi o zachowanie Siły rosyjskie są takie, że faktycznie przygotowują się do poważnego ataku na Ukrainę.

Putin spotęgował napięcie w poniedziałek rano podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa, ogłaszając, że do końca dnia zdecyduje, czy uznać dwa odrębne regiony ukraińskie za niepodległe państwa. W tym samym czasie w rosyjskich mediach pojawiły się zarzuty o napaści sił ukraińskich, oskarżenia, którym ukraińscy dowódcy wojskowi stanowczo zaprzeczają.

Urzędnicy amerykańscy wielokrotnie oczekiwali, że rosyjska armia przeprowadzi fałszywe ataki na swoje siły, aby dać Putinowi pretekst do rozpoczęcia wojny.

Biden zgodził się w niedzielę „w zasadzie” z propozycją francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, aby zorganizować szczyt z Putinem. Jednak kilku urzędników Białego Domu powiedziało, że takie spotkanie w nadchodzących dniach było w najlepszym razie „teoretyczne” i nie miałoby miejsca, gdyby siły rosyjskie przekroczyły granicę z Ukrainą.

Dwóch wyższych urzędników administracji powiedziało w poniedziałek, że w ciągu jednej nocy nie nastąpiła zmiana w tym myśleniu i że nie było dyskusji na temat formatu, czasu ani miejsca tego spotkania.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow również zbagatelizował bezpośrednie perspektywy szczytu, mówiąc w poniedziałek, że „zanim się spotkamy, zwłaszcza w tak upalną pogodę, ważne jest, aby zrozumieć, jak przebiegną te szczyty i spotkania”.

READ  Polska bada podniesienie proputinowskiego sztandaru podczas protestu rolników – DW – 21.02.2024

Dla Bidena pomysł szczytu mógł świadczyć o chęci przyjęcia dyplomacji, a nie wojny. Ale spotkanie na wysokim szczeblu z Putinem jest obarczone ryzykiem, zwłaszcza jeśli Rosja przystąpi do kolejnej inwazji. I niewiele Biden może zrobić dla Putina bez pozorów, że porzuci w tym procesie Ukrainę lub sojuszników z NATO – coś, czego Stany Zjednoczone powiedziały, że nie zrobią.

Spotkania na szczycie są zwykle wysoce zaprojektowanymi wydarzeniami, których wyniki są negocjowane z wyprzedzeniem. Dlatego w najlepszym razie żadne spotkanie między dwoma prezydentami nie mogło się odbyć do czasu sekretarza stanu Anthony’ego J.

Wysocy urzędnicy zachodni poinformowali w poniedziałek, że siły rosyjskie otaczające Ukrainę szybko przemieszczają się na pozycje, na których przygotowują się do ataku, gdy tylko zostanie wydany rozkaz. Powiedzieli, że liczba rosyjskich sił otaczających Ukrainę wzrasta, z około 110 grupami taktycznymi, składającymi się z około 1000 żołnierzy każda.

Około dwie trzecie tych grup znajduje się w promieniu 50 kilometrów od granicy z Ukrainą, a około połowa tych grup została rozmieszczona taktycznie poza miejscami zbiórki, gotowa do ataku, poinformowali urzędnicy.