7 grudnia, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kanada wycofuje dziesiątki dyplomatów z Indii w związku ze sporem dotyczącym zabójstwa Sikhów

Kanada wycofuje dziesiątki dyplomatów z Indii w związku ze sporem dotyczącym zabójstwa Sikhów

Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest

Kanada wycofała kilkudziesięciu dyplomatów z Indii po tym, jak nie udało im się rozwiązać sporu związanego z zarzutami Ottawy, jakoby New Delhi mogło być zamieszane w zabójstwo obywatela Kanady.

Minister spraw zagranicznych Kanady Mélanie Jolie powiedziała w czwartek, że Ottawa wycofała 41 z 62 dyplomatów w kraju. Kanada i Indie negocjują los dyplomatów od tygodni po tym, jak Indie wyznaczyły termin ich wycofania na 10 października.

„Financial Times” donosił wcześniej, że w zeszłym miesiącu Jolie odbyła w Waszyngtonie tajne spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Indii S. Jaishankarem, ale obu stronom nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie zezwolenia kanadyjskim dyplomatom na pozostanie w Indiach.

W czwartkowe popołudnie Jolie potwierdziła na konferencji prasowej, że dyplomaci opuścili Indie. Powiedziała, że ​​Ottawa je wycofała po tym, jak New Delhi oświadczyło, że utracą immunitet dyplomatyczny ze skutkiem od 20 października.

„Jednostronne odebranie przywilejów i immunitetów dyplomatycznych jest sprzeczne z prawem międzynarodowym. Stanowi jawne naruszenie Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych, a grożenie takim jest nieuzasadnione i stanowi eskalację” – stwierdziła Jolie.

Jolie nie chciała powiedzieć, czy fakt przedłużenia przez Indie pierwotnego terminu do 10 października oznaczał, że obie strony poczyniły w pewnym momencie pewne postępy w rozmowach, łącznie ze spotkaniem z Jaishankarem.

„Myślę, że dyplomacja jest zawsze lepsza, gdy pozostaje prywatna” – powiedziała.

Jolie powiedziała, że ​​Kanada zawiesiła działalność swoich trzech konsulatów w Indiach – Bombaju, Bengaluru i Chandigarh – w związku z wycofaniem się obywateli. 41 dyplomatom, którzy wyjechali, towarzyszyły 42 osoby na ich utrzymaniu.

New Delhi powołało się na Konwencję wiedeńską, która stanowi ramy stosunków dyplomatycznych, kiedy oznajmiło Ottawie, że chce „parytetu” pod względem liczby i stopni dyplomatów, jakie każdy kraj ma w drugim.

READ  Aktualizacja na żywo z Ukrainy: Rosja zdobywa terytorium, straty zbierają żniwo

Ottawa ma więcej dyplomatów w Indiach niż New Delhi w Kanadzie ze względu na obecność dużego wydziału konsularnego, który rozpatruje wizy dla rodzin około 1,3 miliona Kanadyjczyków, którzy powołują się na indyjskie dziedzictwo.

„Jeśli pozwolimy na złamanie zasady immunitetu dyplomatycznego, żaden dyplomata na świecie nie będzie bezpieczny. Z tego powodu nie podejmiemy działań odwetowych” – powiedziała Jolie w czwartek.

Awantura wybuchła w zeszłym miesiącu po tym, jak premier Kanady Justin Trudeau stwierdził, że istnieją „wiarygodne zarzuty”, jakoby Indie mogły być zamieszane w zabójstwo w Vancouver Hardeepa Singha Nigara, przywódcy sikhijskiego, który był częścią ruchu domagającego się niepodległego państwa sikhijskiego w Vancouver . Indie.

Indie określiły zarzuty Kanady podniesione przez Trudeau w rozmowie z premierem Indii Narendrą Modim na sierpniowym szczycie G20 w New Delhi jako „śmieszne”. Prezydent USA Joe Biden również poruszył tę kwestię z przywódcą Indii.

Indie wielokrotnie powtarzały, że Kanada nie pokazała im żadnych dowodów. „Financial Times” donosił wcześniej, że urzędnicy kanadyjscy, którzy udali się do Indii w celu omówienia tej sprawy, przedstawili dowody jedynie ustnie ze względu na obawy dotyczące ujawnienia informacji na temat gromadzenia danych wywiadowczych.

W czwartek Jolie nie chciała powiedzieć, czy Kanada przedstawiła Indiom dowody, twierdząc jedynie, że „wymieniono informacje”.

Królewska Kanadyjska Policja Konna kontynuuje śledztwo w sprawie zabójstwa Al-Najjara.