1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Putin i Erdogan spotykają się i wykazują współpracę, ale postęp w sprawie umowy zbożowej jest niewielki

Putin i Erdogan spotykają się i wykazują współpracę, ale postęp w sprawie umowy zbożowej jest niewielki

Rustam Omerow, mianowany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego kolejnym ministrem obrony, będzie nadzorował armię ukraińską biorącą udział w jednych z najzaciętszych bitew wojny z Rosją. Ale jego przeszłość nie jest wojskowa.

Zamiast tego mianowanie Omerowa, byłego dyrektora ds. komunikacji, uwydatnia inny aspekt wysiłków wojennych Ukrainy: zarządzanie ogromnym budżetem wojskowym.

Ogłaszając w niedzielę swoją decyzję, Zełenski był zwięzły i nie podał szczegółów dotyczących swojego wyboru. „Pan Umarow nie potrzebuje dalszego przedstawiania” – powiedział.

Jednak Ukraina wydaje obecnie około połowy swojego budżetu narodowego na bezpieczeństwo i obronę, a jej zachodni sojusznicy wyrazili obawy, że pieniądze będą marnowane na korupcję. Zmiana w Ministerstwie Obrony następuje po serii rewelacji na temat źle zarządzanych kontraktów na broń i podstawowe artykuły, takie jak żywność i kurtki zimowe.

Omerow (41 l.), członek grupy etnicznej Tatarów krymskich i ma zostać pierwszym muzułmańskim ministrem rządu Ukrainy, przed kandydowaniem do parlamentu w 2019 r. założył firmę inwestycyjną. W parlamencie przewodniczył komisji mającej nadzorować wykorzystywanie przez Ukrainę cudzoziemców. pomocy, a latem ubiegłego roku przewodniczył odrębnej komisji monitorującej zagraniczne darowizny broni.

Grupy antykorupcyjne uznały mianowanie przez Zełenskiego ministra posiadającego kompetencje finansowe i antykorupcyjne w celu wzmocnienia armii poprzez załatanie przecieków w wydatkach na cele wojskowe jako krok mile widziany i spóźniony.

Przez ostatni rok pan Omerow był dyrektorem Funduszu Majątku Państwowego Ukrainy, który jest odpowiedzialny za prywatyzację majątku państwowego. W pierwszym kwartale 2023 roku Fundusz Zanotował najwyższe przychody od 10 latPrawie 24 mln dolarów zarobiła na aukcji majątku państwowego, w tym portu handlowego Ust-Donajsk w obwodzie odeskim.

Zastępca pana Omerowa w Funduszu Nieruchomości Oleksandr Fiodoriszin powiedział w wywiadzie, że w ministerstwie bardziej niż doświadczenie wojskowe potrzebne jest zarządzanie finansami i że „głębokie doświadczenie” pana Omerowa w księgowości i finansach pomoże w wysiłkach wojennych .

READ  Brytyjska policja spotyka się z reakcją na protesty przeciwko monarchii podczas koronacji

Fedorishin powiedział, że prawdopodobnie będzie zabiegał o zmiany, które sprawią, że kontraktowanie w ministerstwie będzie bardziej przejrzyste, na wzór tych, które wprowadził w Funduszu Nieruchomości.

Witalij Szabunin, dyrektor Centrum Antykorupcyjnego, powiedział, że nominacja była „prawdopodobnie najlepszą decyzją prezydenta”, ponieważ Omerow zręcznie kierował agencją prywatyzacyjną, filarem rządu nękanym korupcją i wykorzystywaniem poufnych informacji.

Chociaż Omerow jest członkiem opozycyjnej partii politycznej, od czasu rosyjskiej inwazji na pełną skalę w lutym 2022 r. piastował kilka kluczowych stanowisk rządowych. Był głównym negocjatorem Ukrainy w sprawie umowy zbożowej na Morzu Czarnym i głównym negocjatorem w negocjacjach. Wymiana więźniów.

Pan Omerow jest parlamentarzystą partii politycznej Holos, która jest przeciwnikiem partii Sługa Narodu Zełenskiego. Pełnił funkcję głównego negocjatora Ukrainy podczas rozmów pokojowych z rosyjskimi dyplomatami w pierwszych miesiącach wojny i był jedną z kilku osób, w tym rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza, u którego podobno wystąpiły objawy związane z zatruciem przed negocjacjami w Stambule w marcu . ostatni rok.

Od czasu nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję w 2014 r. Tatarzy krymscy są prześladowani, a pan Omerow dał jasno do zrozumienia, że ​​zgadza się z Zełenskim w sprawie odmowy oddania Rosji jakiegokolwiek terytorium Ukrainy. Dodał, że Krym i region Donbasu we wschodniej Ukrainie to „nasze czerwone linie”. Oficjalna agencja informacyjna tureckiej Anatolii „Nie porzucimy naszych ludzi ani naszej ziemi” – dodał w zeszłym roku.

Na Ukrainie jego tatarskie korzenie zwróciły uwagę jako ukłon w stronę polityków i decydentów w Europie i Stanach Zjednoczonych, którzy zaproponowali Ukrainie oddanie Krymu w zamian za pokój. Ukraińscy komentatorzy zwracali uwagę, że trudniej byłoby poprosić Tatarów krymskich o wydanie półwyspu.

Podobnie jak wielu Tatarów, Omerow urodził się w Uzbekistanie, gdzie jego rodzina żyła na wygnaniu po wypędzeniu Tatarów z Krymu przez Stalina, co było dla Tatarów niesprawiedliwością w porównaniu z obecnymi prześladowaniami pod okupacją rosyjską.

READ  Przywódcy Afryki Zachodniej postawili siły zbrojne w „pogotowiu”, aby stawić czoła zamachowi stanu w Nigrze

Waleria Hopkins Przyczynił się do raportów.