24 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Przyjaciel polskiego pomocnika pamięta „bohatera” zabitego w izraelskim nalocie w Gazie

Przyjaciel polskiego pomocnika pamięta „bohatera” zabitego w izraelskim nalocie w Gazie

„Dla mnie jest bohaterem” – powiedział w wywiadzie dla agencji Reuters Christoph Putra.

Putra i Sopol przyjaźnią się od dzieciństwa. Dorastali razem w Przemyślu, w południowo-wschodniej Polsce, gdzie mieszkali blisko siebie i razem grali w piłkę nożną w tej samej drużynie.

„Zawsze mówił, jeśli nie on, to kto? Ktoś musi tam pojechać, ktoś musi pomóc tym ludziom” – powiedział Putra o pracy niesienia pomocy swojemu przyjacielowi.

Putra powiedziała, że ​​pasja Sobola do wolontariatu zaczęła się, gdy Przemyśl został zalany uchodźcami uciekającymi przed konfliktem transgranicznym związanym z inwazją Rosji na Ukrainę na pełną skalę w 2022 roku.

Zgłosił się jako wolontariusz na Ukrainie i w Turcji po trzęsieniu ziemi w 2023 r., które spustoszyło znaczną część południa kraju.

Polski premier Donald Tusk powiedział w środę, że śmierć pracowników organizacji humanitarnych i oświadczenia izraelskich urzędników – które wielu Polaków uznało za podżegające – wywołały „zrozumiały gniew” i napięły stosunki z Izraelem.

Ambasador Izraela w Polsce Yaakov Livneh powiedział: „Izrael wielokrotnie wyrażał nasz głęboki smutek, żal i kondolencje z powodu tragicznej śmierci pracowników kuchni World Central, w tym Damiana Sobola”.

Dla Putry ból po śmierci przyjaciela jest dotkliwy.

„To boli. To boli, ponieważ Damian poszedł tam, aby pomagać ludziom i nakarmić tych ludzi” – powiedziała. „Pojechał tam… aby dać im nadzieję, że wszystko się poprawi, że wszystko się poprawi. I ta wiara również została mu odebrana.”

(Raport: Anna Lubovicka i Carol Badohl; tekst: Alan Charlish; redakcja: Aurora Ellis)

Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich treść.

READ  Zdaniem Kaczyńskiego z Polski podważa to pierwotną suwerenność prawa UE