22 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Protestujący wyrazili oburzenie z powodu przebywania francuskiej firmy w Rosji

Protestujący wyrazili oburzenie z powodu przebywania francuskiej firmy w Rosji

WARSZAWA, Polska (AP) – Mężczyzna w rosyjskim mundurze wojskowym powitał sklepikarzy przy wejściu do dużego sklepu osiedlowego w stolicy Polski i podziękował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi za finansowanie wojny na Ukrainie..

Jego pierś ozdobiona jest wisiorkami, jak demonstruje polski działacz Arkadiusz Szczurek w warszawskim sklepie Leroy Merlin, gdzie kupujący gromadzą się, by kupić rośliny i sprzęt ogrodniczy wraz z nadejściem wiosny. Niektórzy sklepikarze wrócili, by udać się gdzie indziej. Inni byli obojętni lub rozdrażnieni.

„Miliony Ukraińców jest zmuszanych do ucieczki przed bombami i ostrzałem, a (i) ludzie umierają” – powiedziała na wiecu ukraińska aktywistka Natalia Panchenko. „Ale nadal prowadzą interesy i nie mają problemu z finansowaniem wojny”.

To ostatni protest w Polsce przeciwko decyzji Leroy Merlin o kontynuowaniu działalności 112 sklepów w Rosji, pomimo zamknięcia działalności przez kilka zachodnich firm. Tam. Leroy Merlin nie będzie komentował niczego poza stwierdzeniem, że nie jest odpowiedzialny za wojnę. Musieli zdecydować, czy odejść, czy pozostać w jednej z najbardziej popularnych zagranicznych firm w Rosji, szkodząc ich reputacji.

To bolesny wybór dla firm z krajów takich jak Francja i Włochy, które prowadzą szeroko zakrojony biznes w Rosji i mają swoją wizję przyszłego handlu po wojnie. Jednak wiele firm z dużymi udziałami w Rosji odeszło i nadal walczą o wiązanie końca z końcem.

McDonald’s zamyka 850 sklepów w Rosji W marcu, ale nadal wypłacił 62.000 pracowników. Sieć fast foodów poinformowała, że ​​traci 55 milionów dolarów miesięcznie na sprzedaży z Rosji i że z powodu zamykania sklepów straci zapasy o wartości 100 milionów dolarów. Firma energetyczna Shell twierdzi, że pozyskuje 3,9 miliarda dolarów Konkurent PP powiedział, że wycofanie się z rosyjskiego producenta energii Rosnieft’ wymagałoby 25,5 miliardów dolarów opłat z góry, aby zrekompensować koszty pozostawienia inwestycji w Rosji.

READ  Polska Litwa Rosja granica | Międzynarodowy

Inne firmy nadal do pewnego stopnia działają w Rosji. PepsiCo, Nestle i producent farmaceutyczny Johnson & Johnson nadal oferują podstawowe produkty, takie jak leki i odżywki dla niemowląt, jednocześnie wstrzymując podstawową sprzedaż. Włoski producent opon Pirelli i duński browar Carlsberg Twierdzą, że są wystarczająco aktywni, by wspierać swoich rosyjskich robotników.

Leroy Merlin to jedna z najbardziej lukratywnych zagranicznych firm w Rosji, posiadająca takie sklepy jak Home Depot. Twierdzi, że pomogła ukraińskim uchodźcom, w tym pracownikom. Grupa Adeo, spółka macierzysta z siedzibą w Paryżu, nie odpowiedziała na prośby o komentarz.

Takie francuskie firmy, które prowadzą znaczącą działalność w Rosji, są odosobnione Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński wspierał wysiłki wojenne Rosji. W marcowym przemówieniu we francuskim parlamencie wspomniał o producencie samochodów Renault, Leroyu Merlinie i dwóch innych sprzedawcach z grupy Adeo: sieci supermarketów Auchan i sieci zabawek Decathlon.

Wkrótce Renault i Decathlon powiedzieli, że zatrzymają działalność w Rosji, ale Leroy Merlin i Achan pozostali.

Dla wielu na Ukrainie Leroy Merlin zamknął swoje sześć sklepów w środku bombardowań, co wydaje się zdradą. Polska, która graniczy z Ukrainą, była przez wielu szeroko krytykowana za przyjmowanie większej liczby uchodźców niż jakikolwiek inny kraj.

Polska jest członkiem NATO, ale obawia się, że może stać się celem odrodzonych aspiracji kolonialnych Kremla, zwłaszcza jeśli Rosja wygra na Ukrainie.

Dominic Kachiorovsky, czołowy organizator ruchu bojkotowego Leroy Merlin w Polsce, uważa, że ​​zawieszenie działalności firmy, która jest głównym podatnikiem w Rosji, jest jedną z niewielu konkretnych rzeczy, które zwykli ludzie mogą zrobić, aby wpłynąć na wynik wojny.

„Jeżeli my jako narody zachodnie wspieramy firmy, które pozostają w Rosji, w końcu zapłacimy Putinowi, aby nas zajął” – powiedział. „Nie wierzę, że mój naród, Polacy, potrafią tak małe podobieństwo do wybrania innego sklepu kilka kilometrów dalej podczas ludobójstwa”.

READ  Ihienacho odmawia wjazdu do Polski, ponieważ paszport wydaje plany Ligi Europejskiej Leicester

Podczas pikietowania w ubiegły weekend aktywiści trzymali plakat kontenera z zielonym logo Leroya Merlina, nazywając go „czołgiem na zwłoki” z komunikatem „Leroy wspiera rosyjską inwazję Kremla”.

Został zaprojektowany przez artystę Bartłomieja Kiełbowicza, a Leroy Merlin stworzył fałszywe etykiety do naklejania na sklepowe półki, w tym miotłę i szufelkę, aby „wymazać przestępczość”. Młotek ma jeszcze jedno – „za morderstwo”.

Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Forum Ekonomicznego, powiedział, że pełny efekt protestów wkrótce będzie znany, ale ruch monitoringu aplikacji na ulicach pokazał, że ruch do sklepów Leroy Merlin, Auchan i Decathlon jest niewielki. Polska bankowa analiza płatności kartą pokazuje spadek zakupów.

Kubiciak uważa jednak, że będzie to również napędzane przez ceny konsumenckie, ponieważ historycznie ruchy bojkotowe z czasem stracą na sile, a Polacy zmierzą się z ponad 12% inflacją. Ponad wszystko. Wszyscy trzej francuscy detaliści słyną z konkurencyjnych cen.

Reakcja polskich sklepikarzy na protesty była mieszana.

Wiesław Bobowik, 64-letni nauczyciel, powiedział, że bojkot jest absurdalny i nie zmusza go do robienia zakupów nigdzie indziej.

„Zamierzam skrzywdzić Francuzów, to nasi przyjaciele”, powiedział, ładując rośliny doniczkowe i duże gliniane torby do bagażnika swojego samochodu. „Dlaczego powinienem to zrobić?”

Aktywiści zachęcają ludzi, by nie robili zakupów w Achan. Ale Cashierovsky powiedział, że ruch koncentruje się na Leroy Merlin, drugiej najlepiej zarabiającej rosyjskiej firmie zagranicznej do 2020 roku, po zaprzestaniu inwestycji przez producenta papierosów Philip Morris International. Achan był na 6 miejscu.

Ale ruch, jak twierdzi, jest większy niż Leroy Merlin.

„Wszystkie inne firmy traktują je jako przykład” – powiedział. „Jeśli wygrają we współpracy z Putinem, wszyscy kluczowi gracze powrócą do Rosji”.

___

Colin Barry w Mediolanie, Anne de Innocencio w Nowym Jorku, De-Ann Durbin w Detroit i Kelvin Chan w Londynie przyczynili się do powstania raportu.

READ  Anand wygrywa szybką porcję: 2022 Superbed Rapid & Blitz Polska, dzień 3