1 października, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Prezydent Ukrainy Zełenski prowadzi rozmowy z sekretarzem generalnym ONZ, przywódcą Turcji

Prezydent Ukrainy Zełenski prowadzi rozmowy z sekretarzem generalnym ONZ, przywódcą Turcji

Lwów, Ukraina (AFP) – Prezydent Turcji i szef Organizacji Narodów Zjednoczonych spotkali się w czwartek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który podjął ryzykowną próbę uspokojenia trwającej prawie sześć miesięcy wojny, omówienia tak bardzo potrzebnego eksportu zboża i zajęcia się kwestią bezpieczeństwa Największy kraj Europy. Elektrownia atomowa pośród walk.

Wiec, który odbył się z dala od linii frontu w zachodnioukraińskim mieście Lwowie, w pobliżu granicy z Polską, był pierwszą wizytą na Ukrainie tureckiego Recepa Tayyipa Erdogana od wybuchu wojny, a drugą Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa. .

Erdogan pozycjonuje się jako mediator w wysiłkach na rzecz powstrzymania walk, które wybuchły, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę. Chociaż Turcja jest członkiem NATO, jej niestabilna gospodarka jest uzależniona od handlu z Rosją, a kraj ten próbował obrać kurs pośredni.

Tymczasem co najmniej 11 osób zginęło, a 40 zostało rannych na polu bitwy w intensywnym ostrzale rosyjskich rakiet na ukraiński region Charkowa w środę wieczorem i w czwartek rano, podały ukraińskie władze.

Rosyjskie wojsko twierdziło, że zaatakowało obcą bazę najemników w Charkowie, zabijając 90 osób. Ze strony ukraińskiej nie było natychmiastowych komentarzy.

Rosnące napięcia międzynarodowe Rosja rozmieściła samoloty bojowe z najnowszymi rakietami naddźwiękowymi w obwodzie kaliningradzkim, enklawie otoczonej przez dwa państwa NATO.

Rzecznik ONZ Stephane Dujarric powiedział, że trzej przywódcy będą rozmawiać o kontrolowanym przez Rosję reaktorze atomowym Zaporoż na południu Ukrainy. Moskwa i Kijów oskarżyły się nawzajem o zbombardowanie kompleksu, a walki wzbudziły obawy o katastrofę nuklearną.

W swoim nocnym wystąpieniu wideo w środę Zełenski powtórzył swoje żądanie, aby rosyjskie wojsko opuściło fabrykę, podkreślając, że tylko „absolutna przejrzystość i kontrola sytuacji” m.in. przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej ONZ może zagwarantować bezpieczeństwo nuklearne.

Generał broni Igor Kirilłow, dowódca sił ochrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej armii rosyjskiej, oskarżył siły ukraińskie o planowany atak na fabrykę w piątek podczas wizyty Guterresa na Ukrainie, aby oskarżyć Rosję o terroryzm nuklearny. Ukraina zdecydowanie zaprzeczyła atakowaniu stacji.

miniatura wideo na youtube

Kirillov powiedział, że awaria w zakładzie może doprowadzić do „wyrzucenia materiałów radioaktywnych do atmosfery i ich rozproszenia na setki kilometrów”.

READ  CDC bada pierwszy podejrzany przypadek małpiej ospy w Gruzji - WSB-TV 2

Na początku tego miesiąca Erdogan spotkał się w Rosji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, aby omówić walkę. W zeszłym miesiącu Turcja i ONZ pomogły w zawieraniu umów, które utorowały Ukrainie drogę do eksportu 22 milionów ton kukurydzy i innych zbóż, które utknęły w portach Morza Czarnego od czasu inwazji Rosji 24 lutego. Porozumienia miały również na celu usunięcie barier w eksporcie rosyjskiej żywności i nawozów na rynki światowe.

Wojny i zakazy eksportu znacznie zaostrzyły światowy kryzys żywnościowy, ponieważ Ukraina i Rosja są głównymi dostawcami zboża i innych produktów rolnych. Kraje rozwijające się zostały szczególnie mocno dotknięte niedoborami i rosnącymi cenami, a Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła, że ​​kilka krajów afrykańskich jest zagrożonych głodem.

Ale nawet z tą umową udało się niewielu ukraińskim eksportom zboża. Ministerstwo Obrony Turcji poinformowało, że od czasu zawarcia umowy z ukraińskich portów wysłano ponad 622 000 ton zboża.

Dyskusje o całkowitym zakończeniu wojny, która zabiła niezliczone tysiące i zmusiła ponad 10 milionów Ukraińców do opuszczenia swoich domów, nie przyniosły niczego istotnego.

W marcu Turcja była gospodarzem rozmów w Stambule między negocjatorami rosyjskimi i ukraińskimi, ale próby zakończenia działań wojennych nie powiodły się, a obie strony obwiniały się nawzajem.

Erdogan zaangażował się w delikatny balans, utrzymując dobre stosunki zarówno z Rosją, jak i Ukrainą. Turcja dostarczyła Ukrainie drony, które odegrały ważną rolę w powstrzymywaniu rosyjskich postępów na początku konfliktu, ale z powodu wojny zrezygnowała z przystąpienia do zachodnich sankcji przeciwko Rosji.

Turcja stoi w obliczu poważnego kryzysu gospodarczego, z oficjalną inflacją bliską 80%, i jest coraz bardziej zależna od Rosji pod względem handlu i turystyki. Rosyjski gaz pokrywa 45% potrzeb energetycznych Turcji, a Rosyjska Agencja Atomowa buduje pierwszą w Turcji elektrownię atomową.

Sinan Ulgen z EDAM ze Stambułu uważa, że ​​polityka dyplomatyczna Turcji jest „proukraińska, ale nie antyrosyjska”.

READ  Eksperci twierdzą, że Putin mógł przecenić swoją rękę w inwazji na Ukrainę: „ogromna błędna kalkulacja”

„Turcja myślała, że ​​nie ma luksusu całkowitego odizolowania Rosji” – powiedział Ulgen, zauważając, że Turcja potrzebuje również wsparcia Rosji w Syrii, aby uniknąć nowego kryzysu uchodźczego.

___

Susan Fraser zgłosiła się z Ankary w Turcji. Robert Badendyk przyczynił się ze Stambułu.

___

Śledź relacje AP z wojny na https://apnews.com/hub/russia-ukraine