7 grudnia, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Premier Węgier mówi, że Ukraina jest „lata świetlne” od zaproszenia do UE

Premier Węgier mówi, że Ukraina jest „lata świetlne” od zaproszenia do UE

Węgierski premier Powiedział W sobotnich komentarzach Ukraina jest „lata świetlne” od zaproszenia do Unii Europejskiej.

Według Associated Press na odbywającym się co pół roku kongresie swojej partii Viktor Orban powiedział, że on i jego rząd sprzeciwią się grudniowym rozmowom na temat zaproszenia Ukrainy do rozpoczęcia negocjacji członkowskich.

Orban powiedział: „Naszą misją będzie sprostowanie fałszywej obietnicy rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą, ponieważ Ukraina jest teraz lata świetlne od Unii Europejskiej”.

Orban zagroził wycofaniem swojego wsparcia dla Ukrainy w świetle toczącej się w przeszłości wojny z Rosją dotyczącej traktowania przez nią etnicznych Węgrów. Powiedział prawodawcom, że protestuje przeciwko ustawie z 2017 r. ograniczającej Węgrom mówienie w ich języku, twierdząc, że Węgry nie będą wspierać Ukrainy w kwestiach międzynarodowych „do czasu przywrócenia poprzednich przepisów” we wrześniu.

Dodał, że w wojnie między Ukrainą a Rosją „Węgry robią wszystko dla pokoju”.

Dodał: „Ale niestety wojna rosyjsko-ukraińska trwa, a jej ofiarami są dziesiątki tysięcy ludzi” – wynika z tekstu przemówienia opublikowanego przez węgierskie media. „Dyplomaci muszą odzyskać kontrolę z rąk żołnierzy, w przeciwnym razie na próżno kobiety będą czekać, aż ich synowie, ojcowie i mężowie wrócą do domu”.

Orbán jest także jednym z jedynych sojuszników prezydenta Rosji Władimira Putina w Unii Europejskiej. Powiedział także, że negocjacje w sprawie dopuszczenia Ukrainy do Unii Europejskiej nie powinny rozpoczynać się, gdy kraj jest w stanie wojny.

Przyczyniła się do tego agencja Associated Press.

Prawa autorskie 2023 Nexstar Media Inc. wszystkie prawa są zachowane. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, przepisywany ani redystrybuowany.

READ  6 kluczowych pytań przed polskimi wyborami - Politico