30 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Premier Węgier mówi, że Ukraina jest „lata świetlne” od zaproszenia do UE

Premier Węgier mówi, że Ukraina jest „lata świetlne” od zaproszenia do UE

Węgierski premier Powiedział W sobotnich komentarzach Ukraina jest „lata świetlne” od zaproszenia do Unii Europejskiej.

Według Associated Press na odbywającym się co pół roku kongresie swojej partii Viktor Orban powiedział, że on i jego rząd sprzeciwią się grudniowym rozmowom na temat zaproszenia Ukrainy do rozpoczęcia negocjacji członkowskich.

Orban powiedział: „Naszą misją będzie sprostowanie fałszywej obietnicy rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą, ponieważ Ukraina jest teraz lata świetlne od Unii Europejskiej”.

Orban zagroził wycofaniem swojego wsparcia dla Ukrainy w świetle toczącej się w przeszłości wojny z Rosją dotyczącej traktowania przez nią etnicznych Węgrów. Powiedział prawodawcom, że protestuje przeciwko ustawie z 2017 r. ograniczającej Węgrom mówienie w ich języku, twierdząc, że Węgry nie będą wspierać Ukrainy w kwestiach międzynarodowych „do czasu przywrócenia poprzednich przepisów” we wrześniu.

Dodał, że w wojnie między Ukrainą a Rosją „Węgry robią wszystko dla pokoju”.

Dodał: „Ale niestety wojna rosyjsko-ukraińska trwa, a jej ofiarami są dziesiątki tysięcy ludzi” – wynika z tekstu przemówienia opublikowanego przez węgierskie media. „Dyplomaci muszą odzyskać kontrolę z rąk żołnierzy, w przeciwnym razie na próżno kobiety będą czekać, aż ich synowie, ojcowie i mężowie wrócą do domu”.

Orbán jest także jednym z jedynych sojuszników prezydenta Rosji Władimira Putina w Unii Europejskiej. Powiedział także, że negocjacje w sprawie dopuszczenia Ukrainy do Unii Europejskiej nie powinny rozpoczynać się, gdy kraj jest w stanie wojny.

Przyczyniła się do tego agencja Associated Press.

Prawa autorskie 2023 Nexstar Media Inc. wszystkie prawa są zachowane. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, przepisywany ani redystrybuowany.

READ  Zełenski mówi, że Biden musi dostarczać na Ukrainę samoloty i rakiety