5 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dow Jones rośnie do rekordowego poziomu, akcje rosną po zapowiedzi Fed obniżek stóp procentowych

Dow Jones rośnie do rekordowego poziomu, akcje rosną po zapowiedzi Fed obniżek stóp procentowych

Obraz inflacji nadal się poprawia.

Nowe dane Opublikowany w środę raport Bureau of Labor Statistics pokazał, że ceny producentów wzrosły w listopadzie mniej niż oczekiwali ekonomiści.

„Bazowy” wskaźnik cen producentów pokazał, że ceny z wyłączeniem zmiennych kategorii żywności i energii w listopadzie utrzymały się na stałym poziomie w porównaniu z poprzednim miesiącem, mniej niż oczekiwany przez ekonomistów wzrost o 0,2%. W ujęciu rocznym ceny bazowe wzrosły o 2%, poniżej szacunków mówiących o wzroście o 2,2%.

Zdaniem ekonomistów byłby to pozytywny sygnał dla Fed, ponieważ niższy wskaźnik PPI powinien oznaczać, że preferowana przez Fed miara inflacji, podstawowe wydatki na spożycie osobiste (PCE), będą niższe niż początkowo oczekiwano w listopadzie.

„Na podstawie wczorajszych danych wejściowych o CPI i dzisiejszego PPI szacujemy, że podstawowe wydatki na konsumpcję osobistą wzrosną w ciągu miesiąca zaledwie o 0,1%” – napisał w środę Neil Dutta, dyrektor ds. ekonomii w Renaissance Macro Research. „Jeśli to prawda, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy podstawowe wydatki na konsumpcję osobistą wzrosłyby zaledwie o 2,1% w tempie rocznym. Innymi słowy, mamy rację.” [near the Fed’s 2% inflation target].

„Fed będzie musiał zrewidować swoje szacunki inflacji na rok 2023, ale dynamika utrzymująca się w przyszłym roku również sugeruje pewne pogorszenie sytuacji”.

Dla Dutty obiecujące wieści o inflacji mogą oznaczać także więcej obniżek stóp procentowych Fed w 2024 r., niż początkowo oczekiwano.

READ  Walka Fed z inflacją pokona „chwiejne” akcje