29 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sunak twierdzi, że minie trochę czasu, zanim ludzie poczują się lepiej

Sunak twierdzi, że minie trochę czasu, zanim ludzie poczują się lepiej

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

  • autor, Dearbil Jordan
  • Rola, Reporter biznesowy

Premier Rishi Sunak powiedział, że „minie trochę czasu”, zanim ludzie „naprawdę poczują się lepiej”, gdy dane pokazują, że Wielka Brytania wyszła z recesji.

Gospodarka wzrosła o 0,6% w okresie od stycznia do marca, po spadku w drugiej połowie ubiegłego roku.

Sunak powiedział BBC, że brytyjska gospodarka nabrała „prawdziwego impetu”, ale przyznała, że ​​„jest jeszcze wiele do zrobienia”.

Zarówno Partia Pracy, jak i Libijscy Demokraci stwierdzili, że nie ma czego świętować. Rachel Reeves, doradczyni cieni Partii Pracy, powiedziała: „Po 14 latach chaosu gospodarczego sytuacja pracowników jest nadal gorsza”.

Produkt krajowy brutto – który mierzy ilość towarów i usług wytwarzanych przez gospodarkę – wzrósł w pierwszych trzech miesiącach roku bardziej niż oczekiwano. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,4%.

Sunak wskazał, że brytyjska gospodarka ma obecnie pewną siłę, która odnotowała najszybsze tempo wzrostu od dwóch lat, od stycznia do marca.

Wielka Brytania popadła w recesję pod koniec ubiegłego roku po dwóch trzymiesięcznych okresach z rzędu.

Sunak powiedział: „Oczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia i rozumiem to, dlatego też chcę trzymać się naszego planu i nadal dostarczać ludziom korzyści.

„Ale myślę, że dzisiejsze liczby pokazują, że mamy teraz dynamikę”.

Jednak pani Reeves powiedziała: „To nie czas, aby ministrowie konserwatystów udali się w podróż po zwycięstwie i mówili Brytyjczykom, że nigdy nie było im tak dobrze”.

Rzeczniczka skarbu Liberalnych Demokratów Sarah Olney powiedziała, że ​​nadszedł czas na rozpisanie wyborów powszechnych.

Gospodarka będzie głównym polem bitwy w nadchodzących wyborach, których data nie została jeszcze ujawniona.

Zamknął sesję o 52,41 pkt, czyli 0,63%, do 8433,76 pkt, a akcje sektora finansowego i przemysłowego należały do ​​największych wzrostów w ciągu dnia.

Na początku tego tygodnia gubernator Banku Anglii Andrew Bailey powiedział BBC, że w Wielkiej Brytanii obserwuje się ożywienie, choć nie mocne.

Bank głosował za utrzymaniem stóp procentowych na najwyższym od 16 lat poziomie 5,25%. Oczekuje się, że inflacja, która mierzy tempo wzrostu cen, w ciągu najbliższych dwóch miesięcy spadnie do celu na poziomie 2%.

Zwiększyło to oczekiwania na obniżki stóp procentowych w przyszłym miesiącu. Jednak wyższe od oczekiwań dane o PKB osłabiły te oczekiwania.

Ruth Gregory, zastępca głównego ekonomisty Wielkiej Brytanii w Capital Economics, stwierdziła, że ​​pokazało to, że „Bank Anglii nie musi spieszyć się z obniżaniem stóp procentowych”.

Powiedziała, że ​​o pierwszej obniżce stóp procentowych ostatecznie zadecydują przyszłe dane dotyczące zatrudnienia i inflacji.

Sunak powiedział, że dane dotyczące PKB pokazują, że Wielka Brytania ma najwyższą łączną stopę wzrostu wśród krajów rozwiniętych z grupy G7, na równi z Kanadą.

Dodał: „Rośnie płace, spadają rachunki za energię i spadają podatki”.

Od końca ubiegłego roku rząd obniżył składki na ubezpieczenie społeczne o 4%.

Jednakże utrzymał również zamrożone progi podatku dochodowego, więc gdy dana osoba zarabia, może przejść do wyższego progu podatkowego.